Úvod Zaujímavosti 8 najbláznivejších vecí, ktoré môžete použiť k meraniu a testovaniu

8 najbláznivejších vecí, ktoré môžete použiť k meraniu a testovaniu

Tieto informácie vyzerajú na prvý pohľad úplne šialene. Ale ktovie, možno sa vám raz budú hodiť, až nebudete mať po ruke skutočný teplomer alebo meradlo. A aj keby nie, minimálne sa pobavíte prírodnými zaujímavosťami a ľudskou vynaliezavosťou.

Zachráňte zub s pomocou kokosového mlieka

Ak stratíte zub, je ešte šanca na nápravu. Telo ho môže znova prijať. Musíte ale reagovať rýchlo, bunky spojovacieho epitelu rýchlo odumierajú. A práve toto tkanivo drží zuby na svojom mieste v ďasnách. Slúži, obrazne povedané, ako akési lepidlo.

Prospešnosť kokosového oleja na zuby a ďasná je známa už dlho, výskumníci ale zistili, že ak zub namočíte na 30 minút do kokosového mlieka, a potom ho vrátite do ďasna a silne pritlačíte, zub dokáže byť zachránený. Samozrejme sa odporúča navštíviť lekára.

Ak nemáte po ruke kokosové mlieko, skúste silný soľný roztok.

Cvrček miesto teplomeru

Ako zistíte, koľko je vonku stupňov? Stačí počúvať cvrčkov! Na tento fakt prišiel fyzik Amos Dolbear. Stačí počítať, koľkokrát cvrček cvrlikne za 8 sekúnd. K výsledku pripočítajte 5 a máte výsledok v stupňoch Celzia.

Je to síce pomerne zaujímavé, ale úprimne, kto to dnes, v dobe internetu a smartfónov, potrebuje?

Slony predpovedajú počasie

Vedci sledovali stádo slonov po dobu 7 rokov. Zistili, že slony sú schopné vycítiť búrku vzdialenú až neuveriteľných 65 míľ (asi 104 km). Akonáhle vycítia, že prichádza búrka, dávajú sa s predstihom na odchod.

Ak teda uvidíte stádo slonov vydávajúcich sa rýchlo preč, začnite zháňať dáždnik. Ďalší deň pravdepodobne bude pršať!

Zháňate okuliare na nočné videnie? Stačí ryba!

Mnoho tvorov živočíšnej ríše má schopnosť skvelého nočného videnia. Ľudia medzi ne ale bohužiaľ nepatria. V dnešnej dobe už síce existujú okuliare na nočné videnie, ale sú pomerne drahé. Baníci vo Veľkej Británii si ich nemôžu dovoliť, našli ale alternatívu. Používajú hnijúce ryby.

Baktérie, ktoré sa živia hnijúcimi rybami, svetielkujú. To pomáha baníkom orientovať sa v tme.

Indiáni v 17. storočí vraj zase používali bioluminiscenčné huby. V Japonsku zase počas druhej svetovej vojny používali svietiace mušle, aby mohli v tme čítať v mapách.

Zlatá rybka miesto piva

Ľudia hľadali spôsoby ako vyrobiť alkohol už od pradávna. Teraz prišli s naozaj originálnym spôsobom.

Vyzerá to, že alkohol pomáha rybám prežiť naozaj extrémne podmienky. Napríklad vtedy, keď jazero zamrzne a všetky živé organizmy v ňom tak stratia prísun kyslíka. Zlatá rybka v takejto situácii začne produkovať kyselinu mliečnu. Tá jej umožní zostať nažive. Kyselina mliečna je vo veľkom množstve jedovatá, rybka sa ju ale naučila premieňať na alkohol. Ten potom vylučuje do okolitej vody.

Ak by ste chceli vyrobiť “rybie pivo”, museli by ste zlatú rybku zavrieť do fľaše naplnenej vodou na 200 dní.

Namiesto počítania ovečiek bublifuk

Trpíte nespavosťou? Potom sa skúste pred spaním posadiť a začať fúkať bublinky z bublifuku. Vďaka hlbokému dýchaniu sa nám do mozgu dostane viac kyslíka a znížime množstvo oxidu uhličitého v tele. Cievy mozgu sa zúžia a vy sa začnete cítiť ospalo.

Chcete čistý domov? Prestaňte ustielať!

Ako malých nás učili, aby sme si každý deň stlali posteľ. Ukazuje sa ale, že to nie je príliš zdravé. Počas spánku sa naše telá potia a vylučujú rôzne toxické látky. Pod perinou tak vzniká teplo a vlhko. To je ideálne prostredie pre rôzne roztoče a rôzne mikroskopické organizmy, ktoré môžu vyvolať astmu a alergické reakcie.

Keď sú ale roztoče vystavené slnku, dehydrujú a umierajú. Preto je najlepšie nechať lôžko odkryté, aby mohlo dobre vyschnúť.

Delfín miesto tehotenského testu

Iste viete, že morské cicavce komunikujú prostredníctvom zvukových vĺn. Zvuková vlna pri delfínoch funguje ako radar a jej funkciou je informovať ďalšie delfíny o prípadných hrozbách (bolo preukázané, že delfíny odchytené pri rybolove vysielajú signály, aby im ostatné delfíny priplávali na pomoc). Vďaka týmto vlnám dokážu dokonca detekovať tehotenstvo.

Akonáhle delfín pomocou zvukových vĺn detekuje tehotnú ženu, snaží sa plávať vedľa nej a vydáva bzučivé zvuky. Je možné, že sa tým pokúša komunikovať s ľudským plodom. V niektorých prípadoch sa dokonca začnú tlačiť na ženino brucho a jemne “vibrovať”.

Zaobstarať si delfína je ale predsa len podstatne náročnejšie, než si zájsť do lekárne pre tehotenský test, že? 🙂