Všetci z nás pravdepodobne zažili prebdenú noc. Premýšľali ste ale niekedy o tom, čo sa v takej chvíli deje s našim telom? A čo sa stane, keď je takýchto nocí hneď niekoľko za sebou? Študent zo San Diega, Randy Gardner, sa to rozhodol zistiť. Odoprel si spánok na celých !11 dní! a toto sú výsledky, ku ktorým dospel.
Čo sa deje s telom bez spánku?
6 hodín bez spánku
Aby sa telo s nedostatkom spánku vyrovnalo, začína produkovať nadmerné množstvo hormónu kortizolu. Vďaka tomuto hormónu sa síce necítime úplne vyčerpane, ale sme podráždenejší a úzkostlivejší. Pripadáme si pod napätím a zmätkom.
12 hodín po bezsennej noci
Mozog „vypína“ tie funkcie, ktoré nie sú nevyhnutné. Spomaľuje sa reakčná doba a sťažená je aj schopnosť rozhodovania. Stále zvládate bežné každodenné úlohy, ale cítite sa vysilene a unavene.
24 hodín bez spánku
Je to paradoxné, ale po 24 hodinách vás všetka únava náhle prechádza. Naopak, cítite sa plní energie a ste produktívnejší ako obvykle. Zmysly sa zbystrujú a vám je príjemne. Pravdepodobne sa usmievate a všetko robíte s radosťou. Čím to je? Telo začalo totiž produkovať veľa a veľa dopamínu. Ten v nás vyvoláva dobrú náladu a zaháňa únavu.
36 hodín po bezsennej noci
Začínate mať problémy s pamäťou. Reakčná doba sa stále predlžuje. Mozog šetrí energiou, kde sa dá. Znižuje sa aj funkcia imunitného systému a spomaľuje sa metabolizmus. Cítite sa veľmi unavene.
45 hodín po bezsennej noci
V túto chvíľu sa môžete začať cítiť vystrašene. Môžu sa začať objavovať halucinácie. Ste paranoidní. Vidíte a počujete veci, ktoré nie sú skutočné: napríklad podivný šepot, zvláštne zvuky a vidiny. Dokonca vám môžu vypadnúť základné veci, ako je vaše meno alebo ako sa najesť.
Po 3 – 11 dňoch
Po 11. dňoch už nie ste schopní zrozumiteľne hovoriť. Trasiete sa, strácate motorické schopnosti. Jediný, komu sa kedy podarilo zostať hore 11 dní, bol Randy Gardner.
Tento sedemnásťročný študent vykonal v roku 1964 zaujímavý experiment, aby odhalil, čo sa stane s ľudským telom, keď mu odoprieme spánok. Vydržal bez spánku 264 hodín, čo je 11 dní.
Zvláštne bolo, že 11. deň experimentu už nebol Randy ani schopný zrozumiteľne hovoriť, ale pritom dokázal poraziť svojho spolupracovníka, vedca Williama Dementi, v pinballovej hre. A to rovno 100x po sebe, nešlo teda o žiadnu náhodu! Zdá sa, že nedostatok spánku síce vedie k zhoršeniu istých telesných funkcií, ale iné naopak vylepšuje.
Tento 11 dňový rekord bez spánku sa zatiaľ nikomu nepodarilo prekonať, a dokonca ani zopakovať. My vám radšej odporúčame najlepšie polohy pre dobrý spánok 🙂