12 divných vecí, ktoré robili ešte naši PREDKOVIA

Najbizarnejšie veci, ktoré robili naši predkovia. - LajfHeky
Najbizarnejšie veci, ktoré robili naši predkovia. - LajfHeky

Ak si myslíte, že ľudia boli v minulosti menej excentrickí než dnes, zamyslite sa nad ich módou a tradíciami. Možno zmeníte svoj názor.

Zozbierali sme niekoľko zaujímavostí, ktoré naši predkovia považovali za normálne. Zistili sme, že nie sme až tak zvláštni.

Prvý a druhý spánok

Európania, ktorí žili v stredoveku, praktizovali to, čo teraz nazývame dvojfázovým spánkom. Prvý spánok začal pri západe slnka a trval až do polnoci; potom sa ľudia prebudili a ostali bdieť 2-3 hodiny. Niektorí využívali tento čas na modlitbu alebo čítanie, a niektorí ho strávili so svojou rodinou alebo susedmi. Potom prišiel čas druhého spánku, ktorý trval až do východu slnka.

Živé budíky

„Knocker-upper“ bolo povolanie, ktoré existovalo od polovice 18. storočia až do roku 1950. Úlohou bolo prebudiť ľudí, ktorí vstávali skoro. Zaklopali na okno svojich klientov s palicami alebo strieľali do okien hrach. Nie je jasné, kto prebudil „prebúdzačov“, ale je tu verzia, že pred prácou nešli do postele.

Šaty pre chlapcov

Šaty pre chlapcov.

Od 16. storočia až do roku 1920 bolo zvykom pre malých chlapcov až do určitého veku (4-8 rokov) nosiť šaty. Hlavným dôvodom boli snáď vysoké náklady na oblečenie: do šiat sa dalo ľahšie „narásť“. Táto tradícia neobišla ani kráľovské rodiny: táto fotografia zobrazuje Alexeia, syna ruského cisára Nicholasa II., V šatách podobných tým, ktoré nosia jeho sestry.

Platformy

Platformy, tiež známe ako zoccoli alebo pianelle.

Platformy, tiež známe ako zoccoli alebo pianelle, sú akési topánky na plošine vysokej tak 50 cm. Niet divu, že tí, ktorí ich nosili, si vyžadovali pomoc zamestnancov, aby sa doslova nestali obeťami módy. Je pravda, že platformy sa nosili nielen pre štýl, ale aj preto, aby sa oblečenie nezašpinilo na ulici v bahne.

Krviprelievanie proti všetkým chorobám

Tento spôsob liečby bol populárny už 2 000 rokov až do začiatku 20. storočia. Krviprelievanie sa praktizovalo na liečenie akéhokoľvek ochorenia a často spôsobovalo viac škody než úžitku, a ešte väčšie oslabenie pacienta.

[irp posts=“21176″ name=“Takto vyzerá kondóm dnes. Keby ste však žili pred 400 rokmi, navliekali by ste si TOTO! Pozrite si bežné veci, ktoré by ste v minulosti nespoznali“]

Zlá hygiena

V niektorých stredovekých krajinách ľudia verili, že voda iba spôsobuje chorobu človeku a vši sa nazývajú „perly Božie“. Túto vieru zdieľali aj monarchovia. Izabella I. z Castilly bola hrdá na skutočnosť, že sa umyla len dvakrát v živote: pri narodení a pred jej svadbou. Podľa jedného svedectva jeden kavalír kedysi komentoval svoje špinavé ruky a nechty, na ktoré kráľovná odpovedala: „Oh, keby ste len videli moje nohy!“

Posmrtné fotografie

Bizarný zvyk fotografií s mŕtvymi.

Ďalší zvyk, ktorý sa dnes zdá byť veľmi bizarný. Avšak v 19. storočí to bol spôsob, ako si zachovať pamiatku na blízkych zosnulých. Zvyčajne sa mŕtve telo upravilo a oblieklo, aby na fotografii pôsobilo prirodzene a hlavne živo! Na fotografiách sedeli v prirodzených polohách a oči boli namaľované na ich uzavretých viečkach, ako na obrázku vyššie.

Rádioaktívna kozmetika

Kozmetika, jedlo a nápoje obohatené o rádium a tórium.

Na začiatku 20. storočia bola radiácia vnímaná výlučne ako pozitívny fenomén, ktorý podvodníci neopomenuli využiť: mohli ste si kúpiť kozmetiku, jedlo a nápoje obohatené o rádium a tórium, rádioaktívne suveníry a dokonca aj zariadenia na saturáciu vody s rádioaktívnymi prvkami.

Bohužiaľ, došlo k stratám. Športovec Eben Byers pil obrovské dávky rádioaktívneho lieku Radithor, čo viedlo k jeho smrti. The Wall Street Journal reagoval na tento smutný incident s titulkom „Rádioaktívna Voda Pracuje Dobre, Až Kým Vás Jej Čeluste Nedostihnú“.

Športovec Eben Byers pil obrovské dávky rádioaktívneho lieku Radithor, čo viedlo k jeho smrti.

Heroín ako liek proti kašľu

Heroín bol používaný ako liek proti kašľu.

Prekvapivo, pred 100 rokmi, bol heroín považovaný za neškodnú alternatívu k morfínu a bol predávaný v lekárňach ako liek proti kašľu. To bolo dokonca odporúčané aj pre deti. Neskôr sa zistilo, že heroín sa mení v pečeni na morfín a v roku 1924 bolo jeho používanie zakázané. V Nemecku to bolo zakázané až v roku 1971.

Fajčenie na palube lietadla

Už pred 50 alebo 60 rokmi sa fajčenie nepovažovalo za taký zlý zvyk. Ľudia si neodopreli toto pochybné potešenie ani počas letov, bez ohľadu na prítomnosť iných cestujúcich. Dnes je fajčenie v lietadlá zakázané, ale v mnohých krajinách (napríklad v Iráne) zákaz nebol vykonaný.

Skaly ako toaletný papier

Pri zozname vecí, ktoré ľudia používali pred vynálezom toaletného papiera, môžeme pokračovať ďalej. Zoznam zahŕňa listy rastlín, kukuričné klasy, kokosové škrupiny, ovčiu vlnu a tkaninu (pre tých, ktorí si to mohli dovoliť), špongiu na palici alebo len vodu. Ale starí Gréci nás najviac prekvapili: pre určité hygienické účely použili skaly, kamienky alebo keramické kúsky.

Kúpacie stroje

Ľudia museli používať kúpacie stroje: špeciálne vozíky, ktoré vyzerali ako plážové chatrče.

Na rozdiel od nás, ľudia v 18. a 19. storočí nemohli ísť jednoducho len do vody na pláži. Museli používať kúpacie stroje: špeciálne vozíky, ktoré vyzerali ako plážové chatrče. Vozíky boli nasmerované do vody, takže kúpajúci mohli plávať bez pozornosti iných očí. Okrem toho, dámske kúpacie stroje boli od mužských oddelené.