5 tajomstiev „duty free“ obchodov na letiskách, o ktorých ste doteraz možno nevedeli

Tajomstvá
Tajomstvá "duty free" obchodov na letiskách. LajfHeky

Mnohí ľudia poznajú anglické spojenie „duty free“ najmä vďaka letiskám, kde sa tieto obchody nachádzajú. Môže sa zdať, že je to synonymom nájdenia výhodnej ceny, no často to býva práve naopak.

Rozhodli sme sa zistiť, či skutočne stojí za to nakupovať v týchto obchodoch.

Duty Free ceny nie sú vždy najlacnejšie
Mnohým ľuďom pri označení „duty free“ naskočí pred očami nízka cena za výrobky, ktoré by inak v klasických predajniach kúpili veľmi draho. Nevýhodou však je, že väčšina týchto obchodov, ktoré sa prevažne nachádzajú na letiskách, ponúkajú výrobky s omnoho vyššou cenou. Dôvod je jednoduchý. Náklady na prenájom obchodných priestorov na letisku sú tak vysoké, že obchod musí zvyšovať ceny za jednotlivé produkty. Môžeme si uviesť pár príkladov.

Parfum od značky Lancôme – Trésor in Love, stojí 84 dolárov na oficiálnej webovej stránke. Túto cenu zaplatíte za klasickú verziu, ktorá má 75 ml. Na letisku v New Yorku stojí 82 dolárov, v Dubaji 114 dolárov a 73 dolárov v Tokiu.

Ďalším príkladom je opäť parfum, tentoraz od značky Gucci – Flora by Gucci. Oficiálna cena tohto parfumu je 119 dolárov, no na letisku v Amsterdame by ste ho našli za neuveriteľných 145 dolárov. O niečo lacnejší je v Delhi, kde sa predáva za 107 dolárov.

#Niektoré produkty sú dovážané z mesta

Mnoho ľudí nakupuje veľa vecí v „duty free“ obchodoch, pretože si myslia, že vždy predávajú originálny tovar, zatiaľ čo falošné verzie známych značiek sa predávajú v mestských obchodoch. Často je však pravdepodobné, že tovar je prvýkrát odoslaný oficiálnemu distribútorovi v meste a potom do Duty Free obchodu.

#Profesionálni predavači

Veľkým mýtom, ktorý si mnohí myslia je aj to, že v obchodoch predávajú profesionálne predavačky, ktoré rozumejú každému výrobku a dobre ho poznajú. Opak je pravdou. Rovnako ako v mestských obchodoch, tak aj v „duty free“ obchodoch nájdete ľudí, ktorí pracovali v úplne iných zamestnaniach.

#Ľudia častejšie nakupujú veci, ktoré nepotrebujú práve v Duty Free obchodoch
Štatistiky naznačujú, že nákupy v Duty Free predajniach sú skôr spontánne ako racionálne. Mnoho ľudí kupuje veľké množstvá alkoholu alebo cigariet na použitie do budúcna, pretože nepodliehajú daniam. To isté platí aj pre parfumy. Všetko ostatné je však zakúpené bez vážneho zváženia alebo stratégie.

#Musíte vedieť, ako nakupovať
Napriek všetkým týmto nedostatkom, je možné skutočne ušetriť peniaze tým, že si kúpite veci bez cla. Dôležité je vedieť aj to, kde by ste mali nakupovať jednotlivé výrobky.

Ak chcete kúpiť lacnejšiu elektroniku, určite tak urobte napríklad v Ázií, kde je jej cena nižšia, ako v Amerike. Na kozmetiku sa orientujte radšej v Západnej Európe.

Aby sme pomohli nakupujúcim, európski analytici vytvorili zoznam, ukazujúci koľko by ste mohli ušetriť v Duty Free predajniach v rôznych krajinách v porovnaní s bežnými maloobchodnými cenami:

  • Saint-Exupéry Airport, Lyon, Francúzsko – 9%
  • Charles de Gaulle Airport, Paris, Francúzsko – 11%
  • Schipol Airport, Amsterdam, Holandsko – 6%
  • Frankfurt Airport, Nemecko – 6%
  • Gatwick Airport, London, Veľká Británia – 5%
  • Barcelona Airport, Španielsko – 5%
  • Barajas Airport, Madrid, Španielsko – 7%
  • Fiumicino Airport, Rome, Taliansko – 7%
  • Schönefeld Airport, Berlin, Nemecko – 6%

Takže môžete minúť neskutočne veľa peňazí v Duty Free, ale aj veľa ušetriť, za predpokladu, že viete, čo potrebujete. Nezabudnite si vopred skontrolovať ceny online!

Zistiť napr. či je parfém „fake“ môžete aj na základe rád v nasledujúcom článku.