10+ faktov o Austrálii, ktoré vás presvedčia, že táto krajina je „iný svet“

Fakty o Austrálii
Fakty o Austrálii

Akonáhle raz uvidíte magické miesto zvané Austrália, budete si ho pamätať navždy. Krajina protinožcov, ako sa často prezýva, je celkom iným svetom ako poznáme v Európe. Od unikátnych prírodných krás, cez jej domorodých obyvateľov až po jedinečné tvory, ktoré stovky-tisíc rokov izolovaný kontinent obývajú.

Austrália je celkom iný svet ako poznáme vo svojom okolí. Tieto dôvody vás o tom presvedčia.

Informačné tabule o miere UV

Informačné tabule o miere UV v Austrálii

Každý Austrálčan veľmi dobre vie, ako je dôležité chrániť svoju pokožku pred slnkom. Spáliť sa na austrálskom slniečku totiž nie je nič ťažké, ale vedieť, ako a kedy je najlepšie sa na slnku vystaviť, je zložitejšie. Aby sa nebezpečnému pobytu na slnku zabránilo, austrálske ulice sú plné informačných tabúľ s UV indexom. Tieto cedule ukazujú mieru UV a zároveň ten najlepší čas pre opaľovanie.

Metro bez podzemných tunelov

Metro v Austrálii

Metro v Austrálii je (skoro ako u nás) pomerne vzácne a možno ho vidieť len na povrchu, nie v podzemí. Lístok si môžete kúpiť napríklad na dve hodiny, ale aj na celý deň. Autobusy a metro však miestni obyvatelia využívajú len zriedka, skôr dávajú prednosť jazde na bicykli alebo chodeniu pešo.

Ak by ste chceli navštíviť všetky austrálske pláže, trvalo by vám to 29 rokov

Austrálske pláže

Pobrežie celej Austrálie má dĺžku viac ako 30-tisíc kilometrov. Málokomu sa podarí navštíviť všetky pláže Austrálie, pretože by tomu musel zasvätiť väčšinu svojho života.

Špeciálne zástrčky

Špeciálne zástrčky v Austrálii

Austrálske zásuvky okrem miestnych neprekvapia jedine ľudí z Nového Zélandu, Novej Guiney alebo Fidži. Všetci ostatní si musia zaobstarať špeciálny adaptér, aby mohli elektrinu využiť. K dispozícii sú tu tiež špeciálne bezpečnostné prepínače.

Pavúk : Had = 1 : 0

Redback pavúk pri lovení vystrčí bruško smerom ku koristi a vystrekne svoju sieť, ktorá zachytí obeť. Následne ju omotá a napustí jedom. Ten má schopnosť skvapalniť tkanivo a pavúk svoju korisť už len vypije. Na zdravie!

Redback pavúky sa môžu stať smrteľné aj pre samotných ľudí a počas posledných 20 rokov je evidovaných 13 úmrtí ľudí. K popísaným symptómom pri uhryznutí človeka patrí nadmerné potenie na uhryznutom mieste, boľavé nohy, bolesti hlavy, intenzívne trasenie a nevoľnosť trvajúca niekoľko dní, resp. dlhšie.

Škaredé ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina v Austrálii

V austrálskych obchodoch s potravinami si môžete kúpiť nepríliš atraktívne ovocie a zeleninu za nižšiu cenu. Nejedná sa o pokazené produkty, ale jednoducho také, ktoré nevyzerajú práve najlepšie. Týmto spôsobom môžu miestni poľnohospodári predať aj tovar, ktorý je síce škaredý, ale rovnako kvalitný a chutný, ako to pekné ovocie. Zabráni sa tak zbytočnému plytvaniu.

Vegemite

Vegemite

Vegemite je niečo ako austrálske národné jedlo. Ide o akúsi nátierku vyrobenú z kvasníc, rôznych druhov zeleniny a korenia. Nátierka je celkom slaná, Austrálčania ju však milujú ako s chlebom, tak sušienkami.

Mäsožravé koaly

Miestni obyvatelia radia, aby ste sa pri návšteve okolo seba viac rozhliadali. Existuje totiž šanca, že stretnete mäsožravú koalu. Sú veľké, agresívne a žijú na vrcholkoch stromov. Nič netušiacich ľudí potom často napádajú zo zhora. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa proti nim brániť, od vidličiek zapichnutých do vlasov až po vyššie spomínaný Vegemite rozmazaný po hlave. Môžete tiež skúsiť nadávať s austrálskym prízvukom.

Toto je samozrejme len vtip. Austrálčania s ním však radi desia turistov 🙂

Najrozľahlejší súkromný pozemok v Austrálii je veľký ako pol Slovenska

Najväčšia chovná stanica dobytka na svete Anna Creek Station sa nachádza na juhu Austrálie a má zhruba 24 000 kilometrov štvorcových.

V Austrálii žije trikrát väčší počet oviec ako ľudí

Keď turisti navštívia najmenší svetadiel menom Austrália, tešia sa na koaly a kengury, ale v skutočnosti je väčšia šanca, že všade uvidia samé bééékajúce vlnené kožuchy. Žije tu asi 74 miliónov oviec, takže na jedného Austrálčana pripadajú tri ovce.

V Brisbane sa každoročne konajú švábie preteky

Švábie preteky v Austrálii

Naposledy sa preteky uskutočnili 26. januára 2019 v hoteli Story Bridge. Prvé preteky sa konali v roku 1982 a vyhral ho šváb s menom Soft Cocky. Odvtedy sú švábie preteky v Austrálii tradíciou.

Hodnotenie zdravotnej prospešnosti na obaloch jedla

Úprimní výrobcovia sú tým, na čo môže byť Austrália naozaj pyšná. Na obaloch potravín totiž môžete nájsť hodnotenie, ktoré ukazuje, ako veľmi je daná potravina zdravá. To uľahčuje ľuďom vyhľadávajúcim zdravú stravu nájsť v obchode tie správne potraviny. Hodnotenie je zvyčajne v podobe hviezd.

Pštrosy a klokany ako symbol pokroku

Pštrosy, emu a kengury boli vybrané ako oficiálne symboly Austrálie. Symbolizujú totiž pokrok, pretože tieto zvieratá „necúvajú“. To však nie je celkom pravda. Emu aj klokany cúvať vedia, robia to však len naozaj zriedka.

Klokanie mäso je v Austrálii bežnou pochúťkou

Aj keď ide o typické austrálske zviera, ktoré tento svetadiel preslávilo a dostalo sa aj na jeho erb, tamojší obyvatelia nedajú dopustiť ani na klokanie špeciality na tanieri. Toto mäso sa bežne dá kúpiť v supermarketoch a Austrálčania ho radi grilujú.

Ak by sa strecha opery v Sydney pospájala dokopy, vytvorila by dokonalú guľu.

Opera v Sydney

Architekt sa takto inšpiroval, keď jedol pomaranč. Architektonický skvost Austrálie si príde pozrieť viac ako milión turistov za rok.

Veveričky ako exotické zvieratá

Pre väčšinu ľudí na Zemi sú exotickými zvieratami vyššie menované klokany, emu, koaly či kapybary. Austrálčania sú však naozaj šťastní, keď zazrú veveričku. Je ťažké uveriť tomu, že vzhľadom k tak veľkému množstvu zvierat, žijúcich na tomto kontinente práve veveričky chýbajú.

Vombatie výkaly sú hranaté

Vombat

Vačkatý cicavec veľkosti jazveca, podobne ako iné zvieratá, označuje svoje teritórium, avšak tento to robí pomocou – vlastných kociek.

Tak čo, je po týchto faktoch pre vás Austrália zaujímavejšia? 🙂