5 jedál a nápojov, ktoré boli kedysi na lekársky predpis

Mnoho potravín, ktoré dnes považujeme za nezdravé a užívame si ich zo zdravotných dôvodov len zriedka, boli v minulosti považované za liečebné a až čas ukázal, ako je to naozaj.

Ktoré potraviny by si kedysi nekúpil?

Grahamové krekery

“Vynálezcom” grahamových krekrov bol Sylvestr Graham. Ten bol aktívnym propagátorom zdravého životného štýlu a vegetariánstva. Práve krekry boli súčasťou jedného z jeho balíčkov, ktorý sa volal Grahamova diéta a obsahoval isté domnelo zdravé potraviny.

Jedlo v tomto balíčku malo potlačiť v ľuďoch zvláštne chute a podporovať sústredenosť. Mýtus okolo ich zdravotnej prospešnosti sa ale naplnil roku 1851, kedy vplyvom dlhodobej sústredenej konzumácie svojich potravín zomrel ich zakladateľ Graham. Priamejší dôkaz o tom, že všetko bolo asi trochu inak, pravdepodobne neexistuje.

Kukuričné lupienky

Veľkými podporovateľmi a nasledovníkmi boli bratia, doktor John Harvey Kellogg a Will Keith Kellogg. Tí sú považovaní za “strojcov” kukuričných lupienkov. Celé sa to stalo tak, že jedného dňa omylom nechali na sporáku kúsky pšenice a odišli preč. Keď sa vrátili, kúsky boli príjemne upečené a navyše jedlé. Vzali teda na sporák kukuricu a pokračovali v rovnakom postupe ako s pšenicou.

Súvisiace:  Nahota v saune: 5 vecí, ktoré ste chceli vedieť a báli sa opýtať

Týmto krokom sa im podarilo spôsobiť malú “revolúciu” v gastronómii. Následne začali vydávať a vyrábať lupienky vo veľkom a pod značkou Kellogg ‘s Corn Flakes ich distribuovali v rámci už spomínaného ozdravného balíčka Grahamova diéta. Mali vraj pomáhať s ťažkosťami a pri znižovaní túžob spojených s “morálne deštruktívnou” životosprávou. Úplne sa to ale nikdy overiť nepodarilo.

Sirup Coca-Cola

Jeden z najznámejších nápojov na svete. Kedysi to ale nebola tá sladká pochúťka, ktorú milujú milióny a stovky miliónov ľudí po celom svete. Pôvodná kola mala názov Pemberton ‘s French Wine Coca a okrem iného obsahovala orechy, víno, kofeín a kokaín. Údajne mal mať tento nápoj takéto účinky, že bez problémov odstránil impotenciu aj nervové ťažkosti.

Súvisiace:  13 najdesivejších prehistorických zvierat, ktoré boli kedy objavené

Tento nápoj bol následne kvôli všeobecnému zákazu alkoholu nedostupný, však drogy, a medzi nimi aj kokaín, zakázané neboli. Jeho autor Pemberton sa teda rozhodol, že vytvorí verziu bez vína a vyšlo to: použil cukrový sirup, nápoj nazval Coca-Cola a populárny začal byť až v čase, keď jeho autor už nebol medzi živými. Vtedy sa tiež tvrdilo, že má povzbudzujúce účinky a tlmí bolesť hlavy. Aj dnes je to častý priateľ tých, ktoré bojujú s opicou.

7UP

7UP dnes poznáme ako nápoj, ktorý má citrónovo-limetkovú príchuť, jeho pôvodný názov je Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda a bol známy ako nápoj, ktorý mal schopnosť stabilizovať náladu. V jeho obsahu hral zásadnú zložku citrát lítny, ktorý sa súčasne používal pri liečbe duševných ochorení.

Súvisiace:  Prečo nás mliaskanie privádza do šialenstva? Toto je 9 doteraz nevysvetlených javov a ich logické opodstatnenie

Neformálne bol 7UP tiež nazývaný “liekom proti opici”. Od roku 1950 bolo jeho hlavným prvkom lítium, od roku 2006 sa ale výrazne premenil: to preto, aby si mohol na etiketu nechať napísať “100 percentne prírodný”. Jeho fanúšikovia a fanúšičky ale rozdiel viacmenej nepoznali.

Keksy

Keksy vymysleli roku 1839 dvaja škótski lekári ako pomocníka pre boj s trávením. Obsahom bolo predovšetkým vysoké množstvo jedlej sódy a jeho “otcovia” sa dušovali, že ak ho budete jesť po sýtom jedle, bude to mať výrazne pozitívny vplyv na vaše zdravie. V tú dobu začali aj s ich veľkovýrobou.

Spoločnosť McVitie’s však dnes na obaloch svojich sušienok uvádza, že konzumácia keksov nemá na trávenie žiadny vplyv. Cesta “keksovou históriou” a jej význam pre ľudské zdravie je tak značne nejasný.