Úvod Zaujímavosti 5 jedál a nápojov, ktoré boli kedysi na lekársky predpis

5 jedál a nápojov, ktoré boli kedysi na lekársky predpis

Mnoho potravín, ktoré dnes považujeme za nezdravé a užívame si ich zo zdravotných dôvodov len zriedka, boli v minulosti považované za liečebné a až čas ukázal, ako je to naozaj.

Ktoré potraviny by si kedysi nekúpil?

Grahamové krekery

“Vynálezcom” grahamových krekrov bol Sylvestr Graham. Ten bol aktívnym propagátorom zdravého životného štýlu a vegetariánstva. Práve krekry boli súčasťou jedného z jeho balíčkov, ktorý sa volal Grahamova diéta a obsahoval isté domnelo zdravé potraviny.

Jedlo v tomto balíčku malo potlačiť v ľuďoch zvláštne chute a podporovať sústredenosť. Mýtus okolo ich zdravotnej prospešnosti sa ale naplnil roku 1851, kedy vplyvom dlhodobej sústredenej konzumácie svojich potravín zomrel ich zakladateľ Graham. Priamejší dôkaz o tom, že všetko bolo asi trochu inak, pravdepodobne neexistuje.

Kukuričné lupienky

Veľkými podporovateľmi a nasledovníkmi boli bratia, doktor John Harvey Kellogg a Will Keith Kellogg. Tí sú považovaní za “strojcov” kukuričných lupienkov. Celé sa to stalo tak, že jedného dňa omylom nechali na sporáku kúsky pšenice a odišli preč. Keď sa vrátili, kúsky boli príjemne upečené a navyše jedlé. Vzali teda na sporák kukuricu a pokračovali v rovnakom postupe ako s pšenicou.

Týmto krokom sa im podarilo spôsobiť malú “revolúciu” v gastronómii. Následne začali vydávať a vyrábať lupienky vo veľkom a pod značkou Kellogg ‘s Corn Flakes ich distribuovali v rámci už spomínaného ozdravného balíčka Grahamova diéta. Mali vraj pomáhať s ťažkosťami a pri znižovaní túžob spojených s “morálne deštruktívnou” životosprávou. Úplne sa to ale nikdy overiť nepodarilo.

Sirup Coca-Cola

Jeden z najznámejších nápojov na svete. Kedysi to ale nebola tá sladká pochúťka, ktorú milujú milióny a stovky miliónov ľudí po celom svete. Pôvodná kola mala názov Pemberton ‘s French Wine Coca a okrem iného obsahovala orechy, víno, kofeín a kokaín. Údajne mal mať tento nápoj takéto účinky, že bez problémov odstránil impotenciu aj nervové ťažkosti.

Tento nápoj bol následne kvôli všeobecnému zákazu alkoholu nedostupný, však drogy, a medzi nimi aj kokaín, zakázané neboli. Jeho autor Pemberton sa teda rozhodol, že vytvorí verziu bez vína a vyšlo to: použil cukrový sirup, nápoj nazval Coca-Cola a populárny začal byť až v čase, keď jeho autor už nebol medzi živými. Vtedy sa tiež tvrdilo, že má povzbudzujúce účinky a tlmí bolesť hlavy. Aj dnes je to častý priateľ tých, ktoré bojujú s opicou.

7UP

7UP dnes poznáme ako nápoj, ktorý má citrónovo-limetkovú príchuť, jeho pôvodný názov je Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda a bol známy ako nápoj, ktorý mal schopnosť stabilizovať náladu. V jeho obsahu hral zásadnú zložku citrát lítny, ktorý sa súčasne používal pri liečbe duševných ochorení.

Neformálne bol 7UP tiež nazývaný “liekom proti opici”. Od roku 1950 bolo jeho hlavným prvkom lítium, od roku 2006 sa ale výrazne premenil: to preto, aby si mohol na etiketu nechať napísať “100 percentne prírodný”. Jeho fanúšikovia a fanúšičky ale rozdiel viacmenej nepoznali.

Keksy

Keksy vymysleli roku 1839 dvaja škótski lekári ako pomocníka pre boj s trávením. Obsahom bolo predovšetkým vysoké množstvo jedlej sódy a jeho “otcovia” sa dušovali, že ak ho budete jesť po sýtom jedle, bude to mať výrazne pozitívny vplyv na vaše zdravie. V tú dobu začali aj s ich veľkovýrobou.

Spoločnosť McVitie’s však dnes na obaloch svojich sušienok uvádza, že konzumácia keksov nemá na trávenie žiadny vplyv. Cesta “keksovou históriou” a jej význam pre ľudské zdravie je tak značne nejasný.