Hľadanie túžby po spáse a zmysle života priviedlo už mnohých jedincov na krivolaké chodníčky. To, čo však vyznávajú niektoré náboženské sekty, je viac ako len pritiahnuté za vlasy. Ambasáda pre mimozemšťanov, sex s deťmi či incest sú iba jednými z mála nechutných zvyklostí a pravidiel, ktorými sa riadia alebo riadili tie najbizarnejšie.
Najhoršie sekty sveta
Rád slnečného chrámu (Ordre du Temple Solaire)
Osemdesiate roky priniesli Švajčiarsku založenie Rádu slnečného chrámu, za ktorým stáli Joseph di Mambro a Luc Jouret. Mužom sa podarilo medzi svojich prívržencov nalákať rad bohatých ľudí, pretože na rozdiel od iných siekt nežiadali spoločný život v chudobe a odovzdanie všetkého majetku, ale iba príspevky na chod spoločenstva. Svoje učenie opierali o tradíciu templárskych rytierov.
V roku 1994 sekta odkryla celú svoju zvrátenosť, keď jej členovia brutálne zavraždili a rituálne obetovali trojmesačné bábätko, ktoré predtým označili za Antikrista. Rodičia dieťaťa boli už v tej dobe tiež mŕtvi, jednalo sa o dvoch stúpencov sekty, ktorí ju chceli opustiť. Následne sa v rámci hnutia spustila séria hromadných samovrážd jeho členov, ktorí volili smrť otrávením, guľkou, zadusením alebo v plameňoch.
Nebeská brána
Stúpenci tejto sekty verili v existenciu duchovne vyspelých mimozemských bytostí a tiež boli presvedčení, že osvietenie a spásu dosiahnu len tak, že ujdú zo Zeme. Sektu Nebeská brána založili v roku 1975 Marshall Herff Applewhite a Bonnie Lu Nettlesová. Tá bola už predtým členkou ezoterickej spoločnosti. Applewhite bol prepustený z univerzity po homosexuálnom škandále.
Nazývali sa Dvaja a začali o sebe rozširovať, že sú mimozemskí proroci, ktorí prišli na Zem zachrániť aspoň časť ľudstva pred katastrofou. Šírili videá, v ktorých mali opúšťať svoje pozemské telá a odovzdávať sa svojim členom.
Keď sa v roku 1997 k Zemi priblížila Hale-Boppova kométa, tvrdili, že jej súčasťou je kozmická loď. Údajný „odchod zo Zeme“ trval 3 dni. Každý deň zomrela na otravu barbiturátmi jedna skupina zo stúpencov Nebeskej brány. Pri masovej samovražde zomrelo 39 ľudí. Oblečené mali uniformy s trojuholníkovými nášivkami so zapadajúcim slnkom a nápisom „Odchádzajúci tím“. Vo vrecku mali niekoľko drobných. Samovraždu spáchali kombináciou alkoholu a silných liekov.
Colonia Dignidad (Kolónia dôstojnosti)
Niekoľko desiatok rokov sa v Čile pod vedením evanjelického kazateľa a bývalého nacistického lekára Paula Schafera odohrávali zločiny, o ktorých nemali tamojšie úrady ani poňatia. Čo sa navonok tvárilo ako spoločenstvo baptistov, bolo v skutočnosti zvrhlé zoskupenie, ktoré sa neštítilo ničoho. V Kolónii Dignidad boli umelo prerušené rodinné väzby, deti, ktoré tak nemali ochranu v rodičoch, sa stávali terčom zneužívania zo strany vodcov.
Radovým členom spoločenstva potom bol sexuálny styk zakázaný. Ak boli nachytaní, závisel ich ďalší osud na lídrovi hnutia, ktorý sa nechal titulovať ako Večný strýko. V sedemdesiatych rokoch nadviazal spoluprácu s režimom Augusta Pinocheta, ktorého tajná polícia vykonávala výsluchy v Schäferovej kolónii. Odhalenie hrôz mučenia a znásilňovania vyplávalo na povrch, až keď sa v roku 1988 podarilo dvom ľuďom ostnatým drôtom obmotanú Kolóniu Dignidad premôcť. Definitívne rozprášenie sekty však prišlo až v roku 1997, keď rok predtým Paul Schäfer utiekol pred obvinením zo znásilňovania detí do Argentíny a zmätení obyvatelia kolónie sa stretli s okolitým svetom.
Mansonova Rodina
Mansonova Rodina bola komunita mladých ľudí a sekta, ktorú viedol neúspešný muzikant Charles Manson. Koncom 60. rokov sa na bývalom filmovom ranči v San Fernando Valley v Los Angeles nachádzalo približne sto Mansonových prívržencov, prevažne mladých žien.
Manson bol presvedčený, že je novým vtelením Ježiša Krista a svojich stúpencov dokázal dokonale zmanipulovať. V známej pesničke Helter Skelter od Beatles videl znamenie blížiacej sa apokalyptickej rasovej vojny medzi černochmi a belochmi. Svojim stúpencom prikázal, aby túto vojnu rozpútali. Tvrdil tiež, že zo všetkých belochov sa zachránia len členovia Rodiny.
25. júla Manson svojim stúpencom prikázal, aby začali s vraždami. Prvou obeťou bol Gary Hinman. 9. augusta došlo k ďalšiemu masakru. Traja zmanipulovaní stúpenci vtrhli do domu na Cielo Drive, v ktorom sa nachádzala známa herečka Sharon Tate v ôsmom mesiaci tehotenstva a niekoľko jej priateľov. Všetkých brutálne zavraždili. Sharon Tate prosila, aby jej dovolili aspoň donosiť dieťa, ale nepomohlo to. Zasadili jej celkom 16 bodných rán. Jej krvou na steny napísali slová „Prasa“, „Smrť prasatám“ a „Vojna“. Po vražde v rezidencii Sharon Tate došlo hneď na druhý deň ešte k vraždám Lea LaBiancu a jeho manželky Rosemary.
V decembri 1969 boli Manson a jeho stúpenci chytení políciou. Hoci samotnému Mansonovi sa nikdy nepodarilo dokázať, že by osobne niekoho zabil, bol odsúdený za konšpiráciu a vraždu. On a ďalší členovia Rodiny dostali tresty smrti. V roku 1972 však bol najvyšší trest v Kalifornii zrušený. Rozsudky všetkých zúčastnených tak boli automaticky zmenené na doživotie. Charles Manson zomrel vo väzení v roku 2017 ako 83-ročný.
Chrám ľudu (Peoples Temple)
V roku 1955 založil pastor Jim Jones, nadšený prívrženec marxistických myšlienok, hnutie Chrám ľudu, ktoré malo zo začiatku ako poslanie pomoc tým, ktorí to potrebovali. Čoskoro ale začalo ísť do tuhého a v šesťdesiatych rokoch začalo spoločenstvo čoraz viac získavať obrysy sekty a definitívne sa odklonilo od myšlienok zakotvených v Biblii.
V súvislosti s pôsobením Chrámu ľudu sa začali vyskytovať obvinenia zo zneužívania, a tak dal Jones v roku 1977 svojim nasledovníkom príkaz, aby sa ešte v ten istý deň spolu s ním presunuli do juhoamerickej Guyany. Tam v tej dobe štvrtý rok budoval osadu v džungli menom Jonestown, kde mali žiť stúpenci jeho učenia v utopickej spoločnosti bok po boku v mieri a úplnej sebestačnosti.
V roku 1978 malo miesto už 900 obyvateľov a v novembri toho istého roku ho navštívil kongresman Leo Ryan, ktorý vyšetroval obvinenia zo zneužívania v súvislosti s Chrámom ľudu. Rad obyvateľov Jonestown skutočne Ryana prosila, aby im pomohol z miesta utiecť. Keď potom chcel kongresman spolu s kameramanom a reportérmi sám Jonestown opustiť, boli všetci zastrelení. Následne Jones, ktorý vytušil, že mu tečie do topánok, donútil 18. novembra 1978 svojich prívržencov pod vyhrážkami vypiť smrtiaci kokteil obsahujúci kyanid. Kto neposlúchol, bol zastrelený. Vyšetrovatelia neskôr na mieste našli 918 obetí vrátane 276 detí.
Davidiáni (Branch Davidians)
Davidiáni sa odštiepili v polovici päťdesiatych rokov od cirkvi adventistov siedmeho dňa a usadili sa blízko texaského mesta Waco na kopci Mount Carmel, kde založili svoje centrum. V roku 1981 prišiel na tamojšie pozemky David Koresh, ktorý po smrti vtedajšieho proroka hnutie získal na svoju stranu. Správanie Koresha a jeho stúpencov, ktorí začali na Mount Carmel nelegálne zhromažďovať zbrane, vyvolalo časom pozornosť texaského Úradu pre alkohol, tabak, strelné zbrane a výbušniny (ATF).
Zložky ATF plánovali v mieste raziu, ktorá bola ale dopredu prezradená. Namiesto momentu prekvapenia sa tak dočkali ozbrojenci paľby zo strany Davidiánov a nasadili v odvete do akcie aj vrtuľníky národnej gardy. Davidiáni boli po stratách na životoch na oboch stranách obkľúčení a akciu prevzala FBI s národnou gardou. Kto chcel z obliehaného centra odísť, tomu to bolo umožnené, vzápätí bol ale zatknutý.
Po 51 dňoch obliehania 19. apríla 1993 spustili vládne zložky útok, kde boli nasadené aj obrnené vozidlá a slzný plyn. V jeho dôsledku zachvátil drevené budovy centra Mount Carmel požiar, ktorý si vyžiadal životy 76 Davidiánov.
Komunita Rajneeshpuram
Indický mystik, duchovný učiteľ a guru Bhagwan Shree Rajneesh, zvaný neskôr tiež Osho, usúdil vo svojich dvadsiatich dvoch rokoch v roku 1953, že sa mu podarilo dosiahnuť úplné osvietenie a na tom založil svoju budúcnosť náboženského kazateľa. Pre nezhody s indickou vládou sa vydal v roku 1981 aj s mnohými svojimi vernými do USA, kde spolu so svojou družkou pokračoval v činnosti v štáte Oregon, kde založil v blízkosti mesta Dalles komunitu Rajneeshpuram. Na opustených pozemkoch, kde sa usadili, vzniklo rovnomenné mestečko, ktoré malo vzápätí 7.000 obyvateľov. Postupne ale narastalo napätie medzi prívržencami Osha a radovými občanmi štátu Oregon.
Sám vodca sa tou dobou stiahol z očí verejnosti a na čele hnutia tak fakticky zastala jeho družka SHeeLM. Tá sa pokúsila ovplyvniť miestne voľby, keď spolu so svojimi vernými infikovala pokrmy v dalleských reštauráciách baktériami salmonely. Účelom malo byť, že sa ľudia nedostanú k voľbám, 45 ich skutočne skončilo v nemocniciach. Jednalo sa o najväčší biologický útok v histórii USA. Súčasne zosnovala vodkyňa sprisahania za účelom likvidácie štátneho zástupcu Charlesa Turnera, ktorý vyšetroval ilegálne praktiky v komunite Rajneeshpuram. Osho bol následne vypovedaný zo zeme, SHeeLM odsúdená na 20 rokov väzenia, po 29 mesiacoch prepustená na čestné slovo a následne deportovaná.
Deti mraveniska
Roch Thériault sa narodil v roku 1947 v kanadskom Québecu. Vyrastal v katolíckej rodine, ale v ranej dospelosti túto vieru zavrhol. V 70. rokoch sa stal členom Adventistov siedmeho dňa a praktikoval semináre na liečenie z návykových látok. Vďaka tomu sa okolo neho začali hromadiť ľudia, ktorí boli unesení jeho charizmou.
Neskôr sa táto komunita stala základom pre Thériaultovu sektu nazvanú Deti mraveniska. On sám sa začal nazývať Mojžišom, mal po svojom boku mnoho manželiek a jeho nasledovníci museli prerušiť všetky kontakty s rodinou a priateľmi. Sídlom sekty sa napokon stala lokalita v blízkosti mestečka Gaspé v Zálive svätého Vavrinca.
Thériault bol apokalyptickým prorokom a hlásal blížiaci sa koniec sveta. Bol tiež závislým na alkohole a pod jeho vplyvom svojich stúpencov brutálne trestal a ponižoval. Jeho krutej povahe neušli ani dvaja jeho synovia. Bil ich a sexuálne zneužíval. V sekte dochádzalo k systematickému týraniu a Thériault svojim stúpencom prikazoval, aby si navzájom odsekávali prsty. On sám ľuďom bez umŕtvenia trhal zuby a uskutočňoval na nich „operácie“. Bez anestézie im odsekával končatiny, pálil ich rozžeravenou tyčou, kastroval mužov.
V roku 1988 jedna z jeho manželiek ochorela a Thériault ju presvedčil, že sa musí podrobiť operácii. Výsledkom bola ženina smrť. Ženu následne pochovali, ale onedlho ju niekoľkokrát vykopali, keďže šialený prorok sa ju pokúšal vzkriesiť (napríklad tým, že jej vyvŕtal do hlavy dieru, do ktorej masturboval).
V tej dobe však už boli Thériaultovi na stope policajti, ktorí počúvali hrôzostrašné skutočnosti od tých, ktorým sa podarilo z kultu utiecť. Nález tela mŕtvej manželky spečatil osud psychopatického kazateľa. Za týranie a vraždu ho odsúdili na doživotie. Ani potom však nestratil mnohých svojich stúpencov, tí ho dokonca navštevovali vo väzení. Rocha Thériaulta zabil v roku 2011 jeho spoluväzeň. Mal 63 rokov.