Táto potvora žije na vašej tvári. A nie je rozhodne sama! Pozrite sa na ďalšie fotky parazitov

Parazity na tvári

Tieto zaujímavé tvory sú mikroskopické roztoče a páči sa im na vašej koži. Niektoré z nich žijú priamo na vašej tvári. Poďme sa na ne pozrieť.

Tieto malé tvory môžeme vidieť iba pomocou elektrónového mikroskopu. A je to dobre, pretože inak by sa nám asi robilo zle pri každom pohľade do zrkadla. Tieto roztoče totiž nie sú veľmi príjemné na pohľad.

Živia sa tukom, ktorý uvoľňuje ľudská koža, a je ich neuveriteľné množstvo druhov. Zaujímavé je, že každá ľudská populácia má určitý typ roztočov, ktorý si odovzdáva z generácie na generáciu. Títo vzdialení príbuzní notoricky známych kliešťov s nami bývajú už od praveku a nič s tým nemôžeme robiť.

Vedci dokonca tvrdia, že roztoče dokonale nadviazali vývoj svojho druhu na vývoj človeka. Žijú všade, kam sa pozriete. Nájdeme ich v ušiach, vlasoch, genitáliách alebo na riasach.

„Je šokujúce, ako sú dejiny ľudí previazané s dejinami roztočov. Veríme, že výskum roztočov môže veľa povedať o vývoji ľudstva. Sme ale na začiatku výskumu,“ uviedla pre odborný magazín PNAS doktorka Michelle Trautwein. Ak si myslíte, že vás sa to netýka a títo paraziti vo vašej koži rozhodne neprebývajú, tak sa mýlite. Vedci z Kalifornskej akadémie vied tvrdia, že ich má úplne každý človek. Môžete sa venovať hygiene hoc 20 hodín denne, ale oni sa vedia vo vašej koži udržať a prežiť naozaj drsné zaobchádzanie.

Kalifornská akadémia vied priniesla naozaj zaujímavé fotografie.

Chrobáčik kľučkuje medzi chlpami…