Najhoršie tajomstvá FLIAŠ na vodu, ktoré ich výrobcovia nechcú, aby sme vedeli

Ako škodlivé sú plastové fľaše na vodu? LajfHeky
Ako škodlivé sú plastové fľaše na vodu? LajfHeky

Všetci pijeme vodu z plastových fliaš, ale viete, aké temné tajomstvá sú pod uzáverom? Odhaľujeme pre vás 4 hlavné, kvôli ktorým už plastové fľaše kupovať nebudete.

Prečo by sme nemali znovu používať plastové fľaše?

Plastové fľaše

Plastová fľaša môže živiť nebezpečné chemikálie. Dávajte pozor na špeciálne znaky na dne: tieto očíslované trojuholníky označujú, aký typ plastu bol použitý.

Fľaša označená ako 1 (PET alebo PETE) je bezpečná len pre jedno použitie. Pri vystavení kyslíku alebo vysokým teplotám, vrátane slnečného tepla, takáto fľaša vypúšťa toxické látky, ktoré sa dostanú do vody.

Vyhnite sa fľaškám označeným 3 alebo 7 (PVC a PC), pretože vylučujú toxické chemikálie schopné preniknúť do potravín a nápojov a dlhá expozícia môže dokonca viesť k vážnym zdravotným problémom.

Fľaše z polyetylénu (2 a 4) a polypropylén (5 a PP) sú vhodné pre viacnásobné použitie. Sú pomerne bezpečné, ak v nich skladujete iba studenú vodu a pravidelne ich dezinfikujete.

Baktérie a základné poruchy hygieny

Plastové fľaše

Pitná voda z použitej plastovej fľaše je takmer rovnaká ako oblizovanie toalety, psiu hračku, alebo dokonca horšie, tvrdia vedci. Množstvo baktérií v takýchto fľašiach často prekračuje bezpečnostné limity. Rastu vytvárame dokonalé podmienky sami, keď si fľašu umyjeme špinavými rukami, nie je dôkladne opláchnutá a udržiavame v nej teplú vodu.

Čo robiť potom? Fľaše pravidelne umyte teplou mydlovou vodou, ocotom alebo antibakteriálnym ústnym roztokom.

Plastové fľaše

Dokonca aj pri dôkladnom umývaní fliaš môžeme stále trpieť otravou jedlom alebo dokonca hepatitídou A. Výskum ukázal, že väčšina baktérií žije na hrdle fľaše, ktorú nemôžete dobre umyť. Skrútené kryty a posuvné viečka sú plné zárodkov, ktoré prehltnete spolu s vodou. Odborníci radia použiť radšej jednorázovo slamku.

Odkiaľ pochádzajú vaše fľaše s vodou?

Plastové fľaše

Mnoho spoločností rado spomína na obaloch, že voda, ktorú kupujete, pochádza z malebného potoka. Ale pravdou je, že voda, ktorú si kúpite vo fľaši, je veľa krát identická s vodou, ktorú dostanete z vašej batérie doma!

V skutočnosti to dokonca môžete vidieť na samotnej fľaši, obvykle v malom texte, ktorý každý zanedbáva. Spoločnosti sú povinné vysvetliť, že ich zdrojom vody je hlavný vodovodný kanál. To je dôvod, prečo má byť takáto voda lacnejšia, než v skutočnosti je!

Nie je to naozaj zdravé

Plastové fľaše

Nehovoriac ani o nebezpečnosti baktérií, existujú bežné mylné predstavy o vode.

Spoločnosti v oblasti balenej vody chcú prilákať nový trh mladých a športovcov. Takže inzerujú balenú vodu s rôznymi chuťami, ktoré sa k nej pridávajú a tvrdia, že je to pre teba zdravšie ako iné sladké nápoje.

No, v skutočnosti, niekedy táto voda môže obsahovať toľko cukru ako sóda! Aby ste sa neklamali reklamou, vždy skontrolujte informácie na štítku.