8 nami dennodenne využívaných vecí, ktorých skutočný účel vás ohromí!

V našom každodennom živote sme obklopení veľkým množstvom objektov, ktoré sa zdajú byť tak bežné, že nám ani nenapadne sa zamýšľať, prečo sú skutočne potrebné a ako sa tu vlastne objavili.

Rozhodli sme sa, že vás osvietime a povieme vám o skutočných dôvodoch ich vzniku.

Diera v šiškách

Toto občerstvenie, ktoré sa tak často konzumuje v moderných mestách, je v skutočnosti stovky rokov staré. Dnes môžu cukrári vyrábať lahodné múčniky akéhokoľvek tvaru a veľkosti. Ale v minulosti bolo ťažké upiecť okraje a stred múčnika rovnako. To je dôvod, prečo pekári prišli s týmto tvarom, ktorý nespôsoboval žiadne problémy.

Okuliare

Zdá sa, že tento objekt má iba jeden účel, naznačený jeho samotným menom. Nie je to však tak jednoduché.

Tmavé okuliare boli vynájdené arktickými ľuďmi ako prostriedok na ochranu očí pred oslňujúcim snehom. Stali sa obzvlášť rozšírenými medzi sudcami v Číne v 12. storočí, ktorými tak sudcovia zakryli svoje skutočné emócie pred svedkami.

Okraje zošita

Pôvodne neboli vytvorené okraje, ktoré by poskytli priestor na určité poznámky či napríklad dátumy.

Pravdou je, že knihy sa v minulosti často stali obeťami myší a potkanov, ktoré papier veľmi radi ohlodávali. Aby ľudia hlodavcom nedopriali ohlodávať aj dôležité informácie, začali nechávať prázdne miesta na hranách, kde by sa pravdepodobne vyskytli škody.

Drážky na golfových loptičkách

Prvé golfové loptičky boli úplne hladké. Časom však hráči golfu zistili, že takéto loptičky boli oveľa skôr roztrhané a prasknuté, no aj napriek tomu ich používali aj roky.

Výrobcovia si uvedomili túto tendenciu a začali vyrábať loptičky s jamkami.

Malé kusy látky na oblečení

Tento malý kúsok látky alebo kože je viditeľný na zadných stranách mnohých kabátov a búnd. Polovičné opasky sa prvýkrát objavili na vojenských pláštenkách pred storočiami. V tej dobe boli plášte nesmierne široké a týmito opaskami boli prispôsobené na mieru. V noci sa tento pásik či opasok mohol odobrať a plášť mohol byť použitý ako prikrývka. Časy sa zmenili, ale toto ostalo.

Otvory vo visiacich zámkoch

Visiace zámky sa často používajú na uzamykanie dverí a vonkajších brán, takže sa z dôvodu dažďa rýchlo ničia a nedajú sa uzamknúť.

Keď sa to stane, niektorí jednoducho kúpia nový zámok. Len málo ľudí pozná účel malého otvoru v spodnej časti: je určený na nalievanie motorového oleja do vnútra. Po tejto jednoduchej procedúre sa kľúč opäť zatvorí bez problémov. 

Pruhy na konektoroch pre slúchadlá

Určite ste si všimli, že všetky konektory pre slúchadlá majú na sebe 2 alebo 3 pruhy. Nie sú určené len na dekoráciu: drôty prechádzajú oboma slúchadlami a ak by tam neboli, počuli by ste len zvuk prichádzajúci z jedného zo slúchadiel.

Hrany na minciach

Drážky na okrajoch mincí sa objavili na začiatku 16. storočia, kedy boli často takéto zamieňané za falšované.

Aby tomu predišli, vytvorili proces, nazývajúci sa “reeding”. Skladá sa z vyrezávania série drážok na hranách mincí tak, aby bolo ľahké zistiť, či bola minca sfalšovaná.