Úvod Zaujímavosti Týchto 10 svetoznámych umeleckých diel má v sebe zakódované zvláštne tajomstvo. O...

Týchto 10 svetoznámych umeleckých diel má v sebe zakódované zvláštne tajomstvo. O nich ste určite nevedeli!

Umelecké diela slávnych maliarov už roky inšpirujú mnohých z nás. Každý si v danom obraze dokáže nájsť svoj vlastný význam a vysvetlenie. Vedeli ste však, že takéto obrazy môžu obsahovať aj zakódované správy či posolstvo?

Vybrali sme pre vás 10 známych obrazov, pri ktorých vám prezradíme zaujímavé tajomstvá ich autorov.

Tak ktoré ucho to teda bolo?

O Vincentovi van Goghovi je známe, že si odrezal vlastné ucho. Dokonca je takto zvečnený aj na autoportréte. Hoci na obraze je zobrazené zranené pravé ucho, v skutočnosti mal poranené to ľavé. Omyl vznikol pravdepodobne tak, že Van Gogh maľoval obraz pomocou zrkadla.

Nočná hliadka, ktorá v skutočnosti nebola nočná

Rembrandtov obraz “Nočná hliadka” bol reštaurovaný v polovici 20. storočia. Keď obraz čistili od sadzí, snáď nikto neočakával, čo uvidí. Nočná hliadka, ktorá je zobrazená na obraze, nebola nazvaná správne. Scéna na obraze sa totiž odohráva cez deň.

Prižmúrené oko

Umelecký kritik a profesor neurobiológie Bevil Conway podrobnejšie skúmal autoportrét Rembrandta. Dospel k záveru, že maliar trpel skleroskopickou slepotou. Kvôli tejto poruche mal mať problém s vnímaním trojrozmerného sveta tak, ako ho vidíme my. Možno aj vďaka tejto poruche dokázal namaľovať tak skvostné diela.

Ďalšia hlava

Obraz Pabla Picassa nie je tak jednoznačný, ako na prvý pohľad vyzerá. Ak sa totiž pozriete pozornejšie, zbadáte, že za hlavou hudobníka sa črtá silueta ešte jednej, ženskej postavy. Podľa amerických odborníkov na umenie ide o vrstvu pod Picassovým obrazom. Ten svoj obraz namaľoval na už raz použité plátno.

Kód majstra Michelangela

V jeho diele “Stvorenia Adama” môžeme pomerne zreteľne vidieť zakódovaný obraz ľudského mozgu. Rovnako ho možno uvidieť aj na maľbe “Boh oddeľujúce svetlo od tmy”. Linky na krku Boha sa dokonale zhodujú so snímkou mozgu.

Symbol moci a sily

Na freske Michelangela v Sixtínskej kaplnke, zobrazujúci súboj Dávida s Goliášom, sa ukrýva znak hebrejského listu Gimenes. Ten v židovskej kabale predstavuje moc a silu.

Všetko v žltom

Takmer na všetkých obrazoch Vincenta Van Gogha dominuje žltá farba. Odhaduje sa, že jeho spôsob vnímania farieb mohol byť ovplyvnený epilepsiou, ktorou trpel. Tiež zlá životospráva, alkohol a únava mohli urobiť svoje.

Proroctvo konca sveta

Interpretácia obrazu Posledná večera Da Vinciho podľa talianskych vedcov môže symbolizovať koniec sveta. Ten by mal prísť 21.3.4006. Malo by dôjsť k zásadnej zmene spoločnosti, novému poriadku a usporiadaniu vecí. Ďalším symbolom na tomto obraze môže byť hudobný výstup. Ruky apoštolov, Krista aj zobrazenie chlebov totiž podľa notového zápisu skutočne vytvárajú krátku melódiu.

Úsmev Mony Lisy

Zubár a zároveň historik Joseph Borkowski analyzoval storočiami dohadov opradený úsmev. Dospel k záveru, že sa modelka na obraze usmieva preto, aby zakryla chýbajúce predné zuby. To malo podľa neho stáť za jej záhadným úsmevom.

Mozart slobodomurárom?

Na portréte tohto umelca od Pietra Antonia Lorenzoniho môžeme nájsť symbol slobodomurárov. Tým má byť ruka skrytá v kabáte, čo má predstavovať vysokú hodnosť v tejto tajnej lóži. Existuje aj teória, že skladateľ bol zabitý členom tohto zoskupenia.