Seriál Priatelia a 20 faktov, ktoré ste určite nevedeli!

Je to až neuveriteľné ako rýchlo beží čas, veď každý z nás, dokonca aj mladšie ročníky, poznajú veľmi dobre tento seriál. Niektoré situačné scénky ostali legendárne a známe. No viete o seriáli Priatelia aj niečo viac? Prečítajte si 20 vecí, ktoré ste o nich určite nevedeli.

Pôvodný názov mohol byť úplne iný, než Priatelia

Aj keď je nakoniec kultový seriál známy pod jednoduchým a úderným „Friends“ (Priatelia), spočiatku bolo v hre viacero názvov. Spoločnosť NBC preferovala „Friends Like Us“ (Priatelia ako my), jej prezident zas prispel do mlyna menom „Across The Hall“ (Naprieč sieňou/halou). Pracovný názov seriálu bol dokonca úplne iný – „Insomnia Café“, pričom okrem neho bolo badať aj niekoľko ďalších veľkých odlišností. Kľúčovým prvkom napríklad nemal byť vzťah Rossa a Rachel, ale Joeyho a Monicy.

Pôvodný plán bol taký, že hlavné postavy budú len štyri. Phoebe a Chandler mali byť vedľajší.

Zaujímavosti o seriáli Priatelia
Zdroj: Pinterest

Vzťah Rossa a Rachel nemal byť tým najdôležitejším v seriáli, prispela k tomu chémia.

Chandler mal byť podľa pôvodných plánov gay.

Je Chandler gay? Táto otázka napadla po prečítaní scenáru mnohým členom štábu a hercom, vrátane Lisy Kudrow, ktorá stvárnila Phoebe. Aj nasledujúcich pár sérii sa aj vďaka výkonu Matthewa Perryho ešte špekulovalo o Chandlerovej sexuálnej orientácii, až nakoniec všetkým klebetám urobil rázny koniec jeho vzťah s Monicou. Jeden z tvorcov David Crane potvrdil, že Chandler vždy bol a vždy bude heterosexuál.

Celé mená ikonických postáv sú Chandler Muriel Bing, Rachel Karen Green, Ross Eustace Geller, Phoebe Buffay-Hannigan (raz aj Figový-list), Joseph Francis Tribbiani Jr. a Monica Elizabeth Geller/Bing.

Hlavnou pesničkou mala byť skladba „Shiny Happy People“ od REM.

Na titulnej piesni sa podieľali aj tvorcovia seriálu.

Čo by to bolo za Priateľov, ak by sme si na začiatku každej časti nemohli vychutnať scénu vo fontáne za tónov piesne „I’ll Be There For You“ od kapely The Rembrandts? Chytľavá melódia a silný text o priateľstve rezonujú totiž aj dnes. Môže za to aj fakt, že na tejto hitovke spolupracovali aj tvorcovia seriálu Marta Kaufmann a David Crane.

reklama

V seriáli mohol účinkovať aj Alan z Dva a pol chlapa

Nechýbalo veľa a obsadenie hlavných postáv mohlo byť úplne odlišné. Jedine rola Rossa totiž bola šitá na mieru Davidovi Schwimmerovi, inak šlo všetko cez casting. Courteney Cox bola ponúknutá rola Rachel, no herečka si vybrala „silnejší“ charakter Monicy. Veľmi blízko k úlohe Chandlera zas mal ako Jon Favreau (Iron Man 3), tak Jon Cryer, známy predovšetkým ako cenami ovenčený Alan Harper z ďalšieho populárneho sitkomu Dva a pol chlapa.

NBC na začiatku vyžadovali v seriáli staršiu postavu, Priatelia boli pre nich veľmi mladí. Taktiež si mysleli, že Central Park je až prehnane trendy.

Všetci pobozkali všetkých, neuvideli sme jedine bozk Moniky a Phoebe.

Charakter postavy Joey-ho nemal byť taký „hlúpy“, navrhol to sám Matt LeBlanc.

Koľko rokov mali herci v prvej sérii?

Seriál Priatelia
Zdroj: Pinterest

Známe tváre

Počas desiatich rokov si v seriáli zahrali viaceré známe celebrity. Jednotlivé epizódy oživil Bruce Willis, Reese Witherspoon, Brad Pitt, Hugh Laurie, Julia Roberts, Charlie Sheen, Sean Penn či George Clooney. Bruce Willis všetky peniaze, ktoré za seriál zarobil, venoval na charitu.

Barman

James Michael Tyler, ktorý hral v seriáli beznádejne zaľúbeného barmana do Rachel menom Gunther, bol v reálnom živote taktiež barman.

Gunther získal svoje meno až v polovici druhej série a prehovoril až v 33. diele. Povedal „yeah“.

Barman Gunther
Zdroj: Pinterest

10 sérií

Populárny sitcom mal 10 sérií a 236 častí. Vo svojich pôvodných zmluvách dostávali Jennifer Aniston (Rachel), Lisa Kudrow (Phoebe), Courtney Cox (Monica), Matt LeBlanc (Joey), Matthew Perry (Chandler), David Schwimmer (Ross) 22 500 dolárov za jednu časť, od druhej časti sa ich platy od seba líšili. Neskôr, v roku 1997, prebehlo rokovanie a zvýšili sa výplaty na 100 000 dolárov. No a za poslednú sériu to už bol jeden milión dolárov za epizódu, každému.

Posledná časť

Finálnu časť pozeralo 52,5 milióna divákov, aj keď nasledovanejšia (52,9 milióna) bola „O ctiteľke“ z druhej série.

Byt

Obidva hlavné byty sa počas seriálu prečíslovali (4 na 19, 5 na 20). Keďže Priatelia sa odohrávali vo „vysokom“ paneláku, čísla museli zodpovedať vyššiemu poschodiu.

Byty v seriáli Priatelia
Zdroj: Pinterest

Rámik na dverách v byte dievčat bol najprv zrkadlom, no zrkadlo sa rozbilo a ostal len rámik. Na dverách vyzeralo takto rozbité úžasne a ostalo tam počas celého natáčania.

Posledná séria takmer bez Rachel

Bežal rok 2003 a seriál sa pomaly, ale isto chýlil ku koncu. Najznámejšou herečkou bola v tej dobe určite Jennifer Aniston aj vďaka filmom ako Bruce Všemohúci či Poctivé dievča, statusu celebrity neuškodilo ani manželstvo s Bradom Pittom. Aj toto všetko a niekoľko ďalších problémov sa však podpísalo na jej psychickom stave, kvôli ktorému takmer neúčinkovala v poslednej sérii.

Po skončení natáčania posledného dielu však Jennifer Aniston spolu s vtedajším manželom Bradom Pittom usporiadali oslavu, na ktorej sa servírovalo víno, ktoré producent Kevin Bright odložil už pri prvej sérii.

Neznáme hviezdy a herci v seriáli

Ďalšou špecialitou, ako to už v prípade sitkomov býva, bol fakt, že sa v seriáli objavilo v menších úlohách veľa hercov, z ktorých sa neskôr stali hviezdy. Jednými z nich sú mená ako Anna Faris (Scary Movie) či detský talent Dakota Fanning. Špecifickým príkladom je cameo Hugha Laurieho, slovenskému divákovi známeho predovšetkým z obľúbeného seriálu Dr. House. V ňom sme ho mali možnosť vidieť ako nevrlého chlapíka, ktorého počas letu vytočila Rachel svojimi rečami a správaním. Laurie bol v danej dobe populárny najmä na Britských ostrovoch, no v USA sa mu uznania dostalo až vďaka spomínanej úlohe Gregoryho Housa.

reklama