Úvod Zaujímavosti Poznáte zvyky iných krajín? Čomu by ste sa mali vyhnúť? Očný kontakt...

Poznáte zvyky iných krajín? Čomu by ste sa mali vyhnúť? Očný kontakt v Číne je veľká chyba!

Iný kraj, iný mrav. Každá krajina ma svoje zvyklosti a spôsoby, ktorými sa odlišuje od ostatných. Preto ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, mali by ste vedieť, čo sa patrí a čo nie. Aj napriek tomu, že svet sa čoraz viac globalizuje, nikdy nezaškodí, keď našinec prejaví úctu dodržiavaním tamojších pravidiel. Tu je niekoľko príkladov správania, ktorého je lepšie sa v niektorých cudzích krajinách vyvarovať.

Veľká Británia

Vo Veľkej Británii sa určite nesnažte predbiehať v rade, nepýtajte sa na zárobky ostatných a nepozývajte ľudí k sebe domov, až kým ich dobre nepoznáte.

Írsko

V Írsku nepoužívajte frázu „top of the morning“ – je zastaralá. Nesnažte sa napodobniť írsky prízvuk. Domáci nič také ako írsky akcent nepoznajú. Rozoznávajú len akcenty z rôznych regiónov Írska. Taktiež by ste nemali byť držgroš. Ak v krčme pijete, buďte pripravení na zaplatenie niekoľkých kôl.

Nemecko

Zvyky v Nemecku

V Nemecku určite nehajlujte, môžu vás za to zatknúť. Nezízajte na ľudí, inak vás budú považovať za nevychovaného alebo mentálne postihnutého. Nemcom trvá, kým sa skamarátia a preto nebuďte hneď príliš priateľskí. Taktiež nikomu neblahoželajte predčasne. Podľa povery môže daná osoba zomrieť ešte pred narodeninami. Také meškanie sa hodnotí v mnohých krajinách za neslušné, zvlášť citliví na neskoré príchody sú však Nemci. Ak necháte čakať Dietricha, Fritza či Günthera, bude vás považovať za veľmi nevychovaného a sebeckého, keďže svoj čas evidentne považujete za dôležitejší ako ten jeho.

Argentína

Presne opačnú taktiku zvoľte, ak vás čaká stretnutie s Milagros, Lucíou alebo Sofíou. Na druhom konci sveta, v Latinskej Amerike, zvlášť v Argentíne, je zasa nevhodné prísť načas. Podobne ako keby ste v našich končinách dorazili na návštevu hodinu pred dohodnutým termínom.

Keňa

V Keni si nerobte srandu z náboženstva – väčšina domácich je veriaca. Nebuďte netrpezliví, len málo domácich chodí načas. V zmiešanej spoločnosti nehovorte o sexe a neoslovujte ľudí krstným menom, kým vám to sami nenavrhnú.

Nový Zéland

Na Novom Zélande si nezameňte „aussie“ (prezývka Austrálčanov) s „kiwi“ (prezývka Novozélanďanov). Nerobte si srandu z rugby, Pána prsteňov a anglickej kráľovnej. Tieto tri témy berú Novozélanďania veľmi vážne. Taktiež sa nečudujte, ak uvidíte bosých ľudí. Pre domácich je to prirodzené.

Čile

V Čile nejedzte rukami. Stolovanie sa v tejto krajine berie omnoho formálnejšie než u nás.

Chorvátsko

V Chorvátsku naraz nedvíhajte palec, ukazovák a prostredník (ako keď ukazujete číslo 3). Toto gesto môže byť zamenené so znakom srbského nacionalizmu.

Singapur

V Singapure môžete dostať pokutu za mnoho vecí. Napríklad za kŕmenie vtákov, pľuvanie, fajčenie, jedenie v hromadnej doprave či rozhadzovanie smetí.

India

V Indii si dajte pozor na bozkávanie na verejnosti – môžete skončiť vo väzení! V tejto krajine je taktiež neprípustný fyzický kontakt s opačným pohlavím (nepodávajte ruku ani neobjímajte, kým to domáci nenavrhne).

Francúzsko

Vegáni si vo Francúzsku na svoje neprídu. Len veľmi málo domácich sa stravuje vegánsky. Taktiež by ste nemali hovoriť o peniazoch a od Francúzov nečakajte, že s vami budú hovoriť po anglicky. Ich vzdelávací systém sa veľmi nezameriava na cudzie jazyky.

Japonsko

V Japonsku by ste nemali nechávať sprepitné. Zatiaľ, čo u nás je odmenenie personálu po dobrom obede samozrejmosťou, a v USA ho v niektorých podnikoch dokonca čašníčky priamo vyžadujú v minimálne stanovenej výške, v Japonsku alebo v Južnej Kórei sa považuje za urážku. Zamestnanci si považujú za česť, že môžu servírovať pokrmy a veria, že za svoju prácu, ktorú odvádzajú najlepšie ako vedia, sú riadne a adekvátne odmeňovaní svojou výplatou. Rovnako tak je nevhodné objímať ľudí, ktorých ste práve spoznali a na eskalátoroch by ste nemali stáť na nesprávnej strane. Snažte sa správať tak, ako domáci. Čo sa týka stravovania, Japonci konzumujú pokrmy za stolom v reštaurácii, bare, či doma. Jedenie na ulici alebo v dopravnom prostriedku im pripadá veľmi nevychované.

Mexiko

Mexiko sa neustále rozvíja, preto by ste seba ani svoju krajinu nemali povyšovať. Taktiež všetko berte s rezervou, Mexičania majú veľký zmysel pre humor. A nebojte sa všetko vyskúšať. Domácim sa páči, keď sa snažíte hovoriť ich rečou alebo keď sa zapájate do ich tradícií.

Nórsko

V Nórsku nezízajte na obnažených ľudí. Nóri sa zvyknú prezliekať na verejnosti a ostatní slušne odvrátia zrak. Nepýtajte na kostoly, nakoľko to domáci považujú za neslušné. A neočakávajte ani špeciálne zaobchádzanie a formality. Nóri sú dosť neformálni a všetci si tykajú.

Rusko

V Rusku by ste nemali darovať párny počet kvetov, tie patria len na hroby. Nespoliehajte sa na kreditnú kartu, keďže na mnohých miestach sa dá platiť len v hotovosti. A nečudujte sa, ak budú Rusi príliš kritickí voči vláde.

Turecko

Gesto OK (spojený palec, ukazovák a zvyšné prsty vystreté) je v Turecku považované za obscénnosť. Taktiež sa vyhnite nadmernej konzumácii alkoholu. Byť opitý je považované za hanbu. Na verejnosti by ste si tiež nemali fúkať nos a špárať sa v zuboch.

A čo je nevhodné vo viacerých krajinách?

Sedieť na zadnom sedadle auta

Ak si v Austrálii či na Novom Zélande sadnete dozadu taxíka, vodič to môže považovať za znak nadradenosti z vašej strany. Rovnako to platí aj v Holandsku, Škótsku a častiach Írska.

Mať ruku vo vrecku

V Turecku a niektorých ázijských krajinách ako napríklad Južná Kórea je neslušné prechádzať sa s jednou rukou vo vrecku.

Používať pri činnostiach ľavú ruku

Tento spoločenský zákaz platí v krajinách, kde nebolo rozšírené používanie toaletného papiera a na činnosti spojené s vykonávaním potreby je vyhradená práve ľavá ruka. Na túto ruku preto zabudnite na Srí Lanke, v Indii, na Blízkom východe a vo viacerých častiach Afriky.

Fúkať si nos

Nádcha-nenádcha, zbavovať sa hlienov na verejnosti by ste v Japonsku, Saudskej Arábii či Turecku nemali. Za pomerne negustiózne považujú fúkanie nosa aj Francúzi.

Ukazovať spodok chodidla

V arabských, moslimských, hinduistických a budhistických krajinách považujú chodidlá za najnižšiu a najšpinavšiu časť tela, preto by mali ostať vždy otočené smerom k zemi.

Smiať sa „na plné kolo“

Nielen rehot, ale dokonca aj odkrývanie zubov pri smiechu je v očiach Japoncov nevhodné. Pripomína im to erdžanie koňa.

Otvárať darčeky hneď

Ako chamtivci a nedočkavci budete pôsobiť, ak sa do rozbaľovania prezentu pustíte okamžite po jeho obdržaní od darcu, ktorý pochádza z Číny či Indie.

Neodmietnuť darčeky

V niektorých kultúrach patrí k spoločenským rituálom, že ponúknutý dar najprv niekoľkokrát zo slušnosti odmietnete. V Japonsku a Číne sa teda najprv trocha okúňajte.

Vyjsť na ulicu v teplákoch

Japonci, ale aj mnohí Európania, nepovažujú tepláky, žabky alebo nevyžehlené košele za práve vhodný outfit na prechádzky po vonku.

Neobslúžiť

Ak k vám zavíta návštevník z Ázie, čaká, že mu všetko podáte a pripravíte. Sám si u vás pravdepodobne nevezme jedlo, uteráky, ani nezačne prezerať knihy z vašej police, aj napriek vašim výzvam, aby si poslúžil a cítil sa komfortne ako doma.

Odmietnuť pohostenie

Na Slovensku často počuť „nerobte si s nami starosti“ alebo „vďaka, si milý, ale nebudem“. Dať však košom arabským hostiteľom by ich mohlo uraziť, najmä pokiaľ vám pripravili jedlo.