Obhrýzanie nechtov je jeden z najviac rozšírených zlozvykov a väčšinou, keď niekoho takého vidíme, predpokladáme, že je tento človek v strese. Problém však je, že sa jedná iba o predpoklady a tie sa často mýlia.
Veda totiž ukázala, že viac ako o stres ide o rys osobnosti, ktorý človek, ktorý si hryzie nechty, nosí v sebe. A o aký rys teda ide?
Obhrýzanie nechtov môže vo výnimočných prípadoch byť pre naše zdravie nebezpečné. Počas obhrýzania si môžeme spôsobiť menšie ranky, ktoré zostávajú otvorené a pochopiteľne nijako neliečené. Do nich sa však môžu dostať baktérie a to vedie k infekcii, ktorá sa následne môže rozšíriť do celého tela a v krajných prípadoch spôsobiť aj smrť.
Oveľa častejšie je však obhrýzanie nechtov považované za spoločensky neprijateľné správanie, a ak to začne niekto robiť na verejnosti, je okamžite obdarovaný nálepkou „sociálny vyvrženec“.
Štúdie dokonca zistili, že 20-30% populácie si hryzie nechty. Vo väčšine prípadov potom ide o ženy. Zlozvyk, ktorý sa na prvý pohľad javí ako prejav úzkosti. Môže mať, predovšetkým pre ženu, za následok zníženie sebavedomia, čo vo výsledku spôsobuje ešte väčšiu úzkosť.
Obhrýzanie nechtov a jemu podobné zlozvyky možno však len ťažko zastaviť. Vedci dokonca zistili, že samotný akt obhrýzania môže pôsobiť ako upokojujúci účinok pre našu nervovú sústavu.
Aj keď sa môže príčina hryzenia nechtov značne líšiť, toto správanie má však spoločné črty. Niekedy za to môžu naši rodičia či starší súrodenci, od ktorých sme to odpozerali. Toto správanie je však tiež možné zdediť aj geneticky.
Avšak výskumy teraz prišli s niečím omnoho zaujímavejším!
Obhrýzanie nechtov odhaľuje neúprosnú snahu danej osoby byť perfektným. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry bolo zistené, že obhrýzanie nechtov je ukazovateľom toho, že ide o perfekcionistu. Hryzenie nastáva v momente, kedy sa človek cíti frustrovaný kvôli svojim nedokonalostiam.
Kým si človek hryzie nechty, pravda o tom, v čom sa cíti nedokonalý, môže byť oveľa väčšia. Môže ísť o problémy s manželom či manželkou, tiež kvôli neúspechu v práci alebo celkovému zlyhaniu. Keď človek nesplní svoj cieľ, či už konkrétny alebo ten, ktorý si len predstavoval, môže sa to obrátiť v tento zlozvyk, čím prejavuje svoju frustráciu.
Perfekcionisti začnú panikáriť, keď nejdú veci tak, ako by oni sami chceli. V tú chvíľu sa začínajú cítiť frustrovane, a preto príde na rad tento zlozvyk, ktorý im pomôže sa upokojiť.
Autor štúdie, doktor Kieron O’Connor, napísal: „Verím, že jedinci, ktorí trpia týmto opakovaným správaním, môžu byť perfekcionistickí, čo znamená, že nie sú schopní sa uvoľniť a plniť svoje úlohy v normálnom tempe. Sú teda náchylnejší k frustrácii, bývajú netrpezliví a predovšetkým nespokojní, keď nedosahujú svoje vytýčené ciele.“
Mohlo by Vás zaujímať: Sebarozvoj s koučkou: Ako poraziť stres energiou?