Ibalgin: Dnes uľaví, zajtra môže zabiť! Fakty, ktoré ste o ružovej tabletke nevedeli

Užívate často Ibalgin? Aké sú jeho negatívne účinky? - LajfHeky
Užívate často Ibalgin? Aké sú jeho negatívne účinky? - LajfHeky

Siahnete trikrát- štyrikrát denne po tejto ružovej pilulke a príbuzných liekoch, akonáhle vás začne niečo bolieť? Prestaňte, varujú lekári! Ak to takto budete praktizovať niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, je to akoby ste si vyplnili objednávku na mŕtvicu alebo infarkt. Na Slovensku pritom ľudia prehltnú štvrť miliardy týchto tabliet ročne! To je 24 kusov na osobu vrátane dojčiat!

Lekári sa domnievajú, že vážne zdravotné komplikácie spôsobuje dlhodobé užívanie ibuprofénu, čo je účinná látka liekov tlmiacich bolesť – napríklad Ibalgin. Ak si ale prášok vezmete jednorázovo na bolesť hlavy, žiadne riziko samozrejme nehrozí.

Bolesť utlmíte, ale zabije vás mŕtvica: Aké sú riziká užívania Ibalginu?

Výskumníci zo švajčiarskej Univerzity Bern sledovali 116 429 pacientov.

Každý z nich bral niekoľko mesiacov jeden zo siedmich druhov bežne užívaných piluliek proti bolesti. Z následnej štúdie publikovanej magazínom British Medical Journal vyplýva, že u pacientov konzumujúcich často ibuprofén, hrozí trikrát väčšie nebezpečenstvo mŕtvice. Látka tlmiaca bolesť navyše zvyšuje možnosť infarktu a smrti spôsobenej srdcovými komplikáciami.

Štúdie tiež ukázali, že ibuprofén prináša rovnaké riziká mŕtvice a smrti spôsobenej srdcovou chorobou, ako látka rofecoxib, ktorá bola obsiahnutá v prípravkoch Ceeoxx a Vioxx. Tie boli stiahnuté z trhu práve kvôli tomu už v roku 2004.

Ibalgin alebo Ibuprofén? – LajfHeky

Riziká sú príliš veľké

„Sledovali sme pacientov, ktorí lieky proti bolesti brali trikrát až štyrikrát denne,“ hovorí profesor Peter Juni. „V prípade mŕtvice to nevyzerá s ibuprofénom dobre. Keby som trpel chronickou bolesťou, nebral by som ho, pretože riziká sú príliš veľké. Porozhliadol by som sa po iných možnostiach,“ dodal. Výskumníci zdôrazňujú, že riziká sa týkajú ľudí, ktorí berú tri až štyri pilulky denne, teda dávku až 2000 mg po dobu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Odporúčaná denná dávka je pritom maximálne 1200 mg.

Čo spôsobuje nadmerné užívanie ibuprofénu?

Dôsledky častého užívania:

• ničí žalúdočnú sliznicu (kŕčovitá bolesť brucha)

• spôsobuje žalúdočné vredy (riziko prasknutia a vykrvácania)

• ohrozuje črevá (dlhotrvajúce hnačky)

• zvyšuje riziko infarktu o 50% (najmä ak má pacient vysoký tlak)

• trikrát zvyšuje riziko mŕtvice

Ibalgin na bolesti brucha a opicu? Nikdy!

Pravidelní používatelia prípravku Ibalgin po ňom často siahnu preventívne už pred chystaným žúrom, ale hlavne po ňom. Hlava bolieť prestane, ale žalúdok trpí. K podráždeniu alkoholom sa totiž pridáva silný chemický koktail. Z podobného dôvodu je tiež nevhodné brať ibuprofen pri bolestiach brucha.

Ženská záležitosť

Až polovica žien nosí Ibalgin stále pri sebe v kabelke. Dôvod? Bolesť vnímajú intenzívnejšie ako muži, a preto častejšie siahajú po rýchlom riešení v podobe práškov. Často berú tieto lieky tiež športovci, zdravotné sestry, čašníci, predavačky a ľudia, ktorí pracujú na zmeny alebo majú fyzicky namáhavú prácu.

Lekári odporúčajú lieky na bolesť striedať. U detí je najlepší napríklad Panadol, pre dospelých je potom alternatívou Paralen alebo Aspirin. Všetky tieto lieky pritom zakúpite bez receptu.