Prvá pomoc pri pálení záhy: Babské rady i dostupné lieky

Čo vám pomôže na pálenie záhy? - LajfHeky
Čo vám pomôže na pálenie záhy? - LajfHeky

Pálenie záhy – pozná to väčšina tehotných a tí, ktorí majú refluxnú chorobu pažeráka. Občas ale pálenie záhy môže zažiť skoro každý. Ako tomu predísť a čím si pomôcť?

Pálenie záhy je pálčivý pocit za hrudnou kosťou, ktorý prechádza smerom nahor až do úst, niekedy aj do ľavej polovice hrudníka či do chrbta. Objavuje sa aj nepríjemný horkokyslý pocit v ústach podobný stavom krátko po zvracaní.

Spôsobuje ho podráždenie sliznice dolného pažeráka neobvyklým obsahom zo žalúdka alebo z dvanástnika, predovšetkým žalúdočnou kyselinou alebo žlčou. Jedná sa o jednu z najčastejších ťažkostí, keď jeme viac alebo inak ako zvyčajne, neprináša veľké zdravotné riziko, ale je veľmi nepríjemná.

Prejedení, alebo choroba?

• Občasné pálenie záhy zažije počas života až štyridsať percent z nás aj pri dobrej funkcii dolného zvierača pažeráka.

• Okrem prejedenia môže byť dôvodom obezita, nevhodná poloha tela (v predklone či na bruchu), tehotenstvo (v dôsledku zvýšenia vnútrobrušného tlaku a hormonálnych zmien).

• Pálenie záhy (pyróza) vzniká aj v dôsledku tzv. Gastroezofageálneho refluxu, čiže refluxnej choroby pažeráka, pri ktorej uniká žalúdočný obsah opačným smerom, tj. do pažeráka.

• Ak je dráždenie sliznice pažeráka žalúdočnými kyselinami dlhodobé, môže dôjsť k jej vážnemu poškodeniu – trvalé problémy treba riešiť s lekárom, týka sa to asi dvoch až piatich percent populácie.

Čo nás „páli“ najčastejšie?

Problémy s pyrózou majú najčastejšie na svedomí určité typy jedál a nápojov, ktoré viac konzumujeme napríklad pri príležitostiach osláv a pod.

• Snažte sa obmedziť tučné, kávu a čokoládu.

• Z alkoholu sa vyvarujte predovšetkým bielemu vínu.

• Fajčiari by mali obmedziť počet cigariet.

• Problémy vyvolávajú aj sladké pečené jedlá s vysokým obsahom cukru a tuku.

Úľava pri ťažkostiach s pálením záhy:

Ojedinelá epizóda pálenia záhy nie je nijako nebezpečná, nepríjemná ale áno. Pomôžu babské rady aj prostriedky z lekárne.

Pálenie záhy – babské rady

• Úľavu väčšinou prinesie zvýšená poloha hornej polovice tela.

• Pomôže vypitie pohára vlažnej vody.

• S pálením záhy môže výrazne pomôcť kefír.

• Ryža zas spoľahlivo upokojí celý tráviaci trakt.

Voľne predajné lieky a doplnky stravy – antacidá

Antacidá znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy, môžu obsahovať rôzne účinné látky. Spoločne tieto látky rýchlo neutralizujú prebytočné kyseliny a prinášajú tak šetrnú úľavu od nepríjemných príznakov prekyslenia žalúdka, pálenie záha a iných zažívacích ťažkostí. Antacidá sú vhodné, ak sa pálenie záhy nevyskytuje príliš často a ťažkosti nie sú intenzívne, teda na príležitostné problémy. Nepomôžu, ak je poškodená väčšia časť žalúdočnej sliznice.

Voľnopredajné lieky – inhibítory protónovej pumpy

Inhibítory protónovej pumpy zabraňujú sekrécii (uvoľňovanie) žalúdočnej kyseliny, tým pádom už tak výrazne nehrozí prekyslenie žalúdka. Používajú sa v prípadoch, keď sú ťažkosti častejšie a je potrebné, aby sa stav naďalej nezhoršoval. Na rozdiel od antacíd, ktorá sa užívajú podľa potreby, sa tieto lieky zvyčajne užívajú pravidelne.

Prírodné prostriedky a bylinky

Ak nechcete prehĺtať „chemické“ lieky, existujú prírodné alternatívy:

• Elixír na pálenie záhy – zmes prírodných látok vo forme výživového doplnku pre normálnu činnosť tráviaceho ústrojenstva.

• Abisib – vyrábaný z mladých výhonkov sibírskej jedle.

• Problémy môže zmierniť pomalé žuvanie 1 čajovej lyžičky rasce, fenyklových či anízových semienok.

• Funguje aj žuvanie kúsku kandizovaného zázvoru alebo lístka mäty.

Pálenie záhy a jedlá sóda

Možno sa čudujete, že tu zatiaľ nepadla zmienka o známom prostriedku, ktorým si ľudia laicky kurírujú pálenie záhy. Jedlá sóda je síce hojne odporúčaná v diskusiách naprieč internetom, pri jej použití ale musíte byť opatrní. Môže situáciu skôr zhoršiť. Na akútne problémy s pálením záhy môžete využiť aj klasickú jedlú sódu (ktorá je tiež súčasťou vyššie uvedených liekov – antacíd). Pri jej dlhodobom užívaní ale môže dôjsť paradoxne k prekysleniu žalúdka a dokonca aj chronickej zápche – častejšie ťažkosti preto konzultujte s lekárom.