10 jednoduchých a relaxačných cvičení pre vaše oči

Nekonečné hodiny sedenia pred počítačom alebo televízorom môžu byť naozaj zlé pre vaše oči. Suchosť, svrbenie, bolesť hlavy – Znie to povedome? Bohužiaľ, nie všetci z nás si môžu dovoliť robiť pravidelne potrebné prestávky.

Našli sme desať jednoduchých cvikov pre vaše oči, ktoré si môžete robiť bez stresu za menej ako 15 minút. Skúste ich robiť aspoň z času na čas, a naozaj si všimnete rozdiel!

1. Pozerajte sa do tmy

(nie je to také hrozivé ako to znie) Položte lakte na stôl. Zatvorte oči a priložte svoje dlane na oči. Relaxujte a pozerajte sa do tmy. Držte túto pozíciu pár minút.

2. Hýbte očami zo strany na stranu

Stojte alebo seďte rovno. Pozerajte sa rovno. Bez pohybu hlavy, pozrite sa na ľavú stranu. Zamerajte sa na to, čo vidíte. Potom sa pozrite na pravú stranu a zamerajte sa na to, čo vidíte. Hýbte  svojimi očami zo strany na stranu päťkrát. Opakujte tento cyklus trikrát.

3. Hýbte očami hore a dole

Sadnite si vzpriamene a pozerajte sa dopredu. Pozrite sa hore a zamerajte sa na to, čo vidíte. Pozrite sa dole. Nebojte sa vrások na čele alebo zamračenia sa. Pozrite sa hore a dole päťkrát. Opakujte celý cyklus trikrát.

4. Pohybujte očami diagonálne

Pozrite sa rovno. Pozrite sa dole a doľava. Potom pohybujte svojimi očami diagonálne a pozerajte sa hore a doprava. Zamerajte sa na to, čo vidíte. Opakujte cvičenie päťkrát, potom sa pozrite rovno a urobíte rovnaký cyklus v opačnom smere. Opakujte celý cyklus trikrát.

5. Krúžte očami

Sadnite si vzpriamene a relaxujte. Pozrite sa na ľavú stranu a pomaly prevaľte oči v kruhu v smere hodinových ručičiek. Urobte to v smere hodinových ručičiek ešte päťkrát a potom proti smeru hodinových ručičiek päťkrát. Opakujte celý cyklus trikrát.

6. Zaostrite blízko a na diaľku

Zamerajte svoj pohľad na ceruzku alebo iný blízky objekt. To by malo byť 20-30 cm od očí. Potom sa pozrite na niečo vzdialenejšie. Zamerajte sa na to a pokúste sa to vidieť v detaile. Potom sa pozrite na ceruzku znova. Zmeňte svoje zameranie päťkrát. Opakujte tento cyklus trikrát.

7. Sústredenie #1

Seďte rovno. Pozrite sa rovno. Pozerajte sa na miesto medzi obočím. Zamerajte sa na to, čo vidíte, po dobu niekoľkých sekúnd. Potom sa pozerajte znova dopredu. Pozerajte sa na miesto medzi obočím. Zmeňte toto zameranie päťkrát. Opakujte tento cyklus trikrát.

8. Sústredenie #2

Seďte rovno. Pozerajte sa rovno. Hľaďte na špičku nosa po dobu niekoľkých sekúnd. Potom sa pozerajte znova dopredu. Zmeňte  toto zameranie päťkrát. Opakujte celý cyklus trikrát.

9. Masáž #1

Zatvorte oči. Potom stlačte vaše oči a nechajte zavreté po dobu dvoch až troch sekúnd. Uvoľnite svaly okolo očí. Stlačte vaše oči a zase zavrite. Opakujte desaťkrát.

10. Masáž #2

Zatvorte oči a krúživými pohybmi jemne masírujte očné viečka. Zľahka pritlačte, ale nie príliš silno. Urobte desať krúživých pohybov, najskôr v smere hodinových ručičiek a potom v protismere hodinových ručičiek.