Spánok je väčšinou vlastne celkom nezaujímavá činnosť, ktorou si len dobíjame baterky. Niekedy však počas spánku môžeme zažiť veľmi zaujímavé a často aj desivé veci. Väčšina z nás už niekedy počula historky o námesačnosti alebo hovorení zo spánku. Hovorí vám však niečo pojem spánková paralýza, sexsomnia či syndróm explodujúcej hlavy? Prečítajte si, čo všetko sa vám počas spánku môže prihodiť.
Hypnagogické halucinácie
Aké to je? Keď je človek na pokraji spánku, ale pritom stále „hore“, môže vidieť podivné obrazy. Často sa jedná o desivé tváre a fantastické tvory.
Toto je jeden z mála typov halucinácií, ktoré môžu mať aj duševne zdraví ľudia. Deti ich majú častejšie, čo môže byť dôvod, prečo nechcú spať. Takéto halucinácie môžu byť spôsobené stresom alebo jednoducho dobrou predstavivosťou. Môžu sa tiež objaviť, keď idete do postele opitý.
Pocit pádu
Nepríjemný sen o padaní z útesu, zo strechy alebo jednoducho z veľkej výšky zvyčajne sprevádza takzvaný hypnagogický zášklb. Toto náhle trhnutie telom je obvyklé počas procesu zaspávania. Doktor W. Christopher Winter, riaditeľ spánkového centra z Martha Jefferson Hospital vo Virgínii, tento jav vysvetľuje tým, že v spánku je síce telo paralyzované, ale niekedy môžeme začať snívať ešte skôr, než je naše telo úplne „vypnuté“.
A prečo sa nám sníva práve o páde? Ani odborníci na tento jav nemajú jasné vysvetlenie. Isté je, že túto podivnosť počas hypnagogie (prechodový stav medzi bdením a spánkom, ktorý môže byť sprevádzaný krátkymi snami a rôznymi zvukmi) pravidelne prežíva väčšina ľudí niekedy aj viackrát za noc. Svaly sa počas tejto fázy uvoľnia a mozog si môže tento stav spliesť so stratou rovnováhy alebo pádu. Preto prinúti svaly rýchlo stiahnuť a s vami to šklbne. Častejšie sa to stáva, že keď ste veľmi unavení, trpíte nedostatkom spánku alebo ste v strese, mozog sa dostane do spánkových cyklov rýchlejšie, ale telo je pozadu.
Spánková paralýza
Začnete sa ráno prebúdzať a zrazu zistíte, že sa nemôžete pohnúť alebo hovoriť? Tento naozaj desivý stav, keď sa nachádzame medzi bdením a spánkom, sa občas nazýva tiež spánková obrna a môže trvať od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút. Je to vlastne opak toho, čo sa s nami deje pri hypnagogickom zášklbe. Mozog tentoraz vstane skôr, než odznie paralýza, ktorá sprevádza hlboký spánok. Pri spánkovej paralýze zvyčajne nemôžeme hýbať končatinami, ale môžeme dýchať a hýbať očami. Môžete mať pocit, že nemôžete dýchať, mnoho ľudí to opisuje ako slona sediaceho na hrudi. Je to preto, že všetky svaly, ktoré kontrolujú vaše dýchanie, okrem bránice, sú stále paralyzované.
Počas spánkovej paralýzy občas dochádza k halucináciám. Môžeme mať pocit prítomnosti ďalšej osoby v miestnosti, vidieť veci, ktoré v izbe nie sú alebo počuť zvláštne zvuky. Príčinou spánkovej paralýzy sú zvyčajne stres, únava, chlad či choroba.
Hovorenie zo spánku
Podľa American Academy of Sleep Medicine asi päť percent dospelých hovorí zo spánku. U detí vo veku 3 až 10 rokov je to však až 50 percent. Väčšina takéhoto rozprávania trvá v priemere asi 30 sekúnd. Podľa doktora Wintera k tomuto javu často dochádza počas prvej hodiny alebo dvoch spánku, keď sa telo dostáva do hlbokých fáz spánku, ale svaly nie sú ešte dostatočne uvoľnené, takže môžu produkovať zvuky alebo pohyby.
Sen v sne
Sen v sne znamená, že vo sne máte pocit, že ste sa už zobudili, ale v skutočnosti to tak nie je a snívate ďalej.
Prečo sa to deje? Ezoterici veria, že ak máte taký sen, znamená to, že máte predpoklady k duchovným praktikám. Oficiálna veda nemôže vysvetliť, prečo sa to deje.
Námesačnosť
Spánok je zvyčajne bezpečná činnosť, pokiaľ práve netrpíme námesačnosťou. Niekto v spánku len vstane z postele alebo prenesie vankúš na iné miesto v izbe, iný však môže opustiť dom alebo si dokonca sadnúť za volant a odísť. S námesačnosťou vyjdete zo spánku len natoľko, aby sa vaše telo pohybovalo, ale nie dostatočne na to, aby sa váš mozog prebudil.
Táto porucha spánku sa zvyčajne prejaví v prvej tretine noci a námesačný človek môže normálne hovoriť, pohybovať sa a mať otvorené oči, ale ráno si nič z toho nepamätá. Ak sa preberie, môže byť dezorientovaný, preto je nutné ho upokojiť a doviesť späť do postele. Námesačnosť sa vyskytuje hlavne u detí a zvyčajne vymizne okolo puberty. Ak sa opakuje u dospelých, môže značiť neurologickú poruchu či užívanie liekov alebo drog. Spôsobiť ju môže aj nedostatok spánku, únava, choroba či stres.
Syndróm explodujúcej hlavy
Je to presne tak desivé, ako to znie. Z ničoho nič sa človek prebudí s tým, že počul veľmi hlasný zvuk, ako explóziu, záblesk svetla, alebo s pocitom explodujúcej hlavy. V skutočnosti sa nič z toho nestalo. Syndróm explodujúcej hlavy je podobný jav ako hypnagogický zášklb a pocit pádu. Prejaví sa najčastejšie v počiatočnej fáze spánkového cyklu a trvá len niekoľko sekúnd. Našťastie tento veľmi nepríjemný stav sa vyskytuje len zriedkavo, dokonca bol použitý ako jedna zo záhadných a kurióznych diagnóz v seriáli Dr. House.
Spánková apnoe
Tzv. spánková apnoe je porucha, pri ktorej v spánku dôjde k náhlemu zastaveniu dýchania. V dôsledku toho sa človek prebudí. Kvalita spánku sa znižuje, mozog nemá dostatok kyslíka. Počas tohto kolíše aj náš tlak.
Prečo sa to deje? Počas spánku sa svaly hltana uvoľňujú, čo niekedy vedie k zablokovaniu dýchacích ciest. Obezita, fajčenie a vek zvyšujú riziko spánkového apnoe. Môže byť aj dôsledkom inej choroby, ako je napr. astma či neurologické ochorenia.
Opakujúce sa sny
Sníva sa vám opakovane to isté a často s desivým podtextom? Zabudnite na snáre, väčšina takých snov má úplne iné a často oveľa logickejšie vysvetlenie.
Snívanie je spôsob mozgu ako vyriešiť veci, ktoré potrebujú prehodnotiť a spracovať predtým, ako ich môžeme založiť ako spomienky. Opakujúce sa sny často vyvolávajú nevyriešené psychologické problémy, ktoré sa náš mozog snaží vyriešiť. Tieto sny sú tak čiastočne založené na realite. Ak ste boli okradnutí v obchode, môžete si to v spánku prehrať znovu a znovu, kým sa s tým nevyrovnáte – zatiaľ čo ak ste išli do obchodu len pre chlieb a mlieko, váš mozog to spracoval priamo a posunul sa ďalej.
Sex v spánku
Ak ste sa prebudili počas súlože, nepanikárte, nie ste jediní. V štúdii odborníkov z centra spánkových chorôb z University Health Network v Toronte 8 percent z 800 dobrovoľníkov nahlásilo sexsomniu – nevedomý sex v priebehu spánku.
Sexsomnia sa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien a človek, ktorý ňou trpí, počas spánku iniciuje alebo si dokonca vynucuje sex s osobou, ktorá mu je práve nablízku. Sexsomniaci sú niekedy dokonca schopní znásilnenia alebo sexuálnych aktivít, ktoré obvykle neprevádzkujú, iní, hlavne ženy, sa obmedzujú len na masturbáciu. Tento jav je veľmi podobný námesačnosti, kedy je človek len čiastočne hore. Po prebudení si zvyčajne nič nepamätá. Pravdepodobnosť sexsomnie stúpa po požití alkoholu alebo drog, ale tiež v strese alebo pri veľkej únave.
Škrípanie zubov
Škrípanie zubov čiže bruxizmus obťažuje asi päť percent dospelých. Na pohlaví pritom vôbec nezáleží. „Bruxista“ si svoje nočné prejavy väčšinou vôbec neuvedomuje. Ostatných spáčov však môžu aj prebudiť. Škrípanie zubov v tichej izbe pôsobí ako rezanie motorovou pílou. Ak sú sťahy žuvacích svalov silné, ničí sa aj zubná sklovina. Postihnutý má potom citlivé zuby. Stiahnuté svaly ničia aj čeľustný kĺb. Často v ňom potom nepríjemne lúpe. Zvýšené napätie žuvacích svalov stojí aj v pozadí častých bolestí hlavy.
Podľa psychiatrov škrípanie zubov spoľahlivo zvýši stimulačné látky ako amfetamín. Viac zubami škrípu aj ľudia s poruchami distribúcie neurotransmiteru dopamínu a ľudia, ktorí ho užívajú ako liek. Príčina bruxizmu má i dnes svoje tajomstvá. Špekuluje sa o tom, nakoľko je dedičný, aj o vzťahu s mentálnou retardáciou alebo epilepsiou. Škrípanie zubov sa nelieči. Pred jeho následkami je však možné chrániť chrup špeciálnymi dlahami, ktoré sa dajú bežne kúpiť.