Nahota a saunovanie: 5 vecí, ktoré ste chceli vedieť a báli sa opýtať

Saunovanie
Zaujímavosti, ktoré by ste mali vedieť o saunách a saunovaní. - LajfHeky

K saunovaniu prirodzene patrí istá dávka obnaženosti a niektorí ľudia môžu pri predstave vyzliekaní v saune pociťovať hanblivosť. Saunovanie však neznamená úplné obnažovanie pred cudzími ľuďmi. O obliekaní a miernom odhaľovaní v saune existuje niekoľko pravidiel. Prečítajte si, prečo sa saunovania v spoločnej saune rozhodne báť nemusíte!

Vyzliekanie v saune má svoje opodstatnenie. Po odhodení odevu alebo pri zahalení len do saunového oblečenia, majú saunové seansy ďaleko väčší vplyv na vaše telo. Nikde vás nebude nič škrtiť a vďaka priestoru sa ľahšie uvoľníte. Prastará kultúra saunovania hovorí, že v saune je si každý rovný. Nie je dôvod na ostych.

Nechoďte do sauny v plavkách

Výskytom sáun v komplexoch vodných zábavných parkov vznikol nešvár chodiť do sauny v plavkách. Ide o základnú chybu saunovania. V plavkách sa do sáun nechodí, a to z niekoľkých dôvodov. Po vstupe sa telo pomaly rozpáli a pokožka je citlivejšia. Úzke ramienka plaviek alebo gumy vám nedovolia si urobiť v saune skutočné pohodlie. Materiál plaviek bráni pokožke dýchať a obmedzuje ozdravný princíp sáun. Ďalší dôvod je hygiena. V teplom prostredí sa darí baktériám, čo so sebou nesie potenciálne problémy.

Síce je najlepšie ísť do sauny úplne nahí, ale ak nemáte rezervovanú saunu privátne, berte ohľad na ostatných. Využite prestieradlo alebo osušku. Oboje vám v saunách radi požičajú. Omotajte si prestieradlo okolo tela a vyrazte ústrety relaxačnému zážitku. V saune je najlepšie prestieradlo položiť na lavicu a zaujať vodorovnú polohu. Pokiaľ nie je dostatok miesta, môžete samozrejme aj sedieť. Dbajte vždy na to, aby pri saunovaní prestieradlo z hygienických dôvodov podložilo všetky časti vášho tela. Aj po skončení saunovej seansy, kedy odpočívate v relaxačnej zóne, zostaňte zahalení v plachte alebo si aspoň zakryte intímne partie.

Aké "oblečenie" voliť do sauny? LajfHeky
Aké „oblečenie“ voliť do sauny? LajfHeky

Zvážte saunové oblečenie

Ak vám samotná osuška alebo plachta nestačí, zvážte kúpu saunového oblečenia. Kilt do sauny, osuška do sauny so zipsom alebo saunové župany vám môžu saunovanie spríjemniť.

Kvalitnejšie produkty majú dokonca antibakteriálnu ochranu, čím sa zbavíte hygienických rizík vstupu do sáun v oblečení.

Ako si uviazať tógu

Preferujete vedľa zahalenie aj istú dávku atraktivity a vkusu? Naučte sa viazať tógu. Prestieradlo si dajte za chrbát tak, aby na oboch stranách bolo rovnako dlhé. Výška tógy je voliteľná, pamätajte ale, že by vás mala zahaľovať aspoň od pŕs po kolená. Zaviňte sa do plachty, pritom držte oba cípy. Ľavý cíp otočte okolo tela a vytiahnite za ľavým ramenom. Pravý cíp otočte spredu. Akonáhle to budete mať, zviazaním oboch cípov dohromady vytvoríte originálne prevedenie tógy.

Rady pre hanblivcov

Bola by škoda, ak by vám hanblivosť zabránila v návšteve sauny. Pre takýto prípad pre vás máme niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť.

Pozrite sa po saune ďalej od svojho bydliska a pravdepodobnosť, že sa stretnete so susedom alebo známym, je minimálna. Zistite si otváraciu dobu sauny a zamyslite sa, kedy tam asi bude najviac ľudí. Ľudia chodia na wellness najčastejšie ráno pred prácou, po práci alebo večer. Naplánujte si návštevu mimo tieto termíny a možno sa vám podarí byť v saune úplne sami.

Saunovanie je čas relaxácie. Všetko, čo by vás rušilo, musí zostať pred vchodom Ak sa hanbíte pred ľuďmi, ktorých poznáte, chodievajte do sauny radšej sami. Existuje mnoho sólo saunistov, tak sa nebojte, že budete jediní.

Niekoľko saunových centier ponúka oddelené sauny alebo čas, kedy je sauna prístupná len ženám. Môže ísť o skvelú príležitosť, ako si saunu užiť bez zbytočného hanby.

Možností je naozaj veľa. Dodržujte pravidlá, chodievajte do sauny vždy bez plaviek, decentne sa zahaľujte, a hlavne si saunu užite.