8 tipov, ako z tela odstrániť jazvy a urýchliť ich hojenie

Ako odstrániť jazvy
Ako odstrániť jazvy

V niektorých prípadoch môžu jazvy predstavovať príbeh či spomienku, ktorá sa s nami nesie po celý život. Ak však vašu tvár zdobia nepekné jazvy po akné, ktoré pripomínajú len nepríjemný boj s akné, určite oceníte nasledujúce rady ako ich odstrániť.

Ako vznikajú jazvy?

Vážnejšie a dlhodobo pretrvávajúce akné môže spôsobiť jazvy, ktoré na tvári vytvoria hlboké dutiny rôznych uhlov a štruktúr. Takéto jazvy po akné vznikajú najmä vtedy, ak akné prenikne hlboko do pokožky a výrazne ju a tkanivo pod ňou poškodí. Nebezpečné je, ak je koža zapálená a na tvári sa začnú tvoriť hrubé červenkasté cysty a uzliny. Ak sa chcete jazvám vyvarovať, dôležité je čo najskôr zakročiť a akné začať liečiť.

Vazelína

Vazelína na jazvy

Podľa niekoľkých štúdií sa vazelína v porovnaní s drahými krémami a sérami preukázala ako účinný a spoľahlivý liek. Toto mazanie vám pri aplikovaní trikrát denne po dobu 1-3 týždňov pomôže udržiavať kožu hydratovanú, a zjazvené tkanivo tak nie je také vysušené a hrubé.

Najvhodnejšie pre:

 • Atrofické jazvy
 • pozostatky ovčích kiahní
 • akné
 • strie

Gél z čistého aloe vera

Gél z čistého aloe vera na odstránenie jaziev

Aloe vera sa pre svoje úžasné terapeutické účinky užíva už po dlhé storočia. Listy aloe vera obsahujú gélovitú látku, ktorá podporuje proces regenerácie kože a má protizápalový a antiseptický účinok. Tento gél (extrahujte ho priamo z listov) aplikujte priamo na jazvu a vmasírujte ho do kože krúživými pohybmi. Nechajte ho 30 minút pôsobiť a potom ho zmyte. Toto vykonávajte dvakrát denne.

Najvhodnejší pre:

 • Jazvy po cisárskom reze a iných chirurgických operáciách

Silikón

Silikón na odstránenie jaziev

Pokiaľ máte hypertrofické jazvy a keloidy, môžete vyskúšať špeciálne bandáže ako silikónové náplasti či samoschnúce silikónové gély. Tieto prípravky obsahujúce silikón zlepšujú hydratáciu a chránia zjazvenú kožu pred baktériami. Silikónové náplasti môžete začať užívať dva týždne po tom, čo sa vaša rana zahojí (12-24 hodín denne po dobu aspoň 2 mesiacov). V prípade gélu potom aplikujte dvakrát denne, kým sa nedostavia viditeľné výsledky.

Esenciálne oleje (santalový a levanduľový olej)

Esenciálne oleje na jazvy

Esenciálne oleje všeobecne podporujú syntézu kolagénu a majú antiseptické, protizápalové a hojivé účinky. Procesy regenerácie a hojenia potom môže podporovať obzvlášť santalový a levanduľový olej v prípade, že ich užívate pravidelne. Skúste si tieto oleje vmasírovať do jazvy a všímajte si, ako sa stáva čím ďalej menej viditeľnou.

Najvhodnejší pre:

 • Všetky typy jaziev

Masáž

Masáž jaziev na ich odstránenie

Ďalším skvelým a finančne dostupným spôsobom, ako urýchliť hojením zjazvené tkanivo, je masírovanie danej oblasti s použitím masážnych roztokov. Ak jazvu niekoľkokrát denne po dobu 15-30 sekúnd šetrne masírujete, urýchlite tak proces rozloženia hustých vrstiev kolagénu, ktoré sa na podložnom tkanive nachádzajú.

Najvhodnejší pre:

 • Keloidy
 • Jazvy po cisárskom reze a iných chirurgických operáciách

Opaľovací krém

Zjazvené tkanivo nikdy nevystavujte agresívnemu ultrafialovému žiareniu, teda aspoň ak chcete, aby sa zahojilo. Slnečné žiarenie totiž spomaľuje proces regenerácie a podnecuje produkciu pigmentu, čo spôsobuje tmavé fľaky a odfarbenie. Vždy používajte krém s faktorom aspoň 15 či vyšší.

Najvhodnejší pre:

 • Všetky typy jaziev, obzvlášť akné

Výťažok z cibule

Topické gély obsahujúce výťažky z cibule môžu vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam výrazne zjemniť zjazvené tkanivo bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Tento gél používajte na hypertrofické jazvy 3 krát denne v období ihneď po operácii.

Najvhodnejší pre:

 • Jazvy po popáleninách
 • Hypertrofické jazvy

Vitamín C

Vitamín C na jazvy

Môže to znieť prekvapivo, ale je to práve vitamín C, ktorý môže s postupom času zlepšiť vzhľad našich jaziev, a nie vitamín E, ako sa mnoho ľudí domnieva. Naša koža vitamín C potrebuje pre syntézu kolagénu. Pomáha tiež zlepšiť jej pružnosť, znížiť začervenanie a hojiť rany. Lekári odporúčajú ako vnútorné (nápoje), tak vonkajšie (krémy) užívanie.

Najvhodnejší pre:

 • Jazvy po akné
 • Jemné chirurgické jazvy

Bonus:

Dobrá správa je, že väčšina jaziev sa časom stratí, avšak ak máte hlbokú a starú jazvu, ktorá len tak nezmizne, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože žiadna jazva sa nedá úplne odstrániť bez použitia vážnejších invazívnych zákrokov