Ako ošetriť slnkom spálenú pokožku?

Počas trávenia času pri bazéne, na záhrade či na pláži je až príliš ľahké zabudnúť na použitie opaľovacieho krému. Pokožka sa nám preto zvykne „odvďačiť“ nepríjemnou červenou farbou, navyše svrbí a ešte k tomu aj páli. Našťastie sa dajú vzniknuté škody napraviť aj bez toho, aby ste hneď siahli po klasických krémoch po opaľovaní. Skúste využiť prírodu na liečbu spálenej pokožky.

Vlažný kúpeľ

Vysokú teplotu z pokožky vytiahnete aj tak, že si na chvíľu ľahnete alebo doprajete vlažnú sprchu. Ak vám nevadí chladnejšia voda, potom je to pre vás len výhoda. Prípadne namočte nejakú tenkú látku (plienku, šatku) do studenej vody a prikladajte na postihnuté miesta. Studené obklady pomôžu vytiahnuť horúčosť.

Kokosový olej

Po studenom kúpeli namažte pokožku niečím výživným. Ideálny je kokosový olej alebo maslo, použiť však môžete aj hydratačné krémy. Avšak pozor, pretože niektoré komerčné prípravky môžu na citlivej koži štípať. Vyhnite sa prípravkom, ktoré obsahujú parfumy. Vhodné sú prípravky s obsahom panthenolu, vitamínu E a aloe vera.

TIP: Ak máte vitamín E v kapsuliach, vytlačte obsah a zmiešajte s kokosovým alebo iným olejom a aplikujte na pokožku.

Jogurt

Jogurt ako liek na spálenú pokožku

Namažte na spálenú pokožku biely jogurt. Jednak vytiahne horúčosť, obnoví pH pokožky, dodá koži výživu a pokožku upokojí.

Šupky z ovocia a zeleniny

Úľavu spálenej pokožke prinesú vychladené šupky z ovocia či zeleniny. Použiť môžete napríklad šupky z uhoriek, melónov, banánov, papáje.

Výluh čaju

Použiť môžete silný zelený alebo čierny čaj. Čaj má antiseptické účinky, pokožku pomôže ukľudniť a urýchli proces hojenia. Pripravte si silný výluh a nechajte v chladničke vychladiť. Potom do čaju namočte nejakú látku a prikladajte na spálené miesto.

Gél z aloe vera

Aloe vera na spálenú pokožku

Upokojujúce účinky má gél z aloe vera. Chladiace účinky ako aloe, má aj sukulentná rastlinka skalnica. Skúste teda aloe alebo skalnicu. Prípadne možno v lekárni kúpiť už hotový gél s aloe vera. Oplatí sa ho mať doma. Pomôže nielen s podráždenou pokožkou od slniečka, ale aj na štípance.

Vzdušné a ľahké oblečenie

Zvoľte prírodné, ľahké a vzdušné materiály. Oblečenie nesmie pokožku škriabať a nijako dráždiť.

Pitný režim

Dbajte tiež na pitný režim, pite častejšie, než obvykle. Vyhnite sa alkoholickým nápojom a väčšiemu množstvu kávy. Pokožka by ešte viac trpela vysúšaním.

Bylinný pomocník

Ani neviete, aký poklad nám dala príroda. Je ním ľubovník bodkovaný, ktorý môžete použiť aj ako masť na pokožku. Zmiešajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja z ľubovníka bodkovaného s vodou alebo aloe vera gélom a jemne vmasírujte do pokožky. Je jasné, že ľubovník zvyšuje fotosenzitivitu, takže zostaňte radšej mimo slnečného svetla.

Bolesť spôsobená spálením pokožky je najintenzívnejšia medzi 6 až 48 hodinami po vystavení slnkom, takže majte na pamäti, že bude chvíľu trvať, kým ustúpi. Zmierniť ju však môžete týmto osvedčenými tipmi, ktoré zaručia, že vaša pokožka nebude po nadmernom vystavení slnku poškodená. Počas toho, ako sa bude hojiť, noste voľnejšie oblečenie, aby pokožka dýchala a vo svetlých farbách, ktoré odrážajú teplo a slnko od tela preč.