6. Vyriešte upchatý nos
Ak je príčinou chrápania prekážka v dýchacích cestách, oslovte so žiadosťou o pomoc lekára: môže vám odporučiť napríklad nosový sprej na chronickú nádchu alebo operáciu prípadného fyzického problému, ktorý bráni vzduchu prúdiť nosom.
7. Uľahčite si dýchanie nosom
Ak vás trápia „len“ zvuky a nie spánkové apnoe, môžete skúsiť použiť nalepovacie pomôcky, ktoré pomáhajú udržať otvorený priechod nosom (pásky, ktoré „rozťahujú“ nozdry od seba a podobne).
8. Skúste prírodné prípravky
V lekárňach i obchodoch s bylinkami môžete nájsť rôznych pomocníkov proti chrápaniu: spreje do krku aj nosa, čaje, tablety či kapsule, masážne oleje, éterické oleje a tak ďalej. Lekári sú skeptickí, ale ktovie, možno práve vám niektorý prípravok pomôže.
9. Posilujte svoj dych
Na internete nájdete odporúčané cvičenie na „vypracovanie“ svalov hrdla a krku. Podľa odborníkov vraj môže pomáhať aj spev alebo hra na niektoré dychové nástroje (didgeridoo, hoboj a podobne). Pomôcť vám môžu aj dychové cvičenia.
10. Ak nič z toho nepomáha, zájdite za lekárom
Predovšetkým ak chrápete bez ohľadu na polohu, v ktorej spíte, alebo ak chrápete tak, že zobudíte aj sami seba, nemali by ste návštevu lekára odkladať. Predovšetkým pri spánkovom apnoe je potom návšteva vyložene nevyhnutná. Lekár môže odporučiť napríklad prístrojové riešenia (stroj CPAP – masku, ktorá sa pripevní na tvár a tlakom pomáha vzduchu prúdiť do pľúc) alebo operáciu (rôzne postupy odstraňujúca tkanivo z mäkkého podnebia alebo implantáty, ktoré mäkké poschodie spevňujú).