Úvod Tipy a Triky Ako zaručene vyhrať HRU kameň, papier, nožnice? Vedci zverejnili kompletný návod!

Ako zaručene vyhrať HRU kameň, papier, nožnice? Vedci zverejnili kompletný návod!

Neverili by ste, s akým objavom prišli čínski vedci. Na začiatku však stojí otázka – poznáte hru kameň, papier, nožnice? Kto by ju nepoznal, však? Hrali ste ju vy, poznali ju vaši rodičia a radi ju majú aj vaše deti. Keď si však myslíte, že táto hra je založená na náhode, veľmi sa mýlite.

Vedci ponúkajú návod, ako zaručene vyhrať.

Metóda Prvá: Hra proti začiatočníkovi – Proti mužskému súperovi vždy skúste papier

Podľa štatistík totiž 35,4% mužov – začiatočníkov, ako svoj prvý ťah volí najčastejšie kameň. Keď teda zvolíte pri prvom kole papier, máte najvyššiu pravdepodobnosť víťazstva.

Proti žene použite kameň

Väčšina žien, naopak, ako prvé volí nožnice a kameň je teda najpravdepodobnejším receptom k víťazstvu. Z celkového hľadiska sú nožnice najmenej používanou možnosťou – padajú iba vo 29,6% prípadov.

Sledujte, či váš súper nepoužíva dva rovnaké ťahy za sebou

Ak váš súper zahrá dvakrát po sebe rovnaký ťah, tretíkrát už pravdepodobne zvolí iný. Pri tomto predpoklade už voľte iba z dvoch ťahov a vyberte si ten, ktorý vám prinesie buď výhru, alebo remízu, čo vám zaručí, že neprehráte.

Keď váš súper zvolí dvakrát v rade napríklad nožnice, môžete predpokladať, že ich tretíkrát už nezvolí. Tým pádom bude mať buď kameň alebo papier. V tomto prípade zvoľte papier, pretože potom môže táto výmena skončiť najhoršie remízou.

Podvedome svojmu súperovi pri vysvetľovaní pravidiel ponúknite prvú voľbu

Ak váš súper – začiatočník potrebuje vysvetliť pravidlá, použite gestá rúk, aby ste mu podvedome navrhli prvý ťah.

Keď napríklad vysvetľujete, že kameň prebije nožnice, použite pre demonštráciu gesto nožníc (nie kameňa), a potom toto gesto použite aj pre vysvetlenie vzťahu medzi nožnicami a papierom. Vďaka tomu nožnice vášmu súperovi podvedome uviaznu v mysli, a je teda pravdepodobné, že ich zvolí ako prvé. Vy buďte pripravení s kameňom.

Metóda Druhá: Hra proti skúsenému súperovi – V prvom kole zahrajte nožnice alebo kameň

Skúsení hráči ako prvý ťah nezvolia kameň, takže by vašou hlavnou možnosťou mali byť nožnice. Týmto spôsobom môžete poraziť ich papier alebo aspoň remizovať. Skúsení hráči si tiež myslia, že začiatočníci ako prvý zvolia kameň a tak logicky vsadia na papier.

V prípade prehry zmeňte ťah

Ak váš súper vyhral predchádzajúce kolo, musíte predvídať, či zvolí znovu rovnaký ťah, alebo použije iný. Začiatočník s najväčšou pravdepodobnosťou zvolí ten istý. Stredne pokročilý najskôr vsadí na kameň a u experta sú najpravdepodobnejšie nožnice, alebo ten ťah, ktorý ste v minulom kole zvolili vy. Chce vás totiž prekvapiť, takže keď ste napríklad v minulom kole hrali s nožnicami a on vás porazil kameňom, je dosť možné, že ako ďalšie zvolia práve nožnice, takže si pripravte kameň.

Hľadajte prezrádzajúce znaky

Hráči pozíciou svojich rúk zvyčajne nechtiac napovedajú, o akom ťahu práve premýšľajú.

  • Zastrčený palec v pästi značí, že súper zvolí kameň
  • Uvoľnená ruka spravidla vyústi v papier
  • Ruka s uvoľnenými prednými dvoma prstami zase obvykle vedie k nožniciam

Oznámte svoj nadchádzajúci ťah

Povedzte svojmu súperovi, že zvolíte kameň. To ho prinúti myslieť si, že ho v skutočnosti nezvolíte. Keď ho však nakoniec zvolíte, budete mať väčšiu šancu na výhru, pretože ho zaskočíte. Avšak pokiaľ túto taktiku budete opakovať, súper vás prekukne. Raz, maximálne dvakrát a dosť. Ale pozor, neskúsený súper si bude naopak myslieť, že váš ťah bude presne ten, ktorý ste oznámili.

Všímajte si súperovú frustráciu

Ak váš súper opakovane prehráva, je väčšia šanca, že vsadí na kameň, pretože sa samo o sebe jedná o agresívne gesto, na ktorý sa hráči pri prehrávaní spoliehajú.

Na druhú stranu papier je považovaný za najpasívnejší ťah, takže ho od porazeného človeka čakajte najmenej.

Papier štatisticky vyhráva

Keď už neviete čo ďalej, hoďte tam papier. Vzhľadom k tomu, že nožnice sú najmenej používanou možnosťou a kameň zase najviac, je papier univerzálne najlepší ťah.