Úvod Tipy a Triky Staré, ale účinné vedomostné triky, ktoré ti zaručene zjednodušia život

Staré, ale účinné vedomostné triky, ktoré ti zaručene zjednodušia život

Často sa stáva, že mnohé veci máme rovno pred nosom a vôbec ich nevidíme. S týmito trikmi je to podobne. Akonáhle na ne prídeš, nebudeš viac postupovať inak.

Poznatky, ktoré nám dokážu spraviť deň jednoduchším, nikdy nie sú na zahodenie. Často nám ich už niekto povedal, no my sme ich po krátkom čase často zabudli, pretože sme ich v danej chvíli jednoducho nepotrebovali. Na druhú stranu, v iných momentoch môžu byť tieto triky viac než užitočné a určite sa ti bude niekedy hodiť, keď ich budeš môcť promptne použiť.

Čas do západu slnka

Keď niekedy budeš potrebovať určiť aktuálny čas a dokážeš určiť, či je poludnie alebo dopoludnie a ktorým smerom sa slnko hýbe, čo by malo byť poväčšine skutočne jednoduché, spoj prsty a vystretú dlaň polož do optickej čiary medzi slnkom a horizontom. Slnko prejde úsek takejto dlane priemernej veľkosti asi za hodinu, teda ak sa ti ruka zmestí presne medzi horizont a horiacu hviezdu, slnko pred hodinou vyšlo alebo za 60 minút zapadne. Zvyšné časy si dokážeš ľahko vypočítať.

Mesiace a dni

Potrebuješ rýchlo vedieť, koľko má október dní, no nevieš to z hlavy? Jasné, ide to poväčšine na striedačku, no kým sa dostaneš až k desiatemu mesiacu, chvíľku to potrvá, preto je dobré mať po ruke nejaký zlepšovák. Stačí, keď spojíš ruky v päsť a položíš ich vedľa seba. Zameraj sa na vystupujúce kosti a dolinky medzi nimi, tie nám totiž poslúžia ako mesiace. Nezáleží na tom, z ktorej strany pôjdeš, musíš však začať od kraja. Tam je vždy vystupujúca kosť, tá má 31 dní. Nasleduje dolinka, február, menej dní. Marec je opäť kopček a takto sa dostaneš až k poslednej dolinke, čo je jún. Kopčeky oboch rúk vedľa seba tvoria júl a august a takto dokážeš odvodiť chod celého mesiaca.

Státie vs. Zastavenie?

Jednoduchý príklad, ako sa konečne naučiť rozoznávať tieto dve značky.

Núdzové telefónne čísla

150 – hasiči (0 ako oheň)
155 – záchranka (5 ako S-sanitka)
158 – polícia (8 ako putá)

Spln alebo nov?

Ak v prírode, či z paneláku pozoruješ mesiac a už si niekedy uvažoval, či dorastá alebo pribúda, stačí si zapamätať písmená D a C. Ak je totiž mesiac v tvare D, dorastá a teda je niekde v okolí prvej štvrte. Tvar C značí, že Mesiac cúva, teda sa čoskoro môžeš tešiť na tmavú noc. Písmená navyše sedia do slov, takže si práve získal perfektnú novú mnemotechnickú pomôcku.

Rímske číslice

Rímske číslice robia problém ešte stále aj dospelým ľuďom a niekto ich nepozná vôbec. Určite si však minimálne polovica z vás pamätá na vetu Ivan Viedol Xaviera Lesnou Cestou do Mesta či Išiel Vilko Krížom Krážom Lesom Cez Dediny Mestá. Veľmi obľúbeným a asi aj najjednodusa ale stal práve Laco Doma.

i/y

Vyť/viť – Ak ideš zavinúť dieťa, zavinieš ho vždy len do niečoho mäkkého.
Krištáľ/kryštál – Ak má v tomto slove písmeno L ozdobu (mäkčeň), bude ju mať aj písmeno I vo forme bodky, takže žiadny ypsilon.
Matkina kolegyňa – s tvrdým sa môže ísť jedine tak na kolegyňu. Na peknú kolegyňu. Na matku nikdy. 🙂

Kyselina sírová

Riedenie kyseliny sírovej s vodou je prudko exotermická reakcia. V prípade, že sa leje voda do koncentrovanej kyseliny sírovej, môže roztok zovrieť a nebezpečne prskať. Vždy by sa mala liať kyselina do vody a nikdy nie naopak.

Je batéria plná?

Strčiť ju do ovládača je zdĺhavé, no stačí ju len vziať a pustiť kolmo z výšky asi dvoch centimetrov. Ak ostane stáť, je plná, no pokiaľ spadne, pravdepodobne je prázdna. Je dôležité, aby batéria dopadala na záporný pól. Vďaka tomuto triku by si mal ušetriť značné množstvo času.

Gitara

Klasická gitara má 6 strún. 1E 2H 3G 4D 5A 6E, podľa základných tónov. Pre lepšie zapamätanie, môžeš použiť vetu: Emil hodil granát do atómovej elektrárne.

Percentá

Ak by sme chceli rýchlo vyrátať percentuálny podiel, napríklad 20% zo 420, stačí obe čísla vydeliť desiatimi a výsledky potom spolu vynásobiť. V tomto prípade je to 84.

Násobenie deviatkou

Katabolizmus a anabolizmus

Katana je japonský meč, teda seká. To znamená, že katabolizmus je vlastne rozpad a anabolizmus naopak.

Vľavo fáza, vpravo nulák

Meranie uhlov

Roztiahni prsty najviac ako vieš a môžeš približne určiť uhly. Ak je priamka z dlane na malíček 0 stupňov, prstenník bude približne 30, prostredník 45, ukazovák asi 60 stupňov a malíček s palcom budú tvoriť pravý uhol, presne tak ako na obrázku.

Literárne obdobia

Prídeš do baru, klasika, zaľúbiš sa a potom nastane krutá realita – friendzone.

(barok – klasicizmus – romantizmus – realizmus)

Farby dúhy

Kto si chce zapamätať farby dúhy v presnom poradí, čiže červená, oranžová, žltá, zelená, modrá (tmavomodrá-indigo) a fialová, ten by si mal osvojiť napríklad jednu z týchto dvoch viet:

Čarodej Oznámil, Že Zajtra Máme Fyziku.

alebo

Čakať Od Života Zázrak, Môžeš Iba Fantazírovať.

Meranie vzdialenosti

Ak súrne potrebuješ niečo odmerať, nemáš po ruke pravítko a stačí ti len približný odhad, môžeš použiť vlastnú ruku. Keď od seba natiahneš malíček a palec, vzdialenosť medzi týmito prstami priemernej osoby je tesne pod dvadsať centimetrov. Medzi palcom a ukazovákom je to zasa asi osemnásť centimetrov. Samozrejme však vždy platí, že pokiaľ máš k dispozícii pravítko, použi ho a na svoje prsty sa radšej nespoliehaj.