Ste správny rodič? 15 zásadných vecí, ktoré podľa odborníka robia rodičia pri výchove ZLE

Zásadné veci, ktoré podľa odborníka robia rodičia pri výchove detí ZLE - LajfHeky
Zásadné veci, ktoré podľa odborníka robia rodičia pri výchove detí ZLE - LajfHeky

Detstvo je rozhodne zložitou záležitosťou. A každý rodič ku svojim potomkom pristupuje inak. Lenže aká je správna výchova a čo rodičia robia zle alebo čo podceňujú?

Vychovávať dieťa rozhodne nie je nič jednoduché. Každý rodič urobí v niektorých oblastiach výchovy vážne chyby, rovnako ako ich robili naši rodičia a ako ich budú robiť aj naše deti vo svojich rodinách. Je však potrebné, aby tých chýb bolo čo najmenej.

Pripravili sme pre vás pätnásť najčastejších vecí, ktoré by sa rodičia na deťoch nemali dopúšťať. Rodičia sa štiepia do protikladných excesov: Niekto sa napríklad venuje dieťaťu príliš, druhý naopak príliš málo. Každý potom veľmi dobre vidí chyby toho druhého, ale svoje vlastné chyby si už neuvedomuje, podceňuje ich alebo bagatelizuje.

Zaobstarávajú si málo detí a zaobstarávajú si ich neskoro

Človek začína optimálne fungovať ako rodič, ak má tri – štyri deti. Napríklad prestáva robiť prácu za deti, ale rozdeľuje úlohy. Nefixuje sa toľko na deti, dopraje im viac slobody. Rád sa o deti na čas podelí s druhým rodičom či starými rodičmi. Lepšie znáša ich odchod v dospelosti. Deti by sa mali „vyhotovovať“ do 30 rokov a neriskovať neplodnosť. Ľudia si nechajú zobrať rodičovstvo tým, že v dospelosti sa detí zbavujú. V starobe zistia, že vlastne nikdy v živote neboli poriadne rodičmi.

Nevenujú sa im, poskytujú im málo starostlivosti

Problém najmä príliš zamestnaných otcov, ktorí sa vracajú domov z práce po 18:00. Problém matiek, ktoré idú príliš skoro do práce (pred 3. rokom dieťaťa). Aj veľmi malé deti nútia spať osamotené v detských izbičkách, aj keď o to deti rozhodne nestoja.

Venujú sa im príliš

Problém najmä matiek a rozvedených otcov, ktorí už majú jedno, maximálne dve deti. Celoživotne majú problém udržať si od detí zdravý odstup. U dospievajúcich detí vytvárajú „mamahotely“ (keď potomok zostane u matky až do neskorej staroby) a robia si z nich doživotných partnerov, čím im zabránia dospieť a nájsť si vlastného životného partnera.

Robia s deťmi koalície proti druhému rodičovi či iným dospelým a nútia dieťa, aby si jedného rodiča vybralo a druhého zavrhlo (Oidipovská voľba)

Vytvárajú koalície s dospelými deťmi proti ich partnerom. Teda súperia o svoje dieťa s partnermi svojich detí. Starí rodičia súperia s nevestou/zaťom o vnúčatá. To býva problém najmä tých rodičov, ktorí mali málo detí.

Nechávajú deti ponocovať

Deti sú potom nevyspaté a depresívne a nič ich v škole nezaujíma, pretože okolo 11:00 zaspávajú na lavici. S tým súvisí pravidlo – dieťa na noc odovzdáva svoj mobil, tablet či počítač.

Tolerujú u detí drogy – najmä alkohol, fajčenie a marihuanu a nechávajú deti dlhé hodiny napospas digitálnym zariadeniam

Dieťa by nemalo byť na digitálnych zariadeniach dlhšie ako jednu hodinu denne. Dieťa by nemalo mať v izbe vlastnú televíziu.[dalsia_strana_text]