Psychológia osobnosti: Ste flegmatik či cholerik? Ako zistiť, kým vlastne ste?

Psychológia osobnosti - Aký ste typ osobnosti? Zdroj: Pinterest
Psychológia osobnosti - Aký ste typ osobnosti? Zdroj: Pinterest

Psychológia osobnosti vám napovie, kto ste. Sangvinik, flegmatik, melancholik či cholerik? Spoznajte sa!

Zaujímalo vás niekedy, aký typ osobnosti ste? V dnešnom svete sa to hemží informáciami o psychológii osobnosti. Na internete nájdete množstvo testov a v kníhkupectvách sa knihy o osobnosti tešia veľkému záujmu. Prečítajte si viac o najstaršom učení o osobnostiach.

Psychológia osobnosti: Systém 4 temperamentov

Táto typológia je súčasťou tradičnej grécko-arabskej medicíny, kde sa využívala na liečbu rozličných ochorení. Ľudí rozdeľovali na základe pomeru ich telesných tekutín, a podľa tej dominantnej sa zaradili do jednej z týchto skupín:

sangvinici (lat. sanguis – krv),
flegmatici (lat. flegma – hlien),
cholerici (starogr. cholé – žlč),
melancholici (starogr. melas, melanos – čierny, cholé – žlč).

Hoci moderná psychológia odmieta toto rozdelenie (vo všeobecnosti odmieta akúkoľvek typológiu osobnosti), toto základné rozdelenie sa dodnes používa vo vedeckých kruhoch aj v každodennom živote. Je dobré poznať, ktoré črty sú pre nás dominantné, pretože je to jeden zo spôsobov sebapoznávania.

Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest

Sangvinik

Sangvinik miluje spoločnosť. Je citový a okázalý, dokáže premeniť každú prácu v zábavu. Nachádza v živote veľa vzrušenia a dokáže svoje zážitky zaujímavo a pestro rozprávať. Je vždy ústretový a optimistický. Od najútlejšieho detstva je zvedavý a veselý, dokáže sa hrať so všetkým, čo je pri ruke, zbožňuje prítomnosť ostatných. Nemusí mať viac talentu než ostatní, ale zrejme si užíva viac srandy. Jeho charizma a prekypujúca osobnosť k nemu neustále priťahuje ľudí. Zatiaľ čo ostatné povahy iba hovoria, sangvinik rozpráva príbehy.

Najľahší spôsob ako ho objaviť je zistiť, kto v ktorejkoľvek skupinke ľudí rozpráva najčastejšie a najhlasnejšie. Túži byť stredom pozornosti a vďaka svojmu rétorickému talentu je dušou spoločnosti. Dobre si pamätá farby, na rozdiel od mien a iných faktov. Je pre neho prirodzený fyzický kontakt s ostatnými, dotyky, objatia, pohladenie. Má vrodený zmysel pre dramatickosť a môže byť vynikajúcim hercom. Má naivnú povahu a i v dospelosti si zachováva detskú prostotu. Je citový, bezprostredný a otvorený, prekypuje optimizmom a nadšením takmer nad všetkým.

Odjakživa chce všetko vedieť a tajomstvo u neho vyvoláva šialenstvo. Bez váhania dokáže ponúknuť svoju pomoc, nedomýšľa však dôsledky svojej ochoty. Je tvorca a neustále produkuje nové vzrušujúce nápady. Priťahuje a inšpiruje ostatných svojou energiou a nadšením. Dokáže začať hovor s každým, kto je po ruke a hneď sa stane vašim priateľom.

Záporné stránky:

Väčšinou nič nedotiahne do konca a nedokáže pochopiť, že by mal nejaké zásadné povahové vady. Príliš hovorí, je rozvláčny a často preháňa. Je málo vnímavý k ostatným, prehnane sa zaoberá sám sebou, je egocentrický. Nevie počúvať. Pretože nevie počúvať a nemá záujem, nepamätá si presne mená. Ako priateľ je nestály a zábudlivý, pretože priateľov má príliš mnoho. Skáče ľuďom do reči a často odpovedá za ostatných. Málokedy dokončí prácu v stanovenom termíne, strieda často zamestnanie.

Sangvinik je veľmi kreatívny a vďaka svoji prirodzeným vlastnostiam sa hodí do týchto odvetví:

 • marketing,
 • cestovanie,
 • móda,
 • varenie alebo
 • športy.

Flegmatik

S flegmatikom sa vychádza najlepšie zo všetkých povahových typov. Pre svojich rodičov predstavuje požehnanie, pretože je spokojný všade, kam ho strčíte. Má rád priateľov, ale je šťastný i o samote. Dokáže sa ľahko prispôsobiť každej situácii. Je cieľavedomý.

Medzi ostatnými predstavuje tlmenú osobnosť, dobre odoláva tlakom. Ku všetkému pristupuje pokojne, veci rieši postupne, je proste bezproblémový. Obdivuhodnou vlastnosťou je zachovanie si pokoja, chladnokrvnosť a sústredenosť za každej situácie. Nikdy sa nikam neponáhľa a nedá sa vyviesť z miery. Je zmierený so zákernosťami života a do ničoho nevkladá veľké nádeje.

Je spoľahlivý a vytrvalý, má dobré úradnícke schopnosti, dokonale zvláda administratívnu prácu. Snaží sa okolo seba udržiavať pokoj, pôsobí ako sprostredkovateľ a riešiteľ problémov. Má veľa priateľov, pretože sa s ním dobre vychádza. Nikoho neuráža, dokáže počúvať, nemá potrebu hovoriť, vie byť bútľavou vŕbou alebo chápajúcim publikom.

Záporné stránky:

Nevie sa pre čokoľvek nadchnúť a neexistuje situácia, ktorá by ho rozčúlila. Bráni sa akýmkoľvek zmenám a nerád skúša alebo vymýšľa nové veci. Vyzerá ako leňoch, večne odkladá prácu alebo sa jej úplne vyhýba. Nerád nesie zodpovednosť za svoj život. Nedáva najavo svoje city, zdá sa byť strašne mdlý. Nerád hovorí nie. Bojí sa učiniť rozhodnutie.

Má charitatívneho ducha a rád pomáha iným. Ideálne kariérne smerovanie pre flegmatika je napríklad:

 • zdravotníctvo,
 • učiteľstvo,
 • psychológia alebo poradenstvo,
 • sociálne služby.
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest

Cholerik

Cholerik je dynamická osobnosť, ktorá dosahuje svoje ciele. Rovnako ako sangvinik je ústretový a optimistický. Je rodeným vodcom od najútlejšieho veku. Má podvedomú silnú túžbu po zmene, kedykoľvek vidí, že niečo nie je v poriadku. Bez váhania bojuje za ľudské práva a chráni ukrivdených.

Nikdy nie je apatický alebo ľahostajný. Má silnú vôľu, rozhodnosť, problémy rieši rýchlo. Dokáže veliť úplne všetkému, bez ohľadu na znalosti a podmienky. Jeho prvotným záujmom je dosahovanie cieľov, nejde mu o to, aby sa niekomu zapáčil. Je cieľavedomý a skvelý organizátor. Má schopnosť dokončiť väčší diel práce než ktokoľvek iný. Rád prekonáva prekážky, miluje boj a konkurenciu.

Obíde sa bez priateľov a divákov, stačí mu jeho cieľ. Má intuíciu pre odhad situácie a obvykle má pravdu. Miluje krízové situácie, v ktorých exceluje.

Záporné stránky:

Jeho život sa riadi základným heslom, že má vždy pravdu a nemôže si ani náhodou pripustiť, že by sa mohol mýliť. Musí vždy víťaziť a potom hľadať spôsob, ako si zachovať tvár. Nevie vyjsť z pracovného tempa a núti k nemu i svoje okolie. Musí stáť vždy v čele a cíti sa dobre, len keď má nadvládu.

Má nadradený postoj, ktorý dokáže druhých značne psychicky deptať. Netoleruje slabosti, neznáša chorých a nerozhodných ľudí. Nevie dobre jednať s ľuďmi, je netrpezlivý.

Ideálne zamestnanie cholerika je v jednej z týchto oblastí:

 • manažment,
 • technológie,
 • štatistika,
 • programovanie,
 • podnikanie.
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest

Melancholik

Melancholik sa už ako dieťa javí ako hlboký mysliteľ. Je nenáročný, tichý a má rád samotu. Vyznáva pevný rád, oceňuje krásu a inteligenciu. Je mlčanlivý a premýšľavý, má pesimistickú povahu a predvída problémy ešte skôr než vzniknú. Je pre neho veľmi dôležitá duševná činnosť. Je vážny, stanovuje si dlhodobé ciele a zaoberá sa iba vecami, ktoré majú trvalý význam. Má sklon ku genialite a vysoký intelekt.

Zo všetkých typov má najviac tvorivého talentu, žasne nad nadaním géniov. Potrpí si na precízny posluch hudby, potrebuje dokonalú aparatúru. Miluje čísla, grafy, mapy, plány, zoznamy, vidí cifry takmer všade. Dokonalá vnútorná organizovanosť pre neho predstavuje základ jeho existencie. Vyžíva sa v detailoch, ktoré ostatní ani nestačia zaregistrovať.

V živote hľadá poriadok, ukladá vždy veci presne na svoje miesto. Býva dobre oblečený a upravený s úzkostlivou starostlivosťou, vyžaduje čisté okolie. Je perfekcionista a pokiaľ niečo robí, robí to len poriadne, záleží mu iba na kvalite. Neznáša plytvanie a miluje výhodné kúpy. Dokáže byť starostlivý a súcitný s úprimným záujmom o iných ľudí. Svojho partnera si vyberá obozretne, aby spĺňal všetky jeho nároky.

Záporné stránky:

Melancholik ľahko podlieha depresii. Ľahko sa uráža a vo všetkom hneď hľadá problémy. Má nízke sebavedomie, myslí si, že ho všetci ohovárajú, trpí vnútornou neistotou. Je váhavý, pretože sa bojí, že jeho plány nie sú úplne perfektné. Venuje plánovaniu príliš mnoho času. Na svoje okolie kladie nerealistické nároky, uplatňuje na ostatných svoj perfekcionizmus.

Perfektná kariéra čaká melancholika v týchto oblastiach:

 • manažment,
 • účtovníctvo,
 • sociálna práca alebo
 • administratíva.

Čo myslíte, ktorý typ osobnosti ste? Alebo ste skôr zmesou viacerých typov?