VÄZENIE: Ak ho vidíte len ako hotové peklo, sú veci, ktoré o ňom určite neviete!

Zaujímavosti o väzení. LajfHeky
Zaujímavosti o väzení. LajfHeky

Či už vidíte väzenie ako peklo alebo ako prechádzku ružovým sadom, sú veci, ktoré o ňom neviete.

Samozrejme, že každé väzenie je iné a pravidlá, ktoré sú v každom z nich stanovené, sa líšia. Môžete väzenie vidieť ako ten najhorší komplex, do ktorého sa kedy môžete dostať, ale musíme uznať, že niektoré väznice dokážu náš život urobiť lepším. Nie každé väzenie je oranžová kombinéza a aktívny sexuálny život, ktorému sa v priemere teší jeden z dvoch väzňov (nie u nás). V niektorých väzniciach dostávajú ľudia oveľa lepšiu starostlivosť, ako ľudia v živote mimo mreží.

Väznica ponúka lepšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie jedlo a podobne. Poďme sa pozrieť na to, prečo väzenie nie je až tak zlé.

Väzni trávia vonku viac času ako dnešné deti

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Vo Veľkej Británii je až 75% detí, ktoré trávia vonku menej času, než väzni. Zdá sa to ako obrovské číslo, ale treba podotknúť, že v niektorých štátoch je to ešte oveľa horšie. Väzni majú určenú minimálne jednu hodinu denne pre strávenie času na čerstvom vzduchu. Veľa väzníc však dáva väzňom oveľa viac času na to, aby sa vonku prevetrali, zahrali si obľúbený šport alebo študovali. Je to smutné, ale napríklad v USA strávi dieťa vonku v priemere 20 minút denne.

Zločinci majú lepší život ako bezdomovci

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Čo sa ale všeobecne vie. Nie nadarmo sa často hovorí, že je lepšie byť zavretý, než byť bezdomovcom. Vo väzení človek aspoň dostane najesť, má strechu nad hlavou a nie je mu vo väzení zima. Nehovoriac o tom, že vonku na vás číha s bezdomoveckým životným štýlom veľa chorôb, zatiaľ čo vo väzení máte istú lekársku starostlivosť. Mnoho bezdomovcov si uvedomuje, že stráviť život vo väzení je výhodnejšie, než ho stráviť na ulici. Často preto páchajú menšie zločiny, za ktoré sú poslaní aspoň na chvíľu do „chládku“.

Väzni majú všeobecne lepšiu zdravotnú starostlivosť

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

V niektorých väzniciach dostávajú väzni oveľa lepšiu zdravotnú starostlivosť. Pravidelne sú im robené testy na HIV, ktorých výsledky dostane pacient často do dvoch hodín. Až 97% väzňov s HIV dostalo liečbu, ktorú potrebovali. Akonáhle je väzeň chorý alebo má akékoľvek zranenie, je mu okamžite poskytnutá lekárska pomoc. Žiadne objednávanie sa, žiadne čakanie.

Vo väzniciach je lepšie jedlo než v školách

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

To, aké jedlo dostávajú väzni vo väzniciach, sa ľudia dozvedajú najčastejšie z filmových snímok. Pravda je však taká, že vo väčšine prípadov má jedlo pre väzňov oveľa väčšiu výživovú hodnotu, než jedlo, ktoré dostávajú deti v školských jedálňach. Je pravda, že čo sa kalórií týka, sú jedlá v školských jedálňach a vo väzení dosť podobné. Čo sa však týka výživovej hodnoty, sú jedlá dosť rozdielne. Pravda je teda taká, že čo sa výživových hodnôt týka, väzni sú na tom lepšie, než ľudia, ktorí navštevujú školskú jedáleň.

Ak ste väzeň, niektoré štáty vám zaplatia vysokú školu

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Až sedemnásť väzení v New Yorku ponúka bezplatné vysokoškolské vzdelanie. Hovorí sa tomu program „College-in-Prison reentry“, kampaň, ktorá doteraz investovala 7,3 milióna dolárov s cieľom zabezpečiť, aby 2 500 väzňov získalo bezplatné vysokoškolské vzdelanie. Ak nie ste vo väzení, priemerná výučba na univerzite v New Yorku činí 50.464 dolárov ročne, bez započítania výdavkov na stravu a nájomné za byt. Pritom ubytovanie a jedlo majú väzni zdarma. V Amerike je teda väzenie možno jednoduchším, ale hlavne lacnejším spôsobom k dosiahnutiu vyššieho vzdelania.

Väzenie je lepším vzdelávacím prostredím, než váš internát

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Väzenie je podľa „skúsených“ absolútne fantastickým vzdelávacím prostredím. Kým študenti odchádzajú po škole domov k priateľom, sociálnym médiám a partiám, väzni nemajú na výber, len sa ísť učiť a robiť „domáce úlohy“.

Starší ľudia majú vo väzniciach viac starostlivosti ako v ošetrovateľských domoch

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Kým domovy dôchodcov bývajú naozaj drahé, väzenie je zdarma. To však nie je jedinou výhodou. Napríklad v Amerike je známe, že opatrovateľské domy sú horšie, než väzenie. Alebo sa to aspoň hovorí. Väznice sú povinné postarať sa o starších ľudí. V opatrovateľských domovoch sú dlhodobé choroby starších pacientov často ignorované, avšak väznice sú zo zákona povinné liečiť starších pacientov a to dokonca zadarmo!

Niektoré väzenské knižnice sú lepšie zásobované než verejné knižnice

Čo ste o väzení nevedeli
Čo ste o väzení nevedeli

Je to smutné, ale je to tak. Niektoré väznice sú zásobované knihami lepšie, než väčšina knižníc. Ak teda hľadáte určitú knihu, je viac pravdepodobné, že ju nájdete vo väzení, než že ju nájdete v knižnici. Väznica navyše ponúka veľa kníh, vďaka ktorým sa väzni naučia mnoho zaujímavých vecí. Nechýbajú knihy o právnych formách či počítačoch.