4 veci, ktorých sa štítime zbytočne. Čo je čistejšie, než si myslíme?

Veci, ktorých sa štítime zbytočne. - LajfHeky
Veci, ktorých sa štítime zbytočne. - LajfHeky

Takmer každý z nás má z niečoho strach a úplne každý z nás sa niečoho štíti. Ľudia sa však väčšinou štítia vecí, ktoré si to v žiadnom prípade nezaslúžia, lebo ide len o náš vsugerovaný pocit odporu. U všetkých ľudí sú veci, ktorých sa štítia podobné, ak nie rovnaké.

Preto vám predstavíme tie najčastejšie odpor vzbudzujúce veci, ktoré sú však v skutočnosti čistejšie, než si myslíte.

Ľudia sú veľmi poverčiví, a preto sa často štítia aj vecí, u ktorých to nie je v žiadnom prípade potrebné. Buďte si istí, že vo vašej klávesnici, alebo chladničke sa skrýva viac nečistôt, než si uvedomujete, naproti tomu toaleta, alebo moč sú čisté, až by ste sa divili. Spoznajte teda pravdu a prestaňte cítiť odpor k veciam, ktoré sú čisté ako slovo božie.

Toaleta

Áno, záchodovej misy sa štíti snáď každý z nás. Zdá sa nám špinavá, baktérií plná, skrátka nás odpudzuje. Je to však úplne neopodstatnený odpor. Podľa vedeckých štúdií je totiž toaleta oveľa čistejšia, než napríklad počítačová klávesnica, mobilný telefón, alebo ovládač k televízii. Toaleta je pravdepodobne tak čistá preto, že sa nám zdá tak odpudivá. Čistíme ju potom omnoho častejšie ako vyššie spomínané spotrebiče.

Peniaze

Baktérie totiž preferujú mäkké a vlhké prostredie. „Mince sú vyrobené z kovu a kov má niektoré antimikrobiálne vlastnosti,“ hovorí mikrobiológ Kelly Wroblewski. Mince sú navyše vyrobené so stopovými prvkami striebra, niklu, hliníka a medi. Tieto materiály majú antibakteriálne účinky a mikroorganizmy tak nemajú šancu. Aj papierové bankovky sú vyrábané s antimikrobiálnym povlakom, nemusíte sa tak peňazí vôbec štítiť.

Psie bozky

Možno, že sa vám môže mokrý psí bozk s drsným jazykom zdať odporný, ale v skutočnosti môže byť veľmi prospešný. Je totiž dokázané, že deti, ktoré sú vystavované rozmanitým druhom baktérií (teda aj zvieracím, poťažmo psím) sú neskôr menej náchylné k alergiám. Vedci navyše tvrdia, že ľudia sú prenášačmi oveľa väčšieho množstva baktérií, než zvieratá. Psích bozkov sa teda štítiť tiež nemusíte, naopak nechajte svojich verných spoločníkov prejaviť vám lásku.

Moč

Áno, je pravdou, že ľudský moč je sterilný, potvrdzuje to aj mikrobiológ Donn Durberg, odborný asistent klinického laboratória na Saint Louis University. Naproti tomu výkaly sú veľkým problémom, kvôli ktorému si musíme dávať veľký pozor na hygienu, nielen na toaletách, ale aj v kuchyni. Baktéria E. coli sa totiž môže objaviť aj na potravinách, kam sa dostane napríklad z krysích výkalov.