Afty v ústach a na jazyku: Ako vyliečiť AFT do 24 hodín?

Ako liečiť afty Zdroj: Pinterest
Ako liečiť afty Zdroj: Pinterest

Afty sú nepríjemné, bolestivé vriedky, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek v dutine ústnej. Najčastejšie sa však vyskytujú na jazyku alebo na vnútorných stranách úst. Bývajú okrúhle a oválne, často sfarbené do červena a biela, výnimkou však nie je ani žltá farba. Dôvod ich výskytu ešte nie je známy, určitý vplyv má slabá imunita.

Afty sa môžu objaviť kdekoľvek v ústnej dutine. Vytvoriť sa ich môže aj viac naraz, čo vedie k nepríjemným pocitom pri jedení, pití alebo čistení zubov. Pacienti mávajú problém aj s rozprávaním. Bolestivé vriedky sa vyskytujú:

 • na jazyku
 • na pere
 • v krku
 • na ďasnách
 • na vnútornej strane líc
Ako vyliečiť afty v ústach?
Zdroj: Pinterest

Čo pomáha na afty?

5 zázračných tipov na liečbu aftov podľa babičiek!

Soľ

Ide o bežnú soľ. Jediné, čo potrebujete urobiť, je rozpustiť v pohári čistej vlažnej vody 1 čajovú lyžičku soli a pomocou tohto roztoku si niekoľko minút preplachovať ústa. Následne roztok vypľujte.

Funguje to tak, že soľ dokáže z aftu vytiahnuť a absorbovať tekutinu obsahujúce vírusy, spôsobujúce afty a dramaticky akcelerovať hojivý proces.

Opakujte uvedenú procedúru niekoľkokrát za deň! Ak by vám tento prípravok z akéhokoľvek dôvodu nevyhovoval, nedostatočne zaberal alebo, ak chcete hojenie ešte viac urýchliť, prezradíme vám pár ďalších prírodných receptov na afty.

Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna neutralizuje kyslosť, zmierňuje bolesti a potláča zápal vyvolaný aftom.

V miske vymiešame trochu jedlej sódy s vodou v pomere 1:1, aby ste získali jemnú pastu. Tú potom naneste na postihnuté miesto a nechajte pár minút pôsobiť. Potom si ústa prepláchnite vlažnou vodou. Opakujte 3 až 4 krát za deň.

Aloe vera

Aloe vera má silné protizápalové, antibakteriálne a liečivé vlastnosti, ktoré urýchlia hojenie a potlačia zápaly i bolesti.

Jednoducho vyškrabte z čerstvých listov aloe trochu gélu a aplikujte ho na afty 3 až 4 krát denne.

Ako vyliečiť afty v ústach?
Zdroj: Pinterest

Med

Podobne ako aloe, aj med má významné protizápalové a antiseptické účinky. Najlepší na tento účel je medovicový med.

Jednoducho ho párkrát denne aplikujte na postihnuté miesta. Spočiatku môže med nanesený na afty spôsobovať bolesti, tie však čoskoro pominú.

Šalvia

Táto užitočná bylinka efektívne lieči afty a poskytuje rýchlu úľavu.

Pridajte 3 čajové lyžičky sušených šalviových listov do 4 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Následne čaj sceďte a preplachujte si ním ústa niekoľko minút párkrát denne.

Koriander

Koriander je ďalšou skvelou bylinkou s protizápalovými a antiseptickými vlastnosťami. Pomáha tiež zmierňovať nepríjemné bolesti.

Jediné, čo potrebujete urobiť, je vylúhovať pár listov koriandra v pohári vriacej vody, scediť a nechať vychladnúť. Touto tekutinou si potom preplachujte ústa 3 až 4 krát denne.

Blahodarnú funkciu má okrem iného:

 • oregano
 • rebríček
 • arnika horská
Ako vyliečiť afty?
Zdroj: Pinterest

Ako aftom predísť?

Keďže afty vznikajú častejšie pri oslabenej imunite, je treba ju pravidelne posilňovať. A to konkrétne:

 • mať dostatok spánku
 • konzumovať kvalitnú stravu
 • dodať telu potrebné vitamíny