Úvod Zdravie Skvelé triky, ako zastaviť rôzne druhy bolesti rýchlo a bez liekov!

Skvelé triky, ako zastaviť rôzne druhy bolesti rýchlo a bez liekov!

Mnohí ľudia sa snažia. Snažia sa cvičiť, optimálnejšie stravovať, viac sa hýbať, progresívne zvyšovať záťaž či sledovať kalorický príjem. Snaha však často vychádza navnivoč, pretože zrazu zistíme, že niečo na našom tele je “pokazené”. Buď nás začne pichať v ramene, máme bolesti chrbta, bolí nás lakeť či koleno… Nemôžeme makať na 100%, psychika je naštrbená a zostáva nám dať si pauzu. Ďalšie kroky závisia od typu a závažnosti problému, no v tomto článku sa pozrieme na niekoľko vychytávok, častých chýb, tipov a trikov, ako si z pohodlia domova môžeme pomôcť. Alebo sa o to aspoň pokúsiť.

Dajte si kúsok tmavej horkej čokolády, aby ste upokojili bolesť v krku

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Čo robiť: Ak vás trápi bolesť v krku či kašeľ, dajte si kúsok horkej čokolády. Siahnite po čokoláde s veľkým množstvom kakaa.

Prečo to funguje: Podľa vedcov môže čokoláda potlačiť kašeľ a vyliečiť bolesť v krku ešte lepšie, ako bežné lieky. Štúdie ukázali, že vďaka kakau čokoláda výrazne znižuje frekvenciu kašľa, podľa výskumu funguje dokonca rovnako dobre ako napr. kodeín.

Vezmite trochu kurkumínu na zastavenie bolesti spôsobenej zápalom

Čo robiť: Ak trpíte zápalom, pridajte k jedlu kurkumu alebo jeho výťažok – kurkumín.

Prečo to funguje: Kurkuma, korenie, ktoré je obzvlášť obľúbené v Ázii, je široko používané v alternatívnej medicíne vďaka svojim protizápalovým účinkom. Niektoré štúdie porovnali kurkumín s konvenčnými liekmi a zistili, že jeho účinok bol rovnako dobrý pri úľave od bolesti ako ibuprofén. Lekári odporúčajú užívať kurkumu alebo kurkumín v tobolkách pacientom s boľavými kĺbmi.

Pite veľa vody, aby ste zmiernili príznaky migrény

Čo robiť: Ak vás trápia bolesti hlavy, pite veľa vody. Odborníci odporúčajú vypiť minimálne každé 2 hodiny aspoň pohár vody.

Prečo to funguje: Mierne bolesti hlavy a ťažké migrény môžu byť často vyvolané dehydratáciou. Zlá rovnováha tekutín a elektrolytov v tele nedovolí, aby jej systémy fungovali správnym spôsobom. Pitie dostatočného množstva vody vám teda pomôže bojovať proti dehydratácii a zmierniť príznaky migrény.

Vdychujte éterické oleje, aby ste sa zbavili bolesti hlavy

Čo robiť: Pridajte do vody niekoľko kvapiek éterického oleja a inhalujte. Olej tiež môžete pridať do kúpeľa, alebo naniesť priamo na telo (napr. čelo). Buďte však opatrní! Esenciálne oleje môžu spôsobiť popáleniny, preto ich treba pred aplikáciou na pokožku zriediť iným olejom (napríklad kokosovým). Môžete použiť celú radu éterických olejov: levanduľa, mäta prieporná, rozmarín, harmanček a mnoho ďalších.

Prečo to funguje: Éterické oleje majú ukľudňujúci a relaxačný účinok. Preto môžu byť užitočné pri liečbe bolesti hlavy spôsobenej úzkosťou a stresom.

Na bolesť zubov vypite čaj mäty priepornej

Čo robiť: Jednu čajovú lyžičku sušenej mäty zalejte vriacou vodou a čaj nechajte 20 minút lúhovať. Tiež je možné teplé čajové vrecúška priložiť priamo na zub, kým bolesť nezmizne.

Prečo to funguje: Mäta prieporná má znecitlivujúce účinky. A čo viac, je známe, že mentol nájdený v mäte má antibakteriálne vlastnosti.

Dajte si kúpeľ so soľou Epsom, aby ste zmiernili bolesť kostí a kĺbov

Čo robiť: Do kúpeľa pridajte 2 šálky soli Epsom a namočte ich do vody po dobu 15 minút. Môžete tiež namočiť bolestivý kĺb v miske teplej vody s šálkou soli Epsom.

Prečo to funguje: Soľ Epsom je bohatá na horčík, ktorý v tele reguluje viac ako 300 enzýmov a zabezpečuje, aby jej systémy správne fungovali. Odstraňuje tiež toxíny a znižuje stres a zápal.

Choďte na prechádzku, aby ste uvoľnili endorfíny a bojovali proti bolesti

Prečo to funguje: Fyzická aktivita, ako je cvičenie alebo chôdza, uvoľňuje endorfíny a ďalšie účinky, ktoré znižujú pocit bolesti. Endorfíny navyše zvyšujú imunitnú odpoveď a vyvolávajú pocit eufórie.

Dajte si banán, aby ste zmiernili menštruačné bolesti

Čo robiť: Ak vás trápia menštruačné kŕče, odolajte čokoláde, po ktorej toľko túžite, a namiesto toho si dajte banán. Urobte si koktail s banánom, alebo si ho pokojne dajte samotný.

Prečo to funguje: Banány sú bohaté na draslík a vitamín B6, ktoré preukázateľne znižujú svalové kŕče a chránia vás pred zadržiavaním vody a pocitom nadúvania.

Použite teplo, aby ste sa zbavili kŕčov

Čo robiť: K uvoľneniu svalových kŕčov použite horúcu vodu. Naplňte fľašu horúcou vodou, zabaľte ju do uteráka a aplikujte na bolestivú oblasť.

Prečo to funguje: Teplo pomáha svalom uvoľniť sa a zmierňuje bolesť.