Úvod Zdravie Vedci tvrdia, že už veľmi skoro bude tak nebezpečná, ako AIDS či...

Vedci tvrdia, že už veľmi skoro bude tak nebezpečná, ako AIDS či HIV: 8 zaujímavých faktov o DEPRESII

Depresia je bežná duševná porucha, ktorou trpí približne 350 miliónov ľudí po celom svete. Je to však veľmi závažná a dlhotrvajúca porucha psychiky, prejavujúca sa znížením, až vymiznutím schopnosti prežívať potešenie, poklesnutými náladami jedinca a patologickým smútkom.

Depresia postihuje všetkých ľudí bez ohľadu na vek, geografické polohy, demografické či sociálne pozície. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že do roku 2030 sa depresia stane druhou najvyššou príčinou invalidity na svete, druhou hneď po HIV/AIDS.

Poďme sa spoločne pozrieť na 8 zaujímavých faktov o depresii.

Tvorivosť je často spájaná s depresiou, úzkosťou a šialenstvom

Výskum ukazuje, že napríklad u spisovateľov je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že začnú trpieť bipolárnou depresiou a neskôr majú sklon k samovražde.

Mnoho kreatívnych osobností ako John Lennon, Vincent van Gogh a Ludwig van Beethoven trpelo depresiami. Napríklad van Gogh bol sužovaný melanchóliou a večnou osamelosťou. Aj o Charlesovi Dickensovi, Tennessee Williamsovi a Eugene O’Neillovi bolo známe, že trpeli depresiami, rovnako tak aj Ernest Hemingway, Lev Nikolajevič Tolstoj, a Virgínia Woolfová. Spisovateľka Sylvia Plathová spáchala samovraždu tak, že strčila hlavu do rúry, zatiaľ čo jej deti spali. Skoršie štúdie ukázali, že kreativita by mohla byť dedičná aj s prípadnými depresiami. Ak teda máte v rodine umelca, ktorý trpí depresiami, je možné, že jeho dieťa bude depresiami trpieť tiež.

Podľa štúdie látky Psilocybín, ktorá je obsiahnutá v niekoľkých druhoch húb (napríklad lysohlávky) môže pomáhať pri liečbe depresie

Vedci kedysi vytvorili skupinu 12 ľudí, ktorí trpeli depresiami. Všetkým týmto ľuďom dávali vysokú dávku psilocybínu vo forme kapsúl. O týždeň neskôr boli všetci vyliečení z depresií. O tri mesiace neskôr, sa 5 zo 12 jedincov úplne zbavilo depresie a od prvého použitia kapsúl nezaznamenalo jediný náznak depresie.

Prvýkrát za mnoho rokov sa možno prišlo na to, ako liečiť depresiu. Vďaka psilocybínu sa u ľudí znížila úzkosť, zvýšil optimizmus a schopnosť viac si užívať vecí. Ide o jedinečný úspech a môže spôsobiť revolúciu v liečbe depresie.

Dojčenie môže znížiť riziko postnatálnej depresie

Podľa údajov svetovej zdravotníckej organizácie trpí 1 z 10 žien po pôrode depresiami. Postnatálna depresia je veľký problém, ktorý sa rieši už dlhý čas. Matky sa po pôrode často stretávajú s určitým tlakom, ako je bolesť, nedostatok spánku a úzkosť. Dojčenie môže pomôcť k relaxácii matky a znížiť stres, takže môže hrať obrovskú úlohu v prevencii vzniku duševných problémov.

Brazílski vedci došli k záveru, že Ayahuasca, psychedelický nápoj používaný po stáročia pri liečebných obradoch, by mohol byť účinný pri liečbe depresie

Výskumníci vykonali štúdiu, pri ktorej zistili, že Ayahuasca má pozitívne účinky pri liečbe depresie. Do štúdie bolo zahrnutých šesť dobrovoľníkov, ktorí trpeli depresiami. Po vypití nápoja boli depresie utlmené a účinok pretrvával ešte o tri týždne neskôr. Ayahuasca by totiž mohla obsahovať látky, ktoré ovplyvňujú funkciu neurotransmiteru v mozgu, čo je rovnaký efekt, ktorý spôsobuje antidepresívum.

8 zaujímavých faktov o DEPRESII

Výskum vykonávaný na komikoch preukázal, že sú zvyčajne viac v depresiách ako priemerný človek

Akademici z univerzity v Oxforde vykonali výskum, pri ktorom testovali 523 komediantov a komikov (404 mužov a 119 žien) z Veľkej Británie, USA a Austrálie. Gordon Claridge, profesor na tejto univerzite povedal: “Väčšina z nich bola skôr introvertná a schizoidná. Domnievam sa, že väčšina komikov robí svoju profesiu práve pre to, aby sa vysporiadali so svojimi depresiami.” Je možné, že smiech u ľudí by mohol pôsobiť na komika ako metóda, pri ktorej sa komik vyrovnáva so svojim vnútorným zmätkom.

Podľa štúdie, ľudia, ktorí trávia veľa času na internete, majú väčšiu šancu byť v depresiách a labilní

Vedci vo Švédsku urobili prieskum, pri ktorom študovali návyky viac ako 4 100 švédskych mužov a žien vo veku 20 až 24 rokov. Tento prieskum trval rok a bolo zistené, že ľuďom, ktorí trávia neustále čas na svojom počítači, sa rozvíja stres, depresie a poruchy spánku. Stráviť veľa času na počítači je veľmi jednoduché (napr. pracovne, hraním hier alebo chatovaním). To vedie k časovej tiesni, zanedbávaniu činností a osobných potrieb (ako je sociálna interakcia, spánok, fyzická aktivita).

Ženy trpia depresiami približne dvakrát častejšie ako muži. Majú totiž silnejšie genetické predispozície k jej rozvoju

V porovnaní s mužmi, sú ženy oveľa viac vystavené kolísavej hladine hormónov a to najmä v čase okolo pôrodu a menopauzy. Americká psychologická asociácia uvádza, že miera sexuálneho a fyzického zneužívania je u žien oveľa vyššia, než sa pôvodne predpokladalo a to je významným faktorom pri vzniku depresie. Vydaté ženy sú tiež náchylnejšie k depresii, zatiaľ čo opak je pravdou u mužov.

Depresia môže spôsobiť, že sa vám bude snívať viac snov a budú sa často opakovať

Psychológovia v roku 1970 zaznamenali, že ľudia trpiaci depresiou majú omnoho viac snov, než priemerný človek bez depresie. Väčšinou sa jednalo o negatívne tématické sny, citovo intenzívne sny a nočné mory. Keďže tieto nepríjemné sny idú často ruka v ruke s nespavosťou, tak sa “snílkovia” s klinickou depresiou často prebúdzajú vyčerpaní, unavení a bez energie.