Vedci tvrdia, že už veľmi skoro bude tak nebezpečná, ako AIDS či HIV: 8 zaujímavých faktov o DEPRESII

Fakty o depresii.- LajfHeky
Fakty o depresii.- LajfHeky

Depresia je bežná duševná porucha, ktorou trpí približne 350 miliónov ľudí po celom svete. Je to však veľmi závažná a dlhotrvajúca porucha psychiky, prejavujúca sa znížením, až vymiznutím schopnosti prežívať potešenie, poklesnutými náladami jedinca a patologickým smútkom.

Depresia postihuje všetkých ľudí bez ohľadu na vek, geografické polohy, demografické či sociálne pozície. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že do roku 2030 sa depresia stane druhou najvyššou príčinou invalidity na svete, druhou hneď po HIV/AIDS.

Poďme sa spoločne pozrieť na 8 zaujímavých faktov o depresii.

Tvorivosť je často spájaná s depresiou, úzkosťou a šialenstvom

Výskum ukazuje, že napríklad u spisovateľov je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že začnú trpieť bipolárnou depresiou a neskôr majú sklon k samovražde.

Mnoho kreatívnych osobností ako John Lennon, Vincent van Gogh a Ludwig van Beethoven trpelo depresiami. Napríklad van Gogh bol sužovaný melanchóliou a večnou osamelosťou. Aj o Charlesovi Dickensovi, Tennessee Williamsovi a Eugene O’Neillovi bolo známe, že trpeli depresiami, rovnako tak aj Ernest Hemingway, Lev Nikolajevič Tolstoj, a Virgínia Woolfová. Spisovateľka Sylvia Plathová spáchala samovraždu tak, že strčila hlavu do rúry, zatiaľ čo jej deti spali. Skoršie štúdie ukázali, že kreativita by mohla byť dedičná aj s prípadnými depresiami. Ak teda máte v rodine umelca, ktorý trpí depresiami, je možné, že jeho dieťa bude depresiami trpieť tiež.

Podľa štúdie látky Psilocybín, ktorá je obsiahnutá v niekoľkých druhoch húb (napríklad lysohlávky) môže pomáhať pri liečbe depresie

Vedci kedysi vytvorili skupinu 12 ľudí, ktorí trpeli depresiami. Všetkým týmto ľuďom dávali vysokú dávku psilocybínu vo forme kapsúl. O týždeň neskôr boli všetci vyliečení z depresií. O tri mesiace neskôr, sa 5 zo 12 jedincov úplne zbavilo depresie a od prvého použitia kapsúl nezaznamenalo jediný náznak depresie.

Prvýkrát za mnoho rokov sa možno prišlo na to, ako liečiť depresiu. Vďaka psilocybínu sa u ľudí znížila úzkosť, zvýšil optimizmus a schopnosť viac si užívať vecí. Ide o jedinečný úspech a môže spôsobiť revolúciu v liečbe depresie.

Dojčenie môže znížiť riziko postnatálnej depresie

Podľa údajov svetovej zdravotníckej organizácie trpí 1 z 10 žien po pôrode depresiami. Postnatálna depresia je veľký problém, ktorý sa rieši už dlhý čas. Matky sa po pôrode často stretávajú s určitým tlakom, ako je bolesť, nedostatok spánku a úzkosť. Dojčenie môže pomôcť k relaxácii matky a znížiť stres, takže môže hrať obrovskú úlohu v prevencii vzniku duševných problémov.

Brazílski vedci došli k záveru, že Ayahuasca, psychedelický nápoj používaný po stáročia pri liečebných obradoch, by mohol byť účinný pri liečbe depresie

Výskumníci vykonali štúdiu, pri ktorej zistili, že Ayahuasca má pozitívne účinky pri liečbe depresie. Do štúdie bolo zahrnutých šesť dobrovoľníkov, ktorí trpeli depresiami. Po vypití nápoja boli depresie utlmené a účinok pretrvával ešte o tri týždne neskôr. Ayahuasca by totiž mohla obsahovať látky, ktoré ovplyvňujú funkciu neurotransmiteru v mozgu, čo je rovnaký efekt, ktorý spôsobuje antidepresívum.