Úvod Zdravie Jeden z najnebezpečnejších dôsledkov okusovania nechtov: Keď zistíte, o čo ide, ihneď...

Jeden z najnebezpečnejších dôsledkov okusovania nechtov: Keď zistíte, o čo ide, ihneď s tým prestanete

Máme na mysli tie úplne prirodzené nechty. Niekto ich má od narodenia dokonalé, niekto krivé, niekto poškodené či nezdravé. Mnohí ľudia si však navykli na jednu dosť nepeknú vec – okusovanie nechtov. Robíte to aj vy?

Ak máte tento zlozvyk, je takmer nemožné sa ho zbaviť. Dúfam však, že po prečítaní tohto článku vám k tomu minimálne pomôžeme.

Hryziete si nechty a pokožku okolo nich až do doby, kým nezačne krvácať?

V extrémnych prípadoch môže dokonca dôjsť až k trvalému poškodeniu nechtového lôžka a koža okolo nechtov. Rany okolo nechtov môžu byť vstupnou bránou do vášho tela pre rôzne choroboplodné zárodky, a to iste nechcete.

No a v najhoršom prípade môže dôjsť až k nevratnému poškodeniu nervov na prstoch. Hryzenie nechtov môže prejsť až do takých extrémov:

Bolesť

Ak do prsta zahryznete trochu nešetrnejšie, môžete pociťovať bolesť. Ak je hryzenie do nechtov pre vás neodolateľné, ako reakcia na stres a úzkosť, dohryziete si ich až po kožu. Keď si odkryjete a akoby vystavíte na vzduch plochu kože, ktorá je obvykle ukrytá pod nechtom, môže dôjsť k páleniu, bodavej bolesti alebo začervenaniu v tejto oblasti. Mohli by vás tiež bolieť kutikuly, ktoré chránia spodnú časť nechtov.

Choroba

Spodná strana nechtov často ukrýva baktérie. Dotýkate sa po celý deň vecí v obchode, na ulici, v práci, špinavých plienok alebo pracujete v záhradke a pod vaše nechty sa dostanú nečistoty, zárodky a baktérie. Potom si ich dáte do úst a poškrípete si na nich so zubami. Prenos baktérii je viac ako istý a máte ich už ako zlých návštevníkov v tele. Obhrýzanie nechtov zvyšuje riziko chorôb, ako je prechladnutie a chrípka.

Dohryzené nechty

Tí, ktorí sú hrdí na elegantný vzhľad, by si nechty nemali obhrýzať. Neudržiavané nechty si všimne skoro každý. Aj keď si môžete myslieť, že vaše nechty nič o vás nehovoria, mýlite sa. Navyše, okúsané nechty zachytávajú jemné tkaniny, ako sú tenké silonky alebo hodváb a môžu ho roztrhať. Čisté a hladké nechty vám dodajú rozhodne krajší vzhľad.

Zápal nechtového lôžka a kožné infekcie sú tiež možným následkom vášho zlozvyku. Pokojne vám môžu opuchnúť prsty, ktoré sú bolestivé na dotyk. Nastane, keď si zanesiete baktérie z úst do rozhryznutej kožičky na prste okolo nechtu. Ochorenie sa musí liečiť antibiotikami.