Jeden z najnebezpečnejších dôsledkov okusovania nechtov: Keď zistíte, o čo ide, ihneď s tým prestanete

Aké sú hrozby obhrýzania nechtov? - LajfHeky
Aké sú hrozby obhrýzania nechtov? - LajfHeky

Máme na mysli tie úplne prirodzené nechty. Niekto ich má od narodenia dokonalé, niekto krivé, niekto poškodené či nezdravé. Mnohí ľudia si však navykli na jednu dosť nepeknú vec – okusovanie nechtov. Robíte to aj vy?

Ak máte tento zlozvyk, je takmer nemožné sa ho zbaviť. Dúfam však, že po prečítaní tohto článku vám k tomu minimálne pomôžeme.

Hryziete si nechty a pokožku okolo nich až do doby, kým nezačne krvácať?

V extrémnych prípadoch môže dokonca dôjsť až k trvalému poškodeniu nechtového lôžka a koža okolo nechtov. Rany okolo nechtov môžu byť vstupnou bránou do vášho tela pre rôzne choroboplodné zárodky, a to iste nechcete.

No a v najhoršom prípade môže dôjsť až k nevratnému poškodeniu nervov na prstoch. Hryzenie nechtov môže prejsť až do takých extrémov:

Bolesť

Ak do prsta zahryznete trochu nešetrnejšie, môžete pociťovať bolesť. Ak je hryzenie do nechtov pre vás neodolateľné, ako reakcia na stres a úzkosť, dohryziete si ich až po kožu. Keď si odkryjete a akoby vystavíte na vzduch plochu kože, ktorá je obvykle ukrytá pod nechtom, môže dôjsť k páleniu, bodavej bolesti alebo začervenaniu v tejto oblasti. Mohli by vás tiež bolieť kutikuly, ktoré chránia spodnú časť nechtov.

Choroba

Spodná strana nechtov často ukrýva baktérie. Dotýkate sa po celý deň vecí v obchode, na ulici, v práci, špinavých plienok alebo pracujete v záhradke a pod vaše nechty sa dostanú nečistoty, zárodky a baktérie. Potom si ich dáte do úst a poškrípete si na nich so zubami. Prenos baktérii je viac ako istý a máte ich už ako zlých návštevníkov v tele. Obhrýzanie nechtov zvyšuje riziko chorôb, ako je prechladnutie a chrípka.

Dohryzené nechty

Tí, ktorí sú hrdí na elegantný vzhľad, by si nechty nemali obhrýzať. Neudržiavané nechty si všimne skoro každý. Aj keď si môžete myslieť, že vaše nechty nič o vás nehovoria, mýlite sa. Navyše, okúsané nechty zachytávajú jemné tkaniny, ako sú tenké silonky alebo hodváb a môžu ho roztrhať. Čisté a hladké nechty vám dodajú rozhodne krajší vzhľad.

Zápal nechtového lôžka a kožné infekcie sú tiež možným následkom vášho zlozvyku. Pokojne vám môžu opuchnúť prsty, ktoré sú bolestivé na dotyk. Nastane, keď si zanesiete baktérie z úst do rozhryznutej kožičky na prste okolo nechtu. Ochorenie sa musí liečiť antibiotikami.