7 druhov hmyzích uhryznutí, ktoré by ste mali vedieť rozoznať

Hmyzie uhryznutia
Hmyzie uhryznutia

Je rozdiel, či vás poštípal komár alebo kliešť! Odteraz ich štípance budete vedieť rozlíšiť ako profíci. Naučte sa rozpoznať rôzne druhy štípancov a inšpirujte sa tipmi, ako si pri uštipnutí pomôcť.

Vedieť, aký hmyz vás poštípal, je veľmi dôležité, a to nielen u dospelých, ale aj u detí. Je totiž rozdiel v tom, či vás poštípal komár alebo kliešť. Odteraz to však už pre vás nebude žiadny problém rozlíšiť!

Sršeň

Uštipnutie sršňom

Miesto, kam vás pichol sršeň sčervená a značne opuchne. Môžu sa objaviť aj pľuzgiere. Obeť cíti veľmi silnú bolesť, ktorá je ešte horšia ako pri pichnutí osou. Tento jed je totiž toxickejší, pretože samotní jedinci sú oveľa väčší ako osy. Obsahuje histamín a acetylcholín.

Pokiaľ po pichnutí ucítite chlad v končatinách, zmodrajú vám uši a pery alebo začnú dýchacie ťažkosti, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Včela

Uštipnutie včelou

Po pichnutí včelou je potrebné odstrániť žihadlo, ktoré mohlo zostať v rane. Koža spravidla sčervenie a opuchne. Obeť cíti pálenie, ostrú bolesť a neskôr sa dostaví tiež silné svrbenie. Ak nie ste alergickí, tu vaše problémy končia. Ak však trpíte alergiou na včelí jed, môžu sa objaviť problémy s dýchaním, čo je už oveľa vážnejší problém.

Osa

Uštipnutie osou

Príznaky osieho pichnutie sú veľmi podobné ako u včely. Zasiahnuté miesto opuchne, obeť cíti bolesť a pálenie a neskôr príde až neznesiteľné svrbenie. V niektorých prípadoch môže rana aj krvácať. Na rozdiel od včely vás osa môže pichnúť niekoľkokrát. A rovnako ako u včiel je potrebné vedieť, či ste na jej jed alergickí, a prípadne vyhľadať lekára.

Komár

Uštipnutie komárom

Štípance od komárov vyzerajú ako opuchnuté červené fľaky s veľkosťou bobule. Komáre väčšinou „hryzú“ tam, kde je koža veľmi tenká, a je pre nich teda ľahké dostať sa do ciev. Keď vás uhryzne, dostanú sa do rany aj jeho sliny, ktoré obsahujú antikoagulanty, čo sú látky riediace krv. To kvôli nim koža sčervenie, opuchne a svrbí.

Kliešť

Uštipnutie kliešťom

Reakciou tela na uhryznutie kliešťom je začervenanie. Tento hmyz môže byť prisatý na tele obete dlhšiu dobu, kedy stále saje krv a postupne sa zväčšuje.

Najväčším rizikom u kliešťov je, že prenáša choroby ako encefalitída, borelióza a ďalšie. Ak kliešťa z kože odstránite, ale daná červená škvrna nezmizne a naďalej sa zväčšuje, musíte čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc.

Blcha

Uštipnutie blchou

Uhryznutie blchou si možno veľmi ľahko pomýliť s alergickou vyrážkou či komárím štípancom. Avšak na rozdiel od komárov sú blšie uhryznutia veľmi bolestivé a sprevádza ich ešte horšie svrbenie. Blchy zvyčajne útočia na nohy a obeťou sa spravidla stáva spiaci človek. Jeden jedinec vás môže uhryznúť viackrát, a tak sa jednotlivé kusance nachádzajú blízko pri sebe (1 až 2 cm). Blchy prenášajú tiež mnoho nebezpečných infekcií.

Ovad

Uštipnutie ovadom

Na prvý pohľad vyzerajú ovady ako prerastená mucha. Avšak na rozdiel od múch veľmi bolestivo hryzú a piju ľudskú krv. Najprv sa objaví malý červený fľak s veľkosťou zhruba 1 mm. Následne však opuchne a začne svrbieť. Ovady prenášajú rôzne choroby ako tularémia či antrax, avšak väčšinou sa zameriavajú skôr na dobytok než na ľudí.