10 tajomných duševných porúch, pri ktorých zisťujeme, čoho je náš mozog schopný

Tajomné duševné poruchy - LajfHeky
Tajomné duševné poruchy - LajfHeky

Podľa štatistík, každý štvrtý človek na Zemi trpí duševnou poruchou alebo poruchou správania. Možno ani netušíte, že žijú medzi nami. Ich život je náročný, no často sa vedia zaradiť do bežnej spoločnosti bez väčších viditeľných problémov. Máte z nich strach? To v niektorých prípadoch vôbec nemusíte. Nie každý, kto chodí na sedenia k odborníkovi je automaticky nebezpečný pre svoje okolie.

Rozhodli sme sa preskúmať tie najneobvyklejšie z nich, aby sme opäť dokázali, aký tajomný je ľudský mozog.

1. Erotománia

Tí, ktorí trpia erotomániou, sú si istí, že ich niekto miluje, zvyčajne niekto, kto má oveľa vyšší spoločenský status (napríklad celebrita). Počas tohto klamu sa pacient domnieva, že jeho tajný ctiteľ k nemu prehlasuje náklonnosť často pomocou pohľadov, signálov alebo telepatie a kódovaných správ v médiách. Je ťažké bojovať proti tejto poruche: aj keď údajný milenec priamo hovorí „nie“, pacient s touto poruchou to interpretuje ako súčasť tajnej stratégie, ktorá skrýva ich vzťahy od spoločnosti. Tento syndróm sa objavuje vo filme From the Land of the Moon (postava Mariona Cotillarda).

2. Capgrasov syndróm

Tento syndróm je, aby pacient veril, že niekto z jeho blízkych alebo oni sami boli niekým vymenení za identických dvojníkov. Pacient môže tvrdiť, že zlé činy, ktoré im boli pripisované, boli spáchané ich dvojníkom, ktorý vyzerá presne ako oni. Táto porucha je často sprevádzaná schizofréniou. Celovečerný film The Double, založený na románe rovnakého mena od F. M. Dostojevského, odhaľuje podstatu tejto poruchy.

3. Fregoliov syndróm

V tomto prípade je pacient presvedčený, presne naopak: pod maskou cudzích alebo okolitých ľudí skrýva niekoho blízkeho, ktorý neustále nosí make-up a mení svoj vzhľad na účely výkonu. Tento syndróm bol prvýkrát popísaný v roku 1927: jedna mladá dievčina verila, že ju prenasledujú dvaja herci z divadla, ktoré navštevovala, v podobe ľudí, ktorých pozná alebo sa stretla. Táto téma je čiastočne odhalená v animovanom filme Anomalisa.

4.  Adelin syndróm

Adelin syndróm je posadnutosť, ktorá núti človeka prežívať patologickú lásku. Lekári ju nedávno uznali za duševnú poruchu, ktorá vážne ohrozuje zdravie a život človeka, porovnáva ju s hazardom, alkoholizmom a kleptomániou. Príznaky choroby pripomínajú hlbokú depresiu, ale môžu byť oveľa nebezpečnejšie: prenasledovanie osoby, klamanie samých seba, podvodné nádeje, dobrovoľná obeť, ignorovanie rád priateľov alebo iných blízkych, bezohľadné činy a strata záujmu o iné témy a činnosti. Môžete si pozrieť The Story of Adele H, film o tomto syndróme a mladej žene, podľa ktorej to bolo pomenované.

5.  Cryptomnesia

Cryptomnesia je akousi poruchou pamäte, pri ktorej si človek nemôže spomenúť, kedy sa uskutočnila konkrétna udalosť, či to bol sen alebo realita, napríklad ak by napísali báseň alebo si jednoducho spomenuli na niečo, čo čítali. Inými slovami, zdroj informácií je zabudnutý a človek nemôže určiť, či nápad patrí im alebo inej osobe. Tento syndróm často súvisí s fenoménom „jamais vu“, na rozdiel od „deja vu“, keď zrazu príde pocit, že známe miesto alebo osoba sa zdá úplne neznáme alebo nezvyčajné, ako keby to bolo prvýkrát videné. Na fotografii môžete vidieť fragment z The Science of Sleep.