Úvod Zdravie 10 tajomných duševných porúch, pri ktorých zisťujeme, čoho je náš mozog schopný

10 tajomných duševných porúch, pri ktorých zisťujeme, čoho je náš mozog schopný

Podľa štatistík, každý štvrtý človek na Zemi trpí duševnou poruchou alebo poruchou správania. Možno ani netušíte, že žijú medzi nami. Ich život je náročný, no často sa vedia zaradiť do bežnej spoločnosti bez väčších viditeľných problémov. Máte z nich strach? To v niektorých prípadoch vôbec nemusíte. Nie každý, kto chodí na sedenia k odborníkovi je automaticky nebezpečný pre svoje okolie.

Rozhodli sme sa preskúmať tie najneobvyklejšie z nich, aby sme opäť dokázali, aký tajomný je ľudský mozog.

1. Erotománia

Tí, ktorí trpia erotomániou, sú si istí, že ich niekto miluje, zvyčajne niekto, kto má oveľa vyšší spoločenský status (napríklad celebrita). Počas tohto klamu sa pacient domnieva, že jeho tajný ctiteľ k nemu prehlasuje náklonnosť často pomocou pohľadov, signálov alebo telepatie a kódovaných správ v médiách. Je ťažké bojovať proti tejto poruche: aj keď údajný milenec priamo hovorí “nie”, pacient s touto poruchou to interpretuje ako súčasť tajnej stratégie, ktorá skrýva ich vzťahy od spoločnosti. Tento syndróm sa objavuje vo filme From the Land of the Moon (postava Mariona Cotillarda).

2. Capgrasov syndróm

Tento syndróm je, aby pacient veril, že niekto z jeho blízkych alebo oni sami boli niekým vymenení za identických dvojníkov. Pacient môže tvrdiť, že zlé činy, ktoré im boli pripisované, boli spáchané ich dvojníkom, ktorý vyzerá presne ako oni. Táto porucha je často sprevádzaná schizofréniou. Celovečerný film The Double, založený na románe rovnakého mena od F. M. Dostojevského, odhaľuje podstatu tejto poruchy.

3. Fregoliov syndróm

V tomto prípade je pacient presvedčený, presne naopak: pod maskou cudzích alebo okolitých ľudí skrýva niekoho blízkeho, ktorý neustále nosí make-up a mení svoj vzhľad na účely výkonu. Tento syndróm bol prvýkrát popísaný v roku 1927: jedna mladá dievčina verila, že ju prenasledujú dvaja herci z divadla, ktoré navštevovala, v podobe ľudí, ktorých pozná alebo sa stretla. Táto téma je čiastočne odhalená v animovanom filme Anomalisa.

4.  Adelin syndróm

Adelin syndróm je posadnutosť, ktorá núti človeka prežívať patologickú lásku. Lekári ju nedávno uznali za duševnú poruchu, ktorá vážne ohrozuje zdravie a život človeka, porovnáva ju s hazardom, alkoholizmom a kleptomániou. Príznaky choroby pripomínajú hlbokú depresiu, ale môžu byť oveľa nebezpečnejšie: prenasledovanie osoby, klamanie samých seba, podvodné nádeje, dobrovoľná obeť, ignorovanie rád priateľov alebo iných blízkych, bezohľadné činy a strata záujmu o iné témy a činnosti. Môžete si pozrieť The Story of Adele H, film o tomto syndróme a mladej žene, podľa ktorej to bolo pomenované.

5.  Cryptomnesia

Cryptomnesia je akousi poruchou pamäte, pri ktorej si človek nemôže spomenúť, kedy sa uskutočnila konkrétna udalosť, či to bol sen alebo realita, napríklad ak by napísali báseň alebo si jednoducho spomenuli na niečo, čo čítali. Inými slovami, zdroj informácií je zabudnutý a človek nemôže určiť, či nápad patrí im alebo inej osobe. Tento syndróm často súvisí s fenoménom “jamais vu”, na rozdiel od “deja vu”, keď zrazu príde pocit, že známe miesto alebo osoba sa zdá úplne neznáme alebo nezvyčajné, ako keby to bolo prvýkrát videné. Na fotografii môžete vidieť fragment z The Science of Sleep.

6. Syndróm Alenky v krajine zázrakov

Tento syndróm mení pacientovo vnímanie okolitých objektov a priestoru: môže ich vnímať ako oveľa menšie alebo väčšie, alebo si uvedomujú, že sú ďaleko, ale zvláštnym spôsobom veľmi blízko. Najťažším prípadom je, keď človek vníma svoje vlastné telo nesprávne: nemôže pochopiť jeho tvar a rozmery. V tomto prípade nie sú poškodené ani oči pacienta, ani iné zmyslové orgány, ale zmeny sa týkajú iba duševného stavu.

7. Obsesívno kompulzívna porucha

Pacienti, trpiaci touto poruchou, podliehajú posadnutým úzkostlivým myšlienkam, ktoré nemôžu kontrolovať a zbaviť sa ich, alebo “rituály”: špeciálne činy, ktoré sú nútení vykonávať. Zároveň človek perfektne chápe absurditu svojich činov, ale ich neplnenie vedie k neuveriteľnej úzkosti a napokon k neustálemu dodržiavaniu týchto rituálov. Živým príkladom osoby, ktorá trpí touto poruchou, je postava Leonarda DiCapria vo filme The Aviator.

8. Paraphrenia

Paraphrenia je kombináciou paranoidných ilúzií a grandióznosti. Napádané myšlienky pacientov sú neustále sprevádzané pseudo halucináciami a “falošnými spomienkami”. Pacienti sa považujú za vládcov sveta, pripisujú si nesmrteľnosť, božský pôvod, tvrdia, že napísali knihy veľkých spisovateľov pracujúcich pod týmito pseudonymami atď. Ľudia s takou diagnózou majú tendenciu vyzerať veľmi arogantne a tajomne. 

9. Viacnásobná porucha osobnosti

Táto porucha identity je zriedkavá duševná porucha, ktorá rozdeľuje osobnosť človeka a v jednom tele vytvára dojem niekoľkých rôznych osobností. Títo jednotlivci môžu mať rôzne pohlavia, vek, národnosť, temperamenty, mentálne schopnosti, svetové názory a dokonca aj choroby. Príčiny tejto poruchy sú vážne emocionálne traumy z detstva: za účelom psychologickej ochrany dieťa začne vnímať, čo sa s ním deje, akoby sa to stalo niekomu inému. Najpozoruhodnejší príbeh s rozpadom osobnosti sa vyskytol v USA koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Keď bol násilník Billy Milligan zatknutý, ukázalo sa, že v jeho hlave žije 24 ľudí. Tento príbeh si môžete prečítať v knihe Daniela Keyesa. Hlavná postava filmu Split tiež trpí takou poruchou. 

10. Quasimodov syndróm

Quasimodov syndróm alebo telesná dysmorfická porucha, je mimoriadne nebezpečná duševná porucha, známa pre posadnuté myšlienky o vysoko prehnanej alebo dokonca imaginárnej fyzickej poruche. Pacienti sa neustále pozerajú do zrkadla a snažia sa nájsť uhol, v ktorom nie je viditeľná chyba; odmietajú byť fotografovaní, aby sa zabránilo ich zachyteniu v obraze; nadmerne sa starajú o ich vzhľad; majú v živote problémy s žitím kvôli tejto konkrétnej chybe; majú nízke sebavedomie; cítia sa nepríjemne v spoločnosti, podozrenie, že iní si všimnú “chybu” a budú sa z nej smiať. Znie vám to povedome? Absurdita tohto syndrómu je odhalená v tichom krátkom filme Contracuerpo.