10 tajomných duševných porúch, pri ktorých zisťujeme, čoho je náš mozog schopný

6. Syndróm Alenky v krajine zázrakov

Tento syndróm mení pacientovo vnímanie okolitých objektov a priestoru: môže ich vnímať ako oveľa menšie alebo väčšie, alebo si uvedomujú, že sú ďaleko, ale zvláštnym spôsobom veľmi blízko. Najťažším prípadom je, keď človek vníma svoje vlastné telo nesprávne: nemôže pochopiť jeho tvar a rozmery. V tomto prípade nie sú poškodené ani oči pacienta, ani iné zmyslové orgány, ale zmeny sa týkajú iba duševného stavu.

7. Obsesívno kompulzívna porucha

Pacienti, trpiaci touto poruchou, podliehajú posadnutým úzkostlivým myšlienkam, ktoré nemôžu kontrolovať a zbaviť sa ich, alebo „rituály“: špeciálne činy, ktoré sú nútení vykonávať. Zároveň človek perfektne chápe absurditu svojich činov, ale ich neplnenie vedie k neuveriteľnej úzkosti a napokon k neustálemu dodržiavaniu týchto rituálov. Živým príkladom osoby, ktorá trpí touto poruchou, je postava Leonarda DiCapria vo filme The Aviator.

8. Paraphrenia

Paraphrenia je kombináciou paranoidných ilúzií a grandióznosti. Napádané myšlienky pacientov sú neustále sprevádzané pseudo halucináciami a „falošnými spomienkami“. Pacienti sa považujú za vládcov sveta, pripisujú si nesmrteľnosť, božský pôvod, tvrdia, že napísali knihy veľkých spisovateľov pracujúcich pod týmito pseudonymami atď. Ľudia s takou diagnózou majú tendenciu vyzerať veľmi arogantne a tajomne. 

9. Viacnásobná porucha osobnosti

Táto porucha identity je zriedkavá duševná porucha, ktorá rozdeľuje osobnosť človeka a v jednom tele vytvára dojem niekoľkých rôznych osobností. Títo jednotlivci môžu mať rôzne pohlavia, vek, národnosť, temperamenty, mentálne schopnosti, svetové názory a dokonca aj choroby. Príčiny tejto poruchy sú vážne emocionálne traumy z detstva: za účelom psychologickej ochrany dieťa začne vnímať, čo sa s ním deje, akoby sa to stalo niekomu inému. Najpozoruhodnejší príbeh s rozpadom osobnosti sa vyskytol v USA koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Keď bol násilník Billy Milligan zatknutý, ukázalo sa, že v jeho hlave žije 24 ľudí. Tento príbeh si môžete prečítať v knihe Daniela Keyesa. Hlavná postava filmu Split tiež trpí takou poruchou. 

10. Quasimodov syndróm

Quasimodov syndróm alebo telesná dysmorfická porucha, je mimoriadne nebezpečná duševná porucha, známa pre posadnuté myšlienky o vysoko prehnanej alebo dokonca imaginárnej fyzickej poruche. Pacienti sa neustále pozerajú do zrkadla a snažia sa nájsť uhol, v ktorom nie je viditeľná chyba; odmietajú byť fotografovaní, aby sa zabránilo ich zachyteniu v obraze; nadmerne sa starajú o ich vzhľad; majú v živote problémy s žitím kvôli tejto konkrétnej chybe; majú nízke sebavedomie; cítia sa nepríjemne v spoločnosti, podozrenie, že iní si všimnú „chybu“ a budú sa z nej smiať. Znie vám to povedome? Absurdita tohto syndrómu je odhalená v tichom krátkom filme Contracuerpo.