JAZYK je zrkadlom nášho zdravia: Odhaľte problémy a zabráňte tak chorobám vďaka FARBE svojho jazyka

Hoci vyplazenie jazyka sa v rámci spoločenských mravov považuje za veľmi neslušné gesto, v ambulancii praktického lekára ide o celkom bežný úkon. Na základe farby, štruktúry a zvlhčenia tejto svalovej časti ústnej dutiny totiž už dávni prírodní liečitelia a experti na čínsku medicínu vedeli posúdiť, čo sa v našom organizme deje. Ak sa teda zdravotne či psychicky necítite najlepšie a márne pátrate po príčine, zoberte si zrkadlo, vyplazte jazyk a pozorne študujte jeho odraz.

Zdravý jazyk – Ako vyzerá?

Farba zdravého jazyka je vždy rovnomerne ružová a samotný jazyk je zvlhnutý, bez povlaku, škvŕn, rýh či bolestivých vyrážok a podobne.

To znamená, že váš žalúdok a trávenie fungujú správne.

Svetlo-biely povlak

Takýto jazyk naznačuje problémy s pečeňou alebo zažívacím traktom. Avšak na stanovenie diagnózy na základe toho, je takmer nemožné (môže to byť aj znížené prekyslenie organizmu alebo žalúdočný vred), preto je lepšie navštíviť lekára.

Súvisiace:  Tvar vášho tela prezrádza veľa o vašom tele a zdraví. Ako ste na tom vy?

Hrubá vrstva bieleho povlaku

Ak je váš jazyk pokrytý hrubou bielou vrstvou, je to znakom toho, že niektoré systémy v organizme nemôžu naplno plniť svoje fyziologické funkcie na udržanie zdravého tela. Môže to znamenať, že je vo vašom tele prítomnosť vírusovej infekcie.

Pozri tiež: 8 každodenných návykov, ktoré môžu poškodiť naše zdravie: 6 nás prekvapila najviac!

Nerovnomerne zafarbený so škvrnami

“Geografický” jazyk je istou známkou ochorenia zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že sú tieto škvrny hlboké, vyzerajú ako trhliny, môže ísť o zvýšenú hladinu cukru v krvi. Presnú diagnózu vám potvrdí váš lekár.

Bledá farba jazyka

Jazyk tejto farby je pravdepodobným príznakom problémov s tráviacim ústrojenstvom. Sprevádza ju často aj riedka stolica, studené ruky a nohy, únava a nadúvanie. Mimoriadne svetlý a suchý jazyk môže signalizovať nedostatok krvi, ktorý je sprevádzaný pocitom úzkosti, závratmi, poruchami pamäte, nespavosťou, anémiou alebo popraskanými perami.

Súvisiace:  Intolerancia LEPKU: 8 signálov, ktoré netreba podceniť

Červená farba jazyka

Jasne červený jazyk takmer vždy naznačuje infekciu v tele. Červené bodky môžu naznačiť teplotu alebo zápal v krvi. Tmavo-červená farba indikuje problémy s obličkami alebo intoxikáciu organizmu.

Jazyk s červenou špičkou

Špička jazyka je tiež známa ako oblasť srdca. Vzhľadom na túto skutočnosť, aj bez známok akéhokoľvek ochorenia, môže ísť o citové rozrušenie alebo nepokoj.

Jazyk s červenými okrajmi

Takto zafarbený jazyk naznačuje nadmernú konzumáciu pikantných alebo tučných jedál či alkoholu. Napriek tomu podľa orientálnej medicíny sa takto dostávajú na povrch výsledky dlhodobého hnevu alebo urážok.

Súvisiace:  Priberáte a ste unavení? Mýty o štítnej žľaze: Môže za našu nadváhu a ťažkosti odhalíte ľahko

Fialový či modrastý jazyk

Najčastejšie je táto farba jazyka spôsobená deficitom vitamínu B2. Môže sa vyskytnúť aj u žien, ktoré majú bolestivú či nepravidelnú menštruáciu alebo u ľudí trpiacich chronickou bolesťou.

Cyanóza jazyka, teda modrastý až tmavomodrý jazyk, je signálom, aby ste okamžite vyhľadali lekársku pomoc. Naznačuje, že vaše tkanivá nemajú dostatok kyslíka. Môže ísť aj o ochorenie srdca, ciev alebo dýchacích ciest.

Žltý povlak

Tento povlak naznačuje ochorenie pečene alebo žlčníka. Taktiež za tým môže byť stagnácia potravy v tele a zlé trávenie.

Zelený povlak

Tmavý alebo zelenkavý povlak sa môže objaviť pri silnej otrave organizmu, vrátane alkoholu.

V čínskej medicíne sa hovorí, že jazyk je predĺženým srdcom, preto je potrebné ho občas sledovať, ako vyzerá.