Úvod Zdravie JAZYK je zrkadlom nášho zdravia: Odhaľte problémy a zabráňte tak chorobám vďaka...

JAZYK je zrkadlom nášho zdravia: Odhaľte problémy a zabráňte tak chorobám vďaka FARBE svojho jazyka

Hoci vyplazenie jazyka sa v rámci spoločenských mravov považuje za veľmi neslušné gesto, v ambulancii praktického lekára ide o celkom bežný úkon. Na základe farby, štruktúry a zvlhčenia tejto svalovej časti ústnej dutiny totiž už dávni prírodní liečitelia a experti na čínsku medicínu vedeli posúdiť, čo sa v našom organizme deje. Ak sa teda zdravotne či psychicky necítite najlepšie a márne pátrate po príčine, zoberte si zrkadlo, vyplazte jazyk a pozorne študujte jeho odraz.

Zdravý jazyk – Ako vyzerá?

Farba zdravého jazyka je vždy rovnomerne ružová a samotný jazyk je zvlhnutý, bez povlaku, škvŕn, rýh či bolestivých vyrážok a podobne.

To znamená, že váš žalúdok a trávenie fungujú správne.

Svetlo-biely povlak

Takýto jazyk naznačuje problémy s pečeňou alebo zažívacím traktom. Avšak na stanovenie diagnózy na základe toho, je takmer nemožné (môže to byť aj znížené prekyslenie organizmu alebo žalúdočný vred), preto je lepšie navštíviť lekára.

Hrubá vrstva bieleho povlaku

Ak je váš jazyk pokrytý hrubou bielou vrstvou, je to znakom toho, že niektoré systémy v organizme nemôžu naplno plniť svoje fyziologické funkcie na udržanie zdravého tela. Môže to znamenať, že je vo vašom tele prítomnosť vírusovej infekcie.

Pozri tiež: 8 každodenných návykov, ktoré môžu poškodiť naše zdravie: 6 nás prekvapila najviac!

Nerovnomerne zafarbený so škvrnami

“Geografický” jazyk je istou známkou ochorenia zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že sú tieto škvrny hlboké, vyzerajú ako trhliny, môže ísť o zvýšenú hladinu cukru v krvi. Presnú diagnózu vám potvrdí váš lekár.

Bledá farba jazyka

Jazyk tejto farby je pravdepodobným príznakom problémov s tráviacim ústrojenstvom. Sprevádza ju často aj riedka stolica, studené ruky a nohy, únava a nadúvanie. Mimoriadne svetlý a suchý jazyk môže signalizovať nedostatok krvi, ktorý je sprevádzaný pocitom úzkosti, závratmi, poruchami pamäte, nespavosťou, anémiou alebo popraskanými perami.

Červená farba jazyka

Jasne červený jazyk takmer vždy naznačuje infekciu v tele. Červené bodky môžu naznačiť teplotu alebo zápal v krvi. Tmavo-červená farba indikuje problémy s obličkami alebo intoxikáciu organizmu.

Jazyk s červenou špičkou

Špička jazyka je tiež známa ako oblasť srdca. Vzhľadom na túto skutočnosť, aj bez známok akéhokoľvek ochorenia, môže ísť o citové rozrušenie alebo nepokoj.

Jazyk s červenými okrajmi

Takto zafarbený jazyk naznačuje nadmernú konzumáciu pikantných alebo tučných jedál či alkoholu. Napriek tomu podľa orientálnej medicíny sa takto dostávajú na povrch výsledky dlhodobého hnevu alebo urážok.

Fialový či modrastý jazyk

Najčastejšie je táto farba jazyka spôsobená deficitom vitamínu B2. Môže sa vyskytnúť aj u žien, ktoré majú bolestivú či nepravidelnú menštruáciu alebo u ľudí trpiacich chronickou bolesťou.

Cyanóza jazyka, teda modrastý až tmavomodrý jazyk, je signálom, aby ste okamžite vyhľadali lekársku pomoc. Naznačuje, že vaše tkanivá nemajú dostatok kyslíka. Môže ísť aj o ochorenie srdca, ciev alebo dýchacích ciest.

Žltý povlak

Tento povlak naznačuje ochorenie pečene alebo žlčníka. Taktiež za tým môže byť stagnácia potravy v tele a zlé trávenie.

Zelený povlak

Tmavý alebo zelenkavý povlak sa môže objaviť pri silnej otrave organizmu, vrátane alkoholu.

V čínskej medicíne sa hovorí, že jazyk je predĺženým srdcom, preto je potrebné ho občas sledovať, ako vyzerá.