Vitamín D a jeho šokujúci nedostatok: 7 signálov, že vaše telo trpí nedostatkom vitamínu D

Predstavte si, že až 32% detí a dospelých obyvateľov v USA trpí nedostatkom vitamínu D. Ako ste na tom vy? My vám prinášame 7 príznakov, ktoré vám môže vaše telo signalizovať pri nízkej hodnote vitamínu D.

Tmavšia pokožka

Ľudia s tmavšou pokožkou potrebujú až 10x viac slnečného žiarenia, aby vstrebali dostatok vitamínu D. Pigment v našej pokožke funguje ako prírodný “opaľovací krém”, teda čím tmavšia pokožka, tým ťažší prienik slnečného žiarenia cez pokožku. Preto ľudia s tmavšou pokožkou majú častejšie problémy s nedostatkom vitamínu D.

Súvisiace:  Vedeli ste, že vláknité časti šupky na banánoch majú svoj názov aj funkciu? Sú užitočnejšie, než myslíte!

Ak máte nad 65 rokov

Ľudia s vekom vyšším ako 65 rokov majú väčšie problémy so vstrebávaním vitamínu D, nakoľko trávia väčšiu časť dňa vnútri, narozdiel od mladých, aktívnych ľudí.

Ak máte zlú náladu či depresívne stavy

Výsledok výskumu, ktorý sa robil na 80 starších ľuďoch, vás prekvapí. Pacienti s najnižšou hladinou vitamínu D mali až 11x vyššiu predispozíciu stať sa depresívnymi než tí, ktorí mali túto hladinu v norme.

Súvisiace:  5 najhorších potravín, ktoré si môžete dať na RAŇAJKY!

Ak máte nadváhu či obezitu

Vitamín D je rozpustný v tukoch, preto ľudia s vyšším percentom tuku v tele potrebujú viac vitamínu D ako tí, ktorí majú svoj BMI index v norme. To isté platí aj pre ľudí s veľkou svalovou hmotou.

Bolestivé kosti a svaly

Ľudia s nedostatkom vitamínu D sú náchylnejší na bolesti chrbta, kĺbov, kostí, či svalov oproti tým, ktorí majú vitamín D v normálnej hodnote.

Súvisiace:  Browsuješ na svojom mobile aj v posteli pred spánkom? Ak áno, môže sa ti to vypomstiť ...

Spotené čelo

Prvým signálom nedostatku vitamínu D sú návaly potu v oblasti čela a hlavy.

Tráviace problémy

Gastrointestinálne problémy môžu spôsobovať hromadenie tuku v tele, čo spôsobí problémy s absorbciou vitamínu D, ktorý je, ak si pamätáte, rozpustný v tukoch.