Browsuješ na svojom mobile aj v posteli pred spánkom? Ak áno, môže sa ti to vypomstiť …

Browsuješ na svojom mobile aj v posteli pred spánkom? Ak áno, môže sa ti to vypomstiť ...

Negatívne účinky používania mobilu pred spaním.
Negatívne účinky používania mobilu pred spaním.

Vedel si ako žiarenie z telefónu ovplyvňuje tvoj mozog? Ak ťa to zaujíma, čítaj ďalej.

Dobre to poznáme, kontrolovať telefón tesne pred spaním sa stalo zvykom miliónov ľudí, ale málokto vie, aké škodlivé to môže byť pre naše zdravie. Svetlo vyžarujúce z mobilu vám môže poškodiť mozog a z vášho zvyku sa ľahko môže stať zlozvyk.

Hlavnou príčinou tohto problému je neviditeľné, tzv. modré žiarenie, vyžarujúce z elektronických prístrojov, ako je váš smartphone. Toto svetlo si mozog chybne vykladá ako slnečné žiarenie a ostáva tak bdelý, keďže si myslí, že je ešte stále deň. V ďalšom kroku mozog prestáva uvoľňovať melatonín a bráni človeku zaspať.

Negatívne účinky používania mobilu pred spaním.
Negatívne účinky používania mobilu pred spaním.

Tento problém ovplyvňuje viac tínedžerov, ktorí sú citlivejší na svetlo, ako dospelí. Ak sa teda chcete vyhnúť možných negatívnym následkom na vaše zdravie, odporúčame odložiť telefón či tablet aspoň dve hodiny pred spánkom a nechať mozog vyprodukovať dostatočné množstvo melatonínu, ktorý vám pomôže si kvalitnejšie odpočinúť a mať zdravý spánok.

Je dôležité si uvedomiť, že zmenou vašich pred-spánkových zvykov si zlepšujete a udržujete svoje zdravie v dobrej kondícií a po kvalitnom spánku naberiete oveľa viac energie ako predtým.