Čo sa deje vo vašom žalúdku, keď zjete čínsku instatnú polievku zo sáčku? Je to až desivé!

Určite ste už zažili časovú tieseň alebo to boli možno len výhovorky, že ste si museli urobiť instantnú polievku zo sáčku. Je to ale niečo podobné, ako keď si zájdete do fastfoodu na hamburger.

Ušetrí čas i peňaženku, zaženie hlad a chutí celkom dobre. Preto je často riešením hlavne pre študentov či ľudí, ktorí sa niekam ponáhľajú. Vietnamská polievka s rezancami, vám síce zachráni hlad, no váš žalúdok zaplače!Instantné rezance sú medzi ľuďmi veľmi populárne. Aj keď ich zrejme budete považovať za jedlo, ktoré nie je o nič horšie, ako napr. hamburger z rýchleho občerstvenia, pravda je iná.

Čínska instantná polievka zo sáčku

Vedci pri svojej štúdii, ktorej výsledky zverejnili v magazíne The Journal of Nutrition, skúmali ľudí, ktorí konzumovali instantné jedlá a zistili, že u tých, ktorí si ich dopriali dva až trikrát týždenne, sa zvýšilo riziko vzniku kardiometabolického syndrómu.

Štúdia zistila, že ženy, ktoré konzumovali instantné rezance, mali významne vyššie riziko metabolického syndrómu ako ostatní, ktorí ich nemali v jedálničku, bez ohľadu na celkový príjem živín a cvičenie. Tie, ktoré si ich dali viac ako dvakrát týždenne, mali o 68 % väčšiu pravdepodobnosť metabolického syndrómu. Môžu sa u nich prejaviť príznaky ako obezita, zvýšený krvný tlak a hladina krvného cukru, zvýšená hladina triglyceridov a nízke hladiny dobrého HDL cholesterolu.

Navyše, instantné rezance majú malú výživovú hodnotu a môžu prispieť ku vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb. Tí, ktorí ich jedli, mali významne nižší príjem dôležitých živín ako sú bielkoviny, vápnik, fosfor, draslík, vitamín A, niacín a vitamín C s porovnaní s tými, ktorí ich nekonzumovali.

Vedci z USA si na túto pochutinu doslova posvietili

Vhodili totiž do útrob človeka kameru, ktorá zaznamenávala tráviacu činnosť žalúdka, keď rezance zjedol.

A čo sa vlastne stalo počas dvoch hodín, čo je doba, kedy sa ostatné jedlá rozkladajú?

Gastrointestinálny špecialista Dr. Braden Kuo z Massachusetts General Hospital tvrdí, že by ľudia mali prehodnotiť lásku k instantným rezancom. Zrealizoval experiment, v ktorom použil minikameru vo veľkosti pilulky. Pacient zjedol instantné rezance spolu s kamerou, ktorá snímala, čo sa deje v bruchu. Výsledkom je šokujúce zistenie!

Ani po pár hodinách nedokáže ľudské telo takto spracované jedlo stráviť.

Veľmi sa pritom namáha a snaží sa jedlo posunúť ďalej.

https://www.youtube.com/watch?v=IQlNv2Au-Lg

Dlhodobé požívanie takých rezancov vedie až k metabolickému syndrómu, čo je veľmi nežiaduce ochorenie.