Úvod Zdravie Čo na nepríjemné pálenie záhy? Takto sa jej zbavte!

Čo na nepríjemné pálenie záhy? Takto sa jej zbavte!

Pálenie záhy je extrémne nepríjemný pocit. Niekedy môže byť tento problém tráviaceho traktu sprevádzaný ešte aj plynatosťou. Väčšina ľudí sa s týmto problémom stretne niekoľkokrát za život, iného sužuje pálenie záhy pravidelne. Čo však môže byť tiež známkou, že trpíte GERD.

Čo pomáha na pálenie záhy?

V podstate je to pálivý pocit v hrudi a krku. Aj keď existujú lieky, ktoré tento problém pomáhajú riešiť, môžete pre úľavu skúsiť niektorý z osvedčených trikov. Každému zaberá niečo iné, teda je lepšie vyskúšať toho viac a prísť na to, čo naozaj pomáha práve vám.

Postavte sa vzpriamene

Aj keď vám napríklad nie je práve dobre, neležte, ak vás páli záha. Postavte sa vzpriamene. To pomôže pri odstraňovaní kyseliny z vášho pažeráka.

Zázvorový čaj

Zázvor je po stáročia používaný ako liek na veľa zdravotných neduhov, kde bezpochyby patria aj problémy s trávením, vrátane pálenia záhy. Dajte si teda šálku zázvorového čaju. Z čajov ešte pomáhajú: mäta, medovka, puškvorec, púpava či margaréta.

Ocot

Ocot je považovaný za veľmi účinný prostriedok proti páleniu záhy. Rozmiešajte v pohári vody jednu až dve lyžice octu a vypite. Pomáha s trávením a znížením kyslosti. Podobne pôsobí aj kyslá uhorka.

Vláknina a probiotiká

Konzumujte špenát, jablká, banány, maliny a ďalšie ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na vlákninu. Zlepší to vaše trávenie. Výborné sú aj potraviny obsahujúce probiotiká: kefír, jogurt a pod. Tieto potraviny podporujú zdravie tráviaceho traktu.

Mandle

Sú veľmi zdravé a preukážu vám veľkú službu. Keď vás bude opäť hnevať pálenie záhy, skúste si dať pár kúskov. Používať ich môžete aj ako prevenciu.

Sóda

Jedlá sóda je asi najznámejší prostriedok na upokojenie pálenia záhy. Lyžičku sódy rozmiešajte v pohári vody a vypite. Sóda vám určite pomôže, ale nespoliehajte na ňu ako na jedinú dlhodobú možnosť riešenia týchto problémov.