Máte problémy s OPUCHMI? Neignorujte týchto 8 vážnych príčin!

Najčastejšie príčiny opuchov rôznych častí tela. LajfHeky
Najčastejšie príčiny opuchov rôznych častí tela. LajfHeky

Stalo sa vám niekedy, že ste z ničoho nič nemohli obuť vaše obľúbené topánky kvôli opuchu? Tento opuch je, napríklad, spôsobený nahromadením tekutín v tele.

Zistili sme najčastejšie príčiny opuchov rôznych častí tela a ponúkame vám rady, ako sa ich zbaviť.

Soľ

Odporúčaná denná dávka soli je 5 g alebo 1 lyžička. Ak kvôli jedlu požijeme soli viac, naše telo začne hromadiť tekutinu.

Čo môžete urobiť: Obmedziť spotrebu soli. Ak sa jedlo zdá nevýrazné, použite bylinky a koreniny.

Alergia

Ak je opuch sprevádzaný svrbením a začervenaním, je to alergia.

Čo môžete urobiť: Ak sa opuch rýchlo rozvíja a dotýka sa krku a tváre, potrebujete okamžitú lekársku starostlivosť. Ak je opuch malý, pomôžu antihistaminiká.

Ochorenia obličiek

Opuch, ktorý sa objavuje na tvári hlavne ráno, môže znamenať problémy s obličkami. Okrem toho môžete spozorovať bolesť v dolnej časti chrbta a zmenu farby moču.

Čo môžete urobiť: Začnite s diétou, spite na chrbte (spanie na žalúdku môže viesť k opuchu tváre). Navštívte nefrológa.

Hormóny

Hormonálne zlyhanie je ďalším dôvodom akumulácie tekutín v tele. Ak máte bolesť brucha, opuchnuté nohy alebo bezdôvodne priberáte, je to pravdepodobne hormonálny edém.

Čo môžete urobiť: Zmeňte svoju stravu: konzumujte potraviny bohaté na bielkoviny a znížte množstvo sladkých, korenených a slaných jedál. Navštívte svojho endokrinológa alebo gynekológa, ktorý si zvolí liečbu.

Choroby srdca

Opuch nôh a brucha môže indikovať ochorenie srdca, ak je sprevádzané bolesťou v hrudníku, únavou alebo dyspnoe.

Čo môžete urobiť: Srdcový edém sa nemá liečiť doma. Mali by ste navštíviť kardiológa.

Lieky

Opuch môže nastať v dôsledku užívania určitých typov liekov – napríklad antipyretických, analgetických alebo antikoncepčných tabliet.

Čo môžete urobiť: Ak spôsobuje opuch liek, poraďte sa s lekárom. Možno sa dá nahradiť analógom, ktorý nedáva takéto vedľajšie účinky.

Životný štýl

Tí, ktorí denne strávia veľa času po stojačky, ale aj sedením, môžu dostať opuch nôh.

Čo môžete urobiť: Ľuďom so sedavou prácou sa odporúča, aby si pravidelne robili prestávku na malý tréning. Odporúča sa tiež zastaviť prekríženie nôh. Ak počas dňa naopak veľa stojíte, využite príležitosť na krátku masáž nôh, zaobstarajte si pohodlné topánky a kompresívne ponožky.

Dehydratácia

V počiatočnom štádiu dehydratácie vaše telo začne hromadiť kvapalinu neskôr. V dôsledku toho môžu členky, zápästia či spodná časť vášho brucha opuchnúť.

Čo môžete urobiť: Pite aspoň 1,2 litra vody denne a vyhnite sa káve, alkoholu a sýteným nápojom.

Pamätajte, že opuch nie vždy naznačuje patológiu a môže sa objaviť aj u zdravých ľudí počas horúceho počasia kvôli nepohodlnej obuvi alebo po konzumácii veľkého množstva tekutín a slaných jedál.