Neznášanlivosť lepku je v poslednej dobe stále viac skloňované slovné spojenie. Ako si mnoho ľudí môže myslieť, neznášanlivosť lepku nie je potravinová alergia a neznamená celiakiu. Skôr je to stav čreva, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkový životný štýl.
Čo je intolerancia lepku?
Lepok je lepkavá hmota, ktorú nedokáže naše telo stráviť ani po jeho predchádzajúcej mechanickej, tepelnej či biochemickej úprave. Ako je u väčšiny ľudí zvykom, chutí nám pečivo a radi si ho dáme – či už na raňajky alebo večeru – ak doma nenájdeme nič iné. Tým pádom sa dostáva veľké množstvo lepku spolu s ďalšou potravou do tenkého čreva, kde sa lepí na steny, a tak komplikuje trávenie. Lepok sa v našom tele správa ako vírus. Poškodzuje bunky tenkého čreva, a tým pádom zvyšuje jeho priepustnosť. Cez takto poškodené steny sa do krvného obehu dostáva nielen spomínaný lepok, ale aj plesne, vírusy a baktérie.
Takáto neschopnosť vstrebávať živiny, spôsobuje napríklad u detí množstvo problémov, ako oneskorená puberta u dospievajúcich, malý vzrast, podráždenosť, úbytok váhy či problémy s chrupom.
Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku. Samozrejme, tieto môžu znamenať aj niečo iné, avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa. Pokračujte na nasledujúcu stranu, kde sa dozviete najčastejšie príznaky.