Všetci určite vieme, že ľudské telo sa skladá predovšetkým z vody a k zaručeniu jeho správneho fungovania, je potrebné dostatočné množstvo vody.
Svaly a obličky sú tvorené vodou zo 73%, krv z 83%, pľúca z 90% a mozog zo 76%. Vodu neustále vylučujeme pri dýchaní a vo forme moču a potu, preto je nevyhnutné ju dopĺňať.
Známe pravidlo znie, že pre dosiahnutie optimálnej hydratácie potrebujú muži vypiť denne 3 litre (12 pohárov) a ženy 2,2 litra (9 pohárov) vody. Nižší ako odporúčaný príjem vody môže viesť k miernej dehydratácii, ktorá sa prejavuje početnými príznakmi.
10 príznakov dehydratácie organizmu
#Tmavo žltý moč
Tmavý moč býva často prvým príznakom nedostatku vody. Všeobecne platí, že moč by mal mať svetlo žltú jantárovú farbu. Ak človek málo pije, obličky do moču vylučujú „vyšší obsah odpadových látok, ktoré je potrebné z tela odviesť“, čo spôsobuje iné zafarbenie.
Tmavší moč môže byť tiež dôsledkom konzumácie liekov, vitamínov skupiny B, červenej repy, černíc, špargle alebo potravinárskych farbív. Takže ak spozorujete krátkodobú zmenu sfarbenia moču, zamyslite sa, či ste nezjedli niečo, čo mohlo takúto zmenu privodiť. Potom zvýšte príjem vody a sledujte, či sa farba moču zmení.
#Znížená produkcia moču
Väčšina ľudí močí až 7 krát za 24 hodín. Ak človek málo pije, nie je čím dopĺňať vodu, ktorá bola z tela vylúčená. Obličky sa v takejto situácii snažia zadržiavať čo možno najviac tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Ak močíte menej ako 6-krát denne, zamyslite sa, aký máte príjem vody a prípadne ho zvýšte.
#Zápcha
Dehydratácia je jednou z najčastejších príčin zápchy, ktorú možno často vyriešiť zvýšeným príjmom tekutín. Pri nedostatočnej konzumácii vody sa telo snaží získať vodu, kde sa dá, a vstrebáva ju aj z hrubého čreva. Dostatočné množstvo vody v hrubom čreve má veľký vplyv na jeho priechodnosť. Prirodzene, nedostatok vody vedie k tvorbe zatuhnutej stolice a obtiažnemu vylučovaniu.