8 závažných chorôb, signalizovaných vďaka našej KOŽI a problémom s ňou

Zdravotné problémy možno ľahko zistiť podľa nášho vzhľadu a naša koža je jedným z hlavných ukazovateľov. To je dôvod, prečo je také dôležité uvedomiť si signály, ktoré nám môže koža poskytnúť.

Dali sme dohromady najčastejšie kožné problémy, ktoré sa môžu objaviť, ak sa v tele nachádza niečo nesprávne.

1. Hnedé škvrny na koži

Tmavé škvrny, ktoré sa náhle objavili na koži, môžu byť príznakom chorých nadobličiek, no môže za nich aj tzv. Addisonová choroba.

Ľudia s touto chorobou môžu cítiť bolesť svalov a kĺbov a stratiť chuť do jedla. Majú nízky krvný tlak a nízku hladinu cukru v krvi. Všetky tieto príznaky môžu byť veľmi nebezpečné. Ak ich máte, navštívte okamžite lekára.

2. Biele fľaky na koži

Ochorenie, pri ktorom koža stráca pigment, sa nazýva vitiligo. Vyvíja sa, keď bunky nazývané melanocyty zabíjajú imunitný systém tela, čo spôsobuje, že oblasť pokožky sa zmení na bielu, pretože bunky už neprodukujú pigment.

Súvisiace:  Z tohto dôvodu máte nafúknuté brucho! Ako sa zbaviť nadúvania? S týmto to dokážete

Vitiligo môže byť dôsledkom adrenálnej insuficiencie. Je lepšie dohodnúť si stretnutie s endokrinológom alebo dermatológom.

3. Kožné vyrážky

Akékoľvek náhle kožné vyrážky ukazujú, že niečo nie je v poriadku s vašim telom. Mohla by to byť alergia na potraviny, domáce chemikálie, lieky alebo dokonca nákazlivé ochorenie, ako napríklad kiahne.

V každom prípade je lepšie obrátiť sa na lekára, pretože alergické reakcie môžu viesť k veľmi závažným následkom, ako je Stevensov-Johnsonov syndróm alebo Lyellov syndróm.

4. Edémy (opuch)

Ak máte každý deň edémy, stojí za to navštíviť endokrinológa, pretože môžu byť znakom hypotyreózy.

Tento stav sa môže vyskytnúť, keď štítna žľaza nevytvorí dostatočné množstvo hormónov. Nasledujúce príznaky môžu sprevádzať toto ochorenie: suchá koža, edémy tváre a končatín, vypadávanie vlasov, krehké nechty a prírastok hmotnosti. Ak ich máte, ihneď navštívte lekára.

Súvisiace:  14 vecí, ktoré by ste NIKDY nemali strkať do mikrovlnky

5. Veľké množstvo nových materských znamienok

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa na koži objavia materské znamienka. Základná je dedičnosť. Ak majú vaši rodičia veľké materské znamienka, môžete ich tiež mať. Ďalšími dôvodmi môžu byť buď nadmerná ultrafialová expozícia alebo hormonálna nerovnováha.

Vo väčšine prípadov sú znamienka neškodné. Ak ich počet však rastie rýchlo, sú bolestivé, alebo sa menia vo farbe a veľkosti, je to dôvod navštíviť lekára. Hrozbou môže byť zákerná rakovina kože.

6. Akné

Existuje mnoho dôvodov pre akné: príliš veľa kožného oleja, ktorý upcháva póry tváre, hormonálnu nerovnováhu alebo problémy s trávením.

Akné je vždy dôsledkom. Samozrejme je potrebné zabezpečiť správnu starostlivosť o pokožku tváre. Aby ste sa ho zbavili, mali by ste najprv nájsť dôvod. A to môže robiť len špecialista.

Súvisiace:  Recept na cesnakový sirup, ktorý je 10x účinnejší, než antibiotiká. Zabíja všetky infekcie v tele!

7. Lúpanie kože

Dôvodom na odlupovanie môže byť nedostatok vitamínu, hormonálna nerovnováha, alergická reakcia, seboroická dermatitída, psoriáza a niekoľko ďalších ochorení.

Keď je odlupovanie intenzívne a sprevádzané inými príznakmi, môže to byť príznakom vážneho ochorenia. Ale aj keď to nie je tým, stojí za to navštíviť lekára.

8. Nadmerné potenie

Ak ste vo vnútri dobre vetraného priestoru s optimálnou teplotou a nie ste nervózny, nemali by ste sa potiť, ako keby ste bežali na bežkách.

Dôvodom nadmerného potenia môže byť toxický difúzny ston, alebo Gravesova choroba, autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje štítnu žľazu. V dôsledku toho sa koža stáva tenšou a neustále svrbí. Ak sa vám stane niečo podobné, čo najskôr navštívte lekára.