Zázrak zázrakov! Neuveriteľne silný tymiánový sirup proti kašľu a boľavému hrdlu!

Recept na tymiánový sirup
Recept na tymiánový sirup

Nepríjemné nádchy a prechladnutie, či bolesť hrdla a kašeľ. Aspoň raz za rok s týmito symptómami bojuje každý z nás. Na liečbu však nemusíte aplikovať len lieky z lekárne. Z detstva si pamätáme rôzne sirupy, ktoré nám dávali naše mamy. Niektoré boli dokonca veľmi chutné. V našej rodine sa najviac udomácnil recept na sirup z tymiánu, ktorý funguje ako malý zázrak.

Tymián je zázračná bylinka – úžasná do jedál, prospieva kĺbom a dokáže rýchlo vyliečiť kašeľ, dokonca aj dlhotrvajúci a zlepší aj chronické stavy. Prečo tymián dokáže tak rýchlo pomôcť s kašľom a zapáleným hrdlom?

Nie je v tom žiadna mágia. Tymián je jedno z najsilnejších prírodných antibiotík a má antiseptické a dezinfekčné účinky. Pomáha pri chorobách z prechladnutia, pri zápaloch dýchacích ciest a problémoch s trávením. Pomáha pri astme, bronchitíde, suchom, dráždivom i čiernom kašli. Tiež veľmi významne uľahčuje vykašliavanie hlienov.

Na výrobu domáceho sirupu môžeme použiť sušený tymián v sáčku zakúpenom v potravinách. Použiť však samozrejme môžete aj ten čerstvý.

Recept na tymiánový sirup

Recept na tymiánový sirup

Veľmi chutná a najmä účinná alternatíva klasických sirupov z lekárne. Po tomto recepte siahnite vždy, pokiaľ máte mokrý kašeľ a stekajú vám hlieny, ktoré potrebujete vykašľať. Sirup môžete dávať samozrejme i deťom.

Na výrobu sirupu potrebujeme:

200 g cukru, najlepšie trstinového,

250 ml vody,

1 balíček sušeného tymiánu

Postup:

Cukor s vodou varíme na miernom ohni asi 20 minút tak, aby sa neodparilo veľa vody. Odstavíme, vsypeme obsah sáčku sušeného tymiánu a necháme úplne vychladnúť. Sirup scedíme, nalejeme do fľaštičky a podávame denne 3-4x po lyžičke. Sirup má veľmi príjemnú chuť, bez problémov ho vypijú i deti. Nezabudnite, že účinok každého liečiva sa výrazne prejaví až po 2-3 dňoch. Tento sirup zaberá určite.

Ak vám príde sirup sladký, množstvo cukru si môžete nabudúce upraviť podľa svojej chute, prípadne zameniť za med.