8 typov bolesti brucha – ako sa prejavujú a čo znamenajú?

Typy bolesti brucha
Typy bolesti brucha

Problémy žalúdka sú veľmi nepríjemné. Existuje viacero bolestí brucha, ktoré môžu súvisieť s inými problémami. Tu sú niektoré z najčastejších príznakov bolestí, ktoré môžu poukazovať na rôzne problémy. Ako spoznať zápal slepého čreva, zápal žlčníka či iné závažné stavy, ktoré si už vyžadujú návštevu lekára?

Bolesť brucha už zažil snáď každý z nás. Príčinou mohlo byť prejedenie, nevhodná skladba stravy, zápcha, požitie pokazeného jedla, brušná viróza.

Existujú však aj prípady, kedy ide do tuhého a bolesti brucha sú prejavom vážneho problému, ktorý si vyžaduje rýchly zásah chirurgov či lekársku starostlivosť.

Aj bolesť brucha sa môže líšiť. Čo sa vám snaží vaše telo naznačiť?

Bolesť brucha na ľavom boku

Ľavá strana je prepojená s obličkami, preto ak pociťujete bolesť práve na tomto mieste, môže to znamenať infekciu obličiek alebo aj obličkové kamene. Ak vás k tomu ešte sprevádza bolesť pri močení, na nič nečakajte a okamžite navštívte svojho lekára.

Bolesť brucha na ľavom boku

Bolesť brucha v strednej časti, tzv. nad pupkom

Ak vás trápi tupá bolesť v okolí pupka alebo tesne nad ním, môže sa jednať o zápal slepého čreva. Skúste sa teda mierne nakloniť doprava, a ak bolesť zosilnie a smeruje o niečo nižšie, navštívte lekára.

Akonáhle by sa k týmto bolestiam pripojilo aj zvracanie, môže ísť o zápal pankreasu, ktorý tiež nie je dobré zanedbávať.

Bolesť brucha v strednej časti, tzv. nad pupkom

Bolesť brucha na pravom boku

Trápi vás bolesť brucha na pravom boku a smeruje až k podbrušku? V tomto prípade môže ísť o zápal slepého čreva. Ak vás však sprevádza bolesť v stredu brucha na pravej strane, ide pravdepodobne len o zápchu a nie je sa čoho obávať.

Bolesť brucha na pravom boku