Úvod Zdravie 8 typov bolesti brucha – ako sa prejavujú a čo znamenajú?

8 typov bolesti brucha – ako sa prejavujú a čo znamenajú?

Problémy žalúdka sú veľmi nepríjemné. Existuje viacero bolestí brucha, ktoré môžu súvisieť s inými problémami. Tu sú niektoré z najčastejších príznakov bolestí, ktoré môžu poukazovať na rôzne problémy. Ako spoznať zápal slepého čreva, zápal žlčníka či iné závažné stavy, ktoré si už vyžadujú návštevu lekára?

Bolesť brucha už zažil snáď každý z nás. Príčinou mohlo byť prejedenie, nevhodná skladba stravy, zápcha, požitie pokazeného jedla, brušná viróza.

Existujú však aj prípady, kedy ide do tuhého a bolesti brucha sú prejavom vážneho problému, ktorý si vyžaduje rýchly zásah chirurgov či lekársku starostlivosť.

Aj bolesť brucha sa môže líšiť. Čo sa vám snaží vaše telo naznačiť?

Bolesť brucha na ľavom boku

Ľavá strana je prepojená s obličkami, preto ak pociťujete bolesť práve na tomto mieste, môže to znamenať infekciu obličiek alebo aj obličkové kamene. Ak vás k tomu ešte sprevádza bolesť pri močení, na nič nečakajte a okamžite navštívte svojho lekára.

Bolesť brucha na ľavom boku

Bolesť brucha v strednej časti, tzv. nad pupkom

Ak vás trápi tupá bolesť v okolí pupka alebo tesne nad ním, môže sa jednať o zápal slepého čreva. Skúste sa teda mierne nakloniť doprava, a ak bolesť zosilnie a smeruje o niečo nižšie, navštívte lekára.

Akonáhle by sa k týmto bolestiam pripojilo aj zvracanie, môže ísť o zápal pankreasu, ktorý tiež nie je dobré zanedbávať.

Bolesť brucha v strednej časti, tzv. nad pupkom

Bolesť brucha na pravom boku

Trápi vás bolesť brucha na pravom boku a smeruje až k podbrušku? V tomto prípade môže ísť o zápal slepého čreva. Ak vás však sprevádza bolesť v stredu brucha na pravej strane, ide pravdepodobne len o zápchu a nie je sa čoho obávať.

Bolesť brucha na pravom boku

Bolesť brucha v dolnej časti na ľavej strane

Ani v tomto prípade nie je potrebné panikáriť. Väčšinou sú za touto bolesťou len črevné ťažkosti alebo u žien menštruácia.

Bolesť brucha v dolnej časti na ľavej strane

Bolesť brucha v dolnej časti v strede

Bolesť pri menštruácii určite každá žena spozná a nie je potreba ju viac špecifikovať. Ak vás však bolí brucho inak, než ako ste pri sebe zvyknutý, môže ísť o infekciu močových ciest a tiež aj o prejav cysty. Radšej sa preto objednajte k svojmu gynekológovi, ktorý vás dôkladne vyšetrí.

Bolesť brucha v dolnej časti v stredu

Bolesť brucha v dolnej časti na pravej strane

Väčšinou za touto bolesťou stojí len fyzická záťaž. Ak je však bolesť čím ďalej silnejšia a silnejšia, môže sa jednať, ako už bolo napísané, o zápal slepého čreva a je potreba vyhľadať lekársku pomoc.

Bolesť brucha v dolnej časti na pravej strane

Bolesť brucha v hornej časti na ľavej strane

V tomto prípade ide o žalúdočné ťažkosti, vredy a dokonca aj o zápal pankreasu. Je vaša bolesť intenzívna a počas krátkej doby sa váš stav zhoršil? Môže ísť o žlčové kamene.

Bolesť brucha v hornej časti na ľavej strane

Bolesť brucha v hornej časti na pravej strane

Bolesť v tejto oblasti vo väčšine prípadov signalizuje len nadbytok žalúdočných kyselín, v niektorých prípadoch sa však môže jednať aj o vredy tenkého čreva.

Je potrebné mať stále na pamäti, že akákoľvek bolesť brucha a predovšetkým tá dlhodobejšia, by sa za žiadnych okolností nemala zanedbávať a prehliadať. Vždy je potrebná návšteva lekára a následná liečba!