10 nebezpečných typov bolestí hlavy, ktoré by ste určite nemali ignorovať

Ovozela

Približne 12 miliónom pacientom ročne je nesprávne diagnostikovaná príčina bolesti hlavy. To je dosť veľké číslo, nemyslíte? Je veľký rozdiel, keď vás hlava bolí z vyčerpanosti či stresu, alebo trpíte chronickými bolesťami.

Niekedy v dôsledku bolesti hlavy môžete byť dokonca v ohrození života. Našťastie skupina lekárov prišla s popisom bolestí, ktoré by vám mohli pomôcť identifikovať práve tú vašu.

Poznáme mnoho typov bolesti hlavy

Tupá bolesť sa často objavuje práve v čelnej časti hlavy. Niektoré bolesti však môžu byť veľmi nebezpečné. Môžu vznikať v dôsledku krvácania do mozgu alebo dokonca nádoru.

#1. Úder hromu

Je to náhly nástup bolesti a najhorších je práve prvých 60 sekúnd. Neznesiteľná bolesť, ktorá by mohla byť práve známkou krvácania do mozgu.

#2. Bolesť vyvolaná športom

Môže naznačovať mozgovú aneuryzmiu, teda akési vydutie mozgových ciev, alebo dokonca nádor.

#3. Bolesť s rozmazaným videním

Často býva prvým znamením mozgovej príhody a je sprevádzaná zmätenosťou a poruchou reči.

#4. Najhoršia bolesť vôbec

Objavuje sa vtedy, ak je bolesť častým javom. Je to veľmi nepríjemné a určite by ste mali zájsť k lekárovi.

#5. Po 50- tke

Tieto bolesti môžu byť tiež nebezpečné a môžu naznačovať, že vo veľkých tepnách mozgu došlo k nejakým zmenám.

#6. Po úraze hlavy

Veľmi častý jav. Každý mozog po úraze hlavy reaguje inak. Ani pri otrase mozgu nie sú bolesti výnimkou. Inými príznakmi sú tiež zmätenosť a závraty, v najhoršom prípade strata pamäti.

#7. Cefalalgia

To je prípad, keď bolesť cítite najskôr v okolí jedného oka a následne aj v celej hlave. Často je táto bolesť sprevádzaná nevoľnosťami a zvracaním. Môže sa objavovať ako následok mozgovej aneuryzmy, alebo pri podráždení orgánov hlavy.

#8. Meningitída

Tuhnutie šije, horúčky, nevoľnosť a bolesti hlavy, aj to sú klasické príznaky zápalu mozgových blán – meningitídy.

#9. Po 24 hodinách peklo

Ak sa vám bolesť zhoršuje a po celom dni je už neznesiteľná, vyhľadajte pohotovosť, môže to byť príznak mŕtvice.

#10. Nezvyčajná bolesť

Ak ste napríklad prekonali rakovinu a objaví sa u vás nečakaná, nezvyčajná bolesť, môže to byť znamením, že trpíte nádorovým ochorením mozgu.

Samozrejme, tieto typy bolestí a ich príznaky nemusia hneď znamenať to najhoršie. Pokiaľ občas takou bolesťou trpíte, neznamená to hneď, že máte nádor alebo mozgovú príhodu.

Netreba však bolesti podceňovať a určite je dobré vyhľadať lekársku pomoc. Každý deň sa stretávame s prípadmi, v ktorých už bolo neskoro, preto prevencia nie je nikdy na škodu.