JAZYK je zrkadlo celého nášho tela: Čo o vašom zdraví hovorí jeho FARBA?

Čo o vašom zdraví hovorí farba vášho jazyka? - LajfHeky
Čo o vašom zdraví hovorí farba vášho jazyka? - LajfHeky

Jazyk je jedinečná časť tela, ktorá je pre každého z nás veľmi dôležitá. S jeho pomocou dokážeme komunikovať, jesť, udržiavať zdravie ústnej dutiny a môže nám dokonca napovedať o stave celého nášho organizmu.

Pri pohľade na jazyk vám i skúsený lekár povie čo-to o životnom prostredí, v ktorom žijete, o vašej strave a životnom štýle. V prípade, že máte po ruke zrkadlo, môžete ho použiť a zistiť viac o svojom zdraví.

#1. Zdravý jazyk

Farba zdravého jazyka, a teda aj zdravého človeka, je vždy jednotne ružová. Je prirodzene vlhký, nemá na sebe žiadny povlak, škvrny, ryhy a boľavé miesta. To znamená, že aj váš žalúdok a tráviaci systém sú zdravé a fungujú v poriadku tak, ako majú.

Farebný povlak

Biely jazyk

Taký jazyk, a teda taká farba naznačuje problémy s pečeňou alebo s gastrointestinálnym traktom. Stanovenie presnej diagnózy len podľa farby jazyka je nemožné, pretože sa môže jednať o zníženú kyslosť organizmu alebo dokonca aj o žalúdočný vred. Lepšie urobíte, keď sa poradíte so svojim lekárom.

Silná vrstva bieleho povlaku

Ak je váš jazyk pokrytý hrubou vrstvou bieleho povlaku, nie je to veľmi dobré znamenie. Niektoré systémy v tele si už nemusia plniť svoje fyziologické funkcie a tiež to môže znamenať prítomnosť vírusovej infekcie.

Žltý jazyk

Tento typ zubného povlaku naznačuje problémy s pečeňou, prípadne so žlčníkom. Tiež môže byť príznakom zlého trávenia potravy v tele.

Nerovnomerne sfarbený jazyk s výraznými ryhami

Toto je znak ochorenia zažívacieho ústrojenstva. V prípade, že sú ryhy veľmi hlboké a vyzerajú takmer ako trhliny, je to dôkaz toho, že hladina cukru v krvi je veľmi vysoká. Presnú diagnózu vám ale určí lekár.

[dalsia_strana_text]