Životný štýl Psychológia osobnosti: Ste flegmatik či cholerik? Ako zistiť, kým vlastne ste?

Psychológia osobnosti: Ste flegmatik či cholerik? Ako zistiť, kým vlastne ste?

26
0

Psychológia osobnosti vám napovie, kto ste. Sangvinik, flegmatik, melancholik či cholerik? Spoznajte sa!

Zaujímalo vás niekedy, aký typ osobnosti ste? V dnešnom svete sa to hemží informáciami o psychológii osobnosti. Na internete nájdete množstvo testov a v kníhkupectvách sa knihy o osobnosti tešia veľkému záujmu. Prečítajte si viac o najstaršom učení o osobnostiach.

Psychológia osobnosti: Systém 4 temperamentov

Táto typológia je súčasťou tradičnej grécko-arabskej medicíny, kde sa využívala na liečbu rozličných ochorení. Ľudí rozdeľovali na základe pomeru ich telesných tekutín, a podľa tej dominantnej sa zaradili do jednej z týchto skupín:

sangvinici (lat. sanguis – krv),
flegmatici (lat. flegma – hlien),
cholerici (starogr. cholé – žlč),
melancholici (starogr. melas, melanos – čierny, cholé – žlč).

Hoci moderná psychológia odmieta toto rozdelenie (vo všeobecnosti odmieta akúkoľvek typológiu osobnosti), toto základné rozdelenie sa dodnes používa vo vedeckých kruhoch aj v každodennom živote. Je dobré poznať, ktoré črty sú pre nás dominantné, pretože je to jeden zo spôsobov sebapoznávania.

Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest
Psychológia osobnosti Zdroj: Pinterest

Sangvinik

Sangvinik miluje spoločnosť. Je citový a okázalý, dokáže premeniť každú prácu v zábavu. Nachádza v živote veľa vzrušenia a dokáže svoje zážitky zaujímavo a pestro rozprávať. Je vždy ústretový a optimistický. Od najútlejšieho detstva je zvedavý a veselý, dokáže sa hrať so všetkým, čo je pri ruke, zbožňuje prítomnosť ostatných. Nemusí mať viac talentu než ostatní, ale zrejme si užíva viac srandy. Jeho charizma a prekypujúca osobnosť k nemu neustále priťahuje ľudí. Zatiaľ čo ostatné povahy iba hovoria, sangvinik rozpráva príbehy. Najľahší spôsob ako ho objaviť je zistiť, kto v ktorejkoľvek skupinke ľudí rozpráva najčastejšie a najhlasnejšie. Túži byť stredom pozornosti a vďaka svojmu rétorickému talentu je dušou spoločnosti. Dobre si pamätá farby, na rozdiel od mien a iných faktov. Je pre neho prirodzený fyzický kontakt s ostatnými, dotyky, objatia, pohladenie. Má vrodený zmysel pre dramatickosť a môže byť vynikajúcim hercom. Má naivnú povahu a i v dospelosti si zachováva detskú prostotu. Je citový, bezprostredný a otvorený, prekypuje optimizmom a nadšením takmer nad všetkým. Odjakživa chce všetko vedieť a tajomstvo u neho vyvoláva šialenstvo. Bez váhania dokáže ponúknuť svoju pomoc, nedomýšľa však dôsledky svojej ochoty. Je tvorca a neustále produkuje nové vzrušujúce nápady. Priťahuje a inšpiruje ostatných svojou energiou a nadšením. Dokáže začať hovor s každým, kto je po ruke a hneď sa stane vašim priateľom.

Záporné stránky:

Väčšinou nič nedotiahne do konca a nedokáže pochopiť, že by mal nejaké zásadné povahové vady. Príliš hovorí, je rozvláčny a často preháňa. Je málo vnímavý k ostatným, prehnane sa zaoberá sám sebou, je egocentrický. Nevie počúvať. Pretože nevie počúvať a nemá záujem, nepamätá si presne mená. Ako priateľ je nestály a zábudlivý, pretože priateľov má príliš mnoho. Skáče ľuďom do reči a často odpovedá za ostatných. Málokedy dokončí prácu v stanovenom termíne, strieda často zamestnanie.

Sangvinik je veľmi kreatívny a vďaka svoji prirodzeným vlastnostiam sa hodí do týchto odvetví:

  • marketing,
  • cestovanie,
  • móda,
  • varenie alebo
  • športy.