Úvod Životný štýl Čo sa s nami deje pri častom požívaní alkoholu? Tieto fakty vás...

Čo sa s nami deje pri častom požívaní alkoholu? Tieto fakty vás (možno) od jeho ďalšieho popíjania odradia

Tento pocit už zažil asi každý z nás. Po preflámovanej noci sa zobudíte so suchom v ústach, boľavou hlavou a len matnými spomienkami na to, čo sa okolo vás dialo. V niektorých prípadoch sme šťastní, že naša myseľ spomienky radšej vytesnila, takéto stavy však pre vás vôbec nie sú prospešné a môže to mať skutočne závažné následky.

Ako vážne pôsobí nadmerné pitie alkoholu na váš mozog a celkovú fyzickú kondíciu, ktorá môže byť v niektorých prípadoch dokonca trvalá a nenávratná? Dozviete sa tu napríklad aj to, čo sa s vami deje počas toho, keď si nič nepamätáte.

Prechodná amnézia

Prechodná strata pamäti
Prechodná strata pamäti

Keď vypijete príliš veľa alkoholu, váš mozog v skutočnosti nezabúda, ale spomienky ani nevytvorí. Zabráni tomu veľké množstvo alkoholu. Nech teda vyvediete čokoľvek, nebudete si to pamätať. Ak chcete predsa len strate pamäti zabrániť, požiadajte niekoho, aby vám bol neustále v pätách a fotil každý váš výčin.

Poškodenie mozgu

Ak to s alkoholom preháňate pravidelne, okrem toho, že si nebudete nič pamätať, si môžete privodiť aj vážne poškodenie mozgu, z ktorého sa už tak ľahko nedostanete. Doživotne vás niekto bude musieť opatrovať. Dôkazom sú obete Korsakovho syndrómu.

Emócie

Vplyv na emócie
Vplyv na emócie

Alkohol funguje ako mocný násobič emócií. Prevažne pôsobí na tie negatívne. Alkohol sa vplyvom krvného obehu dostáva k mozgovej kôre a zabraňuje stabilnému a správnemu chodu neurotransmiterov. Mozgová kôra je zodpovedná za správne spracovanie myšlienok a emócií. Vlastne to znamená, že keď pijete smutní, dostanete sa ešte do väčšieho smútku. To isté platí napríklad pre agresivitu.

Bolí vás celé telo

Pocit staroby
Pocit staroby

A niet sa čo čudovať. Po preflámovanej noci váš žalúdok vyplavuje endotoxíny, ktoré oberajú svaly o potrebnú energiu. Máte preto pocit, ako keby vás niekto zhodil z desiateho poschodia budovy a následne vás prešiel kamiónom. Okrem toho, môžete si privodiť zápal žalúdka, ktorého následkom sú neraz vredy.

Neuvážené nákupy

Toto je jeden z tých lepších scenárov, nanešťastie však popíjanie vedie aj k neuváženému nakupovaniu. Môže sa preto stať, že sa ráno zobudíte s prázdnou peňaženkou a zistíte, že ste si kúpili z internetu vajce dinosaura alebo doživotné zásoby cukríkov, ktoré neznášate.

Otrava alkoholom

Otrava alkoholom
Otrava alkoholom

Tu nie je vlastne nič, čo riešiť. Alkohol je jed, ktorý ovplyvňuje celé vaše telo a je veľkou záťažou pre vašu pečeň. Pokiaľ ho vypijete veľa, vaša pečeň to nemusí dostatočne rýchlo spracovávať. Otrava alkoholom je veľmi nebezpečná, mali by ste si na toto dávať veľký pozor.

Strata motoriky

Pokiaľ si miesto v mozgu zvané hipokampus zahltíte alkoholom, okrem toho, že si nebudete nič pamätať, môžete stratiť aj celkovú motoriku a vaša interakcia s okolím bude skoro nulová. Určite to poznáte, keď sa ráno pozriete na fotografie z predchádzajúcej noci… 🙂

Myslíte, že vás odradia tieto fakty od nadmerného pitia alkoholu?